Czy grill tradycyjny jest najzdrowszym rozwiązaniem?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 07:23
Część polskich gmin na podstawie komunikatu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska zdecydowała się na wprowadzenie zakazu rozpalania grilla, w niektórych przypadkach nawet do końca roku. Nie musi to jednak oznaczać braku możliwości przygotowania potraw z rusztu.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Alexander Raths

kamper FREE 1200.jpg
Kamper lub houseboat: super opcje na majówkę!

26 kwietnia 2021 roku Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wydał komunikat, informujący, że w niektórych częściach kraju istnieje ryzyko przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego dla benzoapirenu. Jak wyjaśnia Marcin Podgórski, dyrektor Departamentu gospodarki odpadami, emisji i pozwoleń zintegrowanych w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego benzoapiren jest bardzo szkodliwą substancją, silnie oddziałującą na nasze samopoczucie, a co istotniejsze powodującą raka. – Jednym z działań zaradczych jest ograniczenie rozpalania ognisk i grilli – mówi. 

Posłuchaj
02:31 _PR3_AAC 2021_04_30-07-23-55 grille.mp3 O czym powinniśmy pamiętać, grillując, nie tylko w trakcie majówki? (Pora na Trójkę)

 

shutterstock kobiety telefony 1200.jpg
Cyfrowy detoks. Jak mądrze zarządzać czasem, który spędzamy z telefonem?

Skąd taka szkodliwość grilli tradycyjnych? – Dochodzi tam do spalania paliwa stałego, w wyniku czego do powietrza znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie grilla trafiają znacznie niekiedy ilości pyłu zawieszonego i zawartych w nim wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. Wiele z nich to substancje o udowodnionym oddziałaniu kancerogennym – zaznacza dr hab. inż. Artur Badyda z Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej.

Jeśli chcemy nadal cieszyć się grillowanym jedzeniem, przy jednoczesnym dbaniu o zdrowie, warto rozważyć zmianę używanego grilla z tradycyjnego na gazowy lub elektryczny, bo w ich przypadku emisja pyłów jest znikoma. 

– Jak wskazują różne badania prowadzone wśród użytkowników grilli, zarówno tradycyjnych, jak i gazowych czy elektrycznych, potrawy przygotowywane na każdym z rodzajów grilla mają zbliżone walory smakowe. Nie widać zatem żadnych istotnych zalet grilli tradycyjnych zasilanych węglem drzewnym czy brykietami z węgla drzewnego – przekonuje dr hab. inż. Artur Badyda. 

SkutecznieTv/Obiad Na Weekend #007​ | Soczyste udka z grilla :: Skutecznie.Tv [HD]

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autorka materiału reporterskiego: Maciej Domański
Data emisji: 30.04.2021
Godzina emisji: 7.23

gs

Czytaj także

Jak koronawirus zmienia język polski?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 12:30
Pandemia zmieniła nasze życie, również język, którym się posługujemy. To normalne, że na nową sytuację reagujemy nowym sposobem jej opisywania. I dlatego pojawiły się nowe słowa, nowe sformułowania. Przeminą, czy wejdą na stałe do naszego słownika?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wygrywać z pandemią (w przyszłości)

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 23:00
Zakładamy, że życie w końcu wróci do normy – oby jak najszybciej. W jakim stopniu to zależy od nas? Nie chodzi o lockdown ani o szczepionkę przeciwko COVID-19.
rozwiń zwiń