Asteroidy – kosmiczne zagrożenie dla życia na Ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 08:30
Wbrew pozorom przestrzeń kosmiczna nie jest ogromną, bezpieczną pustką, szczególnie wewnątrz naszego Układu Słonecznego. Przemierzające ją różnego rodzaju obiekty wciąż bombardują Ziemię. Na szczęście zazwyczaj są tak niewielkie, że kończą swój żywot, płonąc w górnych warstwach atmosfery. Przy sprzyjających warunkach pogodowych możemy je wtedy obserwować nocą jako tzw. spadające gwiazdy.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Oliver Denker

mars kolonizacja astronauta Shutterstock 1200.jpg
Czy kolonizacja Marsa będzie możliwa? Jakie trudności musimy pokonać?

Jednak "zazwyczaj" nie oznacza "zawsze": większe obiekty eksplodują ponad powierzchnią naszej planety bądź w nią uderzają. W 2013 roku eksplozja takiego obiektu nad Czelabińskiem w Rosji uszkodziła setki budynków, pozbawiła szyb kolejne tysiące w promieniu kilkunastu kilometrów, a szkło poraniło ok. 1000 osób. Z kolei najbardziej znany tego typu przypadek – tzw. meteoryt tunguski – w 1908 roku położył pokotem ponad 2000 km2 lasu!

NPP Sees Aftermath of the Chelyabinsk Meteor/YouTube NASA Goddard


Sięgając jeszcze dalej w przeszłość: zderzenie z asteroidą ok. 65 mln lat temu doprowadziło do zagłady dinozaurów. To z kolei pozwoliło na rozwój i ewolucję ssaków. A to oznacza, że swoje istnienie człowiek zawdzięcza tej właśnie katastrofie kosmicznej.


Posłuchaj
03:43 TROJKA Pora na Trojke 2021_04_22 06-47-56.mp3 Czy asteroidy zniszczą Ziemię? (Pora na Trójkę)

Naukowcy uważają też, że kolejny taki meteoryt może zakończyć życie na Ziemi. Choć jeszcze nie tym razem: – Z trzech interesujących nas planetoid jedna już przeleciała koło naszej planety. Jest wielkości mniej więcej warszawskiego hotelu Intercontinental i minęła nas w środę, 21 kwietnia, po godzinie 4 rano w odległości ok. cztery razy większej niż dystans Ziemia-Księżyc – mówi dr Piotr Witek z planetarium Centrum Nauki Kopernik.

ASTEROIDS Size Comparison/YouTube MetaBallStudios


Odległość do naszego satelity wynosi ok. 400 tys. km, więc owa planetoida przeleciała jakieś 1,5 mln km od Ziemi. Czyli żadnego zagrożenia nie było. Dwie kolejne planetoidy miną nas w sobotę, 24 kwietnia. Mimo że są to większe obiekty, w przybliżeniu wielkości wieży Eiffla, dystans między nimi a naszą planetą będzie wynosił ok. 5 mln km. A więc tym bardziej nie ma się czego obawiać.

ASTEROIDS Size Comparison 2/YouTube MetaBallStudios


– Jednak takie obiekty, jak te trzy planetoidy, są monitorowane przez astronomów, ponieważ niektóre z nich rzeczywiście mogą się zderzyć z Ziemią – tłumaczy dr Witek. – Ta, która eksplodowała nad Czelabińskiem, miała ok. 20 m średnicy, a tunguska, czyli tzw. meteoryt tunguski, ok. 100 metrów – wylicza.

TOP - największe kratery uderzeniowe/YouTube Nauka. To lubię


Jak widać im większa asteroida, tym większe niebezpieczeństwo dla życia na Ziemi: ta, która zakończyła karierę dinozaurów, miała średnicę ok. 10 km. I nie są to niezwykle rzadkie obiekty w Układzie Słonecznym, więc ludzkość musi być czujna: już teraz specjalne programy monitorują wszystkie potencjalnie niebezpieczne dla Ziemi tego typu obiekty kosmiczne. Równocześnie niebo jest przeczesywane w poszukiwaniu kolejnych, jeszcze niewykrytych zagrożeń. Pomagają w tym także astronomowie amatorzy i bywają bardzo skuteczni.

Experience the Disaster that Wiped Out Dinosaurs/YouTube Science Channel


A i tak co pewien czas okazuje się, że taki obiekt umknął naszej uwadze: w sierpniu 2020 roku asteroida wielkości samochodu minęła Ziemię w odległości niespełna 4 tys. km i została dostrzeżona dopiero wtedy, gdy już się oddalała! Nic więc dziwnego, że tego typu zagrożenie jest świetnym tematem dla widowiskowych filmów katastroficznych, czego przykładem są najbardziej znane "Armageddon" (1998) i "Dzień zagłady" (1998).

Armageddon – Official Trailer [HD]/YouTube TrailersPlaygroundHD


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiałów reporterskich: Maciej Domański
Data emisji: 22.04.2021
Godziny emisji: 06.47, 07.24

pr

Czytaj także

"Nie można wykluczyć ryzyka kolizji z Ziemią". Naukowcy nt. asteroidy Apophis

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 06:26
Choć wcześniej wykluczono takie ryzyko - według nowych wyliczeń asteroida Apophis, która zbliży się do Ziemi m.in. w 2068 r., może wejść na kolizyjny tor. To dlatego, że nierównomiernie emituje ciepło, co nieznacznie zmienia tor jej lotu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Perseverance: najważniejsza misja na Marsie

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 14:00
Po trwającym ponad pół roku locie, w środę 18 lutego, ok. godz. 22 czasu polskiego, na Marsie wyląduje łazik Perseverance. To najbardziej zaawansowany technicznie pojazd, jaki NASA wysłała na Czerwoną Planetę. Jego celem jest znalezienie odpowiedzi na fundamentalne pytanie: czy na Marsie możliwe jest życie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy przelecimy się nad Marsem?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 16:50
Już w weekend będziemy mogli się przekonać, czy na Czerwonej Planecie można latać. Sprawdzi to autonomiczny dron Ingenuity, który przyleciał z Ziemi wraz z łazikiem Perceverance. Jeśli wszystko się powiedzie, wkrótce te dwa urządzenia będą wspólnie eksplorować Marsa.
rozwiń zwiń