Głodówka to nie jest dobry pomysł na odchudzanie

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 08:00
Co chwila pojawiają się nowe, cudowne diety, które mają zapewnić osobom z nadwagą skuteczne – i coraz częściej także bezstresowe – pozbycie się kilogramów. Wymienianie nazw tych diet nie ma najmniejszego sensu, bo część tak szybko, jak się pojawia, tak samo szybko odchodzi w zapomnienie. Ale i tak wciąż najpopularniejsza jest dieta MJ, czyli – Mniej Jeść.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: mojzagrebinfo/Pixabay

shutterstock dieta zdrowie 1200.jpg
Post – sposób na odpoczynek dla naszego organizmu

Radykalną formę właśnie tej diety zastosował w roku 1968 27-letni Anglik Angus Barbieri. Stwierdził, że jest zbyt gruby – ważył ponad 200 kg – więc postanowił schudnąć. Dlatego pewnego dnia przestał jeść, i to całkowicie. Głodówkę prowadził przez... 382 dni!


Posłuchaj
01:45 TROJKA Pora na Trojke 2021_04_20 07-49-00.mp3 Czy głodówka do dobry sposób odchudzania? (Pora na Trójkę)

Aby zapobiec wyniszczeniu organizmu, lekarze zamiast jedzenia dostarczali mężczyźnie drożdże oraz suplementy witaminowe. Efekt był imponujący, gdyż Angus schudł 125 kg. Czy to jest skuteczny sposób odchudzania?

– Pacjenci, którzy poddają się takiej głodówce, tracą także wodę i z tym właśnie jest w dużej mierze związany efekt utraty masy ciała. Jednak to może prowadzić do uszkodzenia nerek i innych narządów – ostrzega prof. dr hab. nauk medycznych Piotr Socha. – Głodówka nie ma najmniejszego sensu: brak jedzenia doprowadzi do utraty masy ciała w krótkim czasie, jednak potem zazwyczaj wyindukuje duży apetyt, więc pacjent przybierze na wadze więcej niż stracił – tłumaczy profesor.


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 20.04.2021
Godzina emisji: 07.49

pr

Czytaj także

Wegetarianizm – z czym to się je?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 15:45
"Do przejścia na wegetarianizm skłoniły mnie głównie względy etyczne", "Absolutnie nie brakuje mi mięsa", "Mięso wywołuje we mnie wstręt" – mówią zwolennicy diety wegetariańskiej w rozmowie z reporterem Trójki Józefem Niewiarowskim. Przyczyn zrezygnowania z jedzenia mięsa może być wiele, ale czym je zastąpić?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Woda z kranu. Jakiej jest jakości? Czy nadaje się do picia?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 16:55
Bez niej nie byłoby życia. Pokrywa ponad siedemdziesiąt procent powierzchni ziemi. W sześćdziesięciu procentach jest też budulcem ludzkiego ciała. Woda to jeden z najważniejszych związków chemicznych na naszej planecie. Czego o niej nie wiemy? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy kurczaki znikną z naszych stołów?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 07:30
Dla ludzi groźny jest koronawirus, dla kur – ptasia grypa. W ostatnim czasie w dramatyczny sposób dziesiątkuje ona polskie hodowle. Sytuacja jest na tyle poważna, że wg wyliczeń przedstawicieli branży drobiarskiej za 40 dni w Polsce w ogóle nie będzie kur! Wizja, trzeba przyznać, dość przerażająca...
rozwiń zwiń