Chcesz mieć nowe auto? Niekiedy trzeba poczekać!

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 08:00
W PRL-u nowy samochód był dobrem nadzwyczaj luksusowym i nadzwyczaj pożądanym. Aby go kupić, trzeba było dostać tzw. talon, a potem latami czekać. Po 1989 r. to się zmieniło i to sprzedawcy robili wszystko, by zachęcić nas do kupna. Niespodziewanie znowu trzeba czekać – nawet kilkanaście miesięcy. Co się stało?!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Brian A Jackson/Shutterstock

lotnisko samolot pas startowy Pixabay 1200.jpg
Rynek lotniczy w czasach pandemii. Czego możemy się spodziewać?

Odpowiedź na pytanie, kto stoi za tym zaskakującym kryzysem w branży motoryzacyjnej, jest krótka: pandemia. To ona spowodowała, że został zerwany tzw. łańcuch dostaw, a w fabrykach zaczęło brakować podzespołów elektronicznych, które dostarczały fabryki w Azji.

Nowy samochód – za rok!

– W efekcie sprzedaż nowych samochodów w Europie spadła o 20 procent. W związku z tym wg naszych danych w 2021 roku na polskim rynku może zabraknąć nawet miliona samochodów nowych i używanych – oblicza Łukasz Borowicz, rzecznik jednego z internetowych serwisów motoryzacyjnych.


Posłuchaj
03:21 TROJKA Pora na Trojke 2021_05_07 07-17-25.mp3 Brakuje nowych samochodów na rynku (Pora na Trójkę)

– Np. w markach premium fotel jest naszpikowany elektroniką i dzisiaj bardzo trudno jest zamówić mercedesa czy BMW ze sportowymi fotelami – tłumaczy Łukasz Domański z jednej z platform motoryzacyjnych. – Czas oczekiwania jest bardzo długi bądź wręcz niezdefiniowany! – dodaje.

To oznacza, że chcąc kupić nowy samochód, musimy uzbroić się w cierpliwość albo dostosować swoje wymagania do tego, co w tym momencie stoi na placu. Może więc warto zainteresować się samochodami używanymi?

Jednak tu także jest problem: – Rynek samochodów jest jak system naczyń połączonych: jeśli brakuje nowych samochodów, to automatycznie wydłuża się czas użytkowania samochodów używanych – wskazuje Maciej Szymajda, prezes Stowarzyszenia Komisów Samochodowych. – Osoby, które planują kupno nowego samochodu, muszą na niego czekać dłużej, w związku z tym mamy coraz mniej używanych aut na rynku – wyjaśnia.

A może porzucony?

Jedną z opcji jest także kupno samochodu, który długo stoi na policyjnym parkingu. Jeśli nie zgłosi się właściciel, już po trzech miesiącach gmina może wystąpić o przejęcie auta, a potem wystawić je na licytację. – Warto jednak pamiętać, że w przypadku zakupu takiego pojazdu nie mamy kluczyków, pilota, by rozbroić alarm, ani tym bardziej papierów – tłumaczy Kuba Marcinowicz z Polskiego Radia Kierowców – Kupujemy kawał blachy, a dorobienie kluczyka, rozbrojenie alarmu itd. to mogą być ciężkie pieniądze – dodaje.


Posłuchaj
02:21 TROJKA Pora na Trojke 2021_05_07 07-44-26.mp3 Czy warto kupić samochód porzucony? (Pora na Trójkę)

 

Dlatego takimi samochodami interesują się przede wszystkim handlarze. Oni mają odpowiednie możliwości, aby przy stosunkowym niewielkim koszcie przebrnąć przez wymienione wcześniej problemy i uczynić z zakupu opłacalną inwestycję. Choć zdarzają się i takie sytuacje, że wkrótce po licytacji samochód trafia na szrot, gdyż przewidywany nakład kosztów jest za wysoki.

Samochód jako inwestycja?

Nowy samochód stał się dobrem bardzo poszukiwanym, może więc warto uczynić z niego inwestycję? – To dobry pomysł wyłącznie w przypadku samochodów wyjątkowych: zabytkowych lub tzw. youngtimerów, czyli mających 20-30 lat. W tej dziedzinie dużo zaczęło się dziać także w Polsce – radzi ekonomista Marek Zuber. – Mamy prawie zero na lokatach bankowych, na obligacjach skarbowych niewiele więcej i ci, którzy mają środki, próbują szukać różnych możliwości – tłumaczy.


Posłuchaj
04:32 TROJKA Pora na Trojke 2021_05_07 07-24-57.mp3 W jaki samochód zainwestować? (Pora na Trójkę)

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autorzy materiałów reporterskich: Monika Suszek, Maciej Domański
Data emisji: 07.05.2021
Godzina emisji: 07.17, 07.24, 07.44

pr

Czytaj także

Rowerem od pracodawcy do biura. Co na to pracownicy?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 16:45
W czasie pandemii znacząco zmieniają się benefity oferowane pracownikom. Zamiast popularnej karty sportowej, pojawiają się alternatywne możliwości. Jedną z nich jest wypożyczenie roweru, który może służyć nie tylko rekreacji, ale też dojazdom do biura. Co na to pracownicy?  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak pandemia się skończy, to… Popandemiczne marzenia Polaków

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 15:52
Wizyta w kinie czy teatrze, pójście do restauracji, wyjazd do ciepłych krajów, zorganizowanie dużego przyjęcia – ilu Polaków, tyle pomysłów na spędzanie czasu po pandemii i spowodowanym nią lockdownie. Pewien serwis internetowy oferujący vouchery na ciekawe prezenty przeprowadził sondę, w której zadał użytkownikom pytanie: z jakich rozrywek i przyjemności chcieliby skorzystać najpierw po powrocie do normalności?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kamper lub houseboat: super opcje na majówkę!

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2021 07:45
Majówka tuż tuż, ale z uwagi na pandemiczne ograniczenia pensjonaty i hotele są zamknięte. Oznacza to, że dłuższy wyjazd jest raczej niemożliwy, chyba że istnieje możliwość wynajęcia noclegu na kółkach bądź na wodzie. A więc trzeba poszukać kampera lub houseboatu.
rozwiń zwiń