Sztuka chodzenia z kijkami

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 08:00
Od soboty bez przeszkód możemy uprawiać sport na świeżym powietrzu. Jednak powrót do ćwiczeń powinien być stopniowy i niezbyt obciążający. I tutaj z pomocą przychodzi nordic walking, który wraz z nadejściem epoki pracy zdalnej zyskuje na popularności wśród młodych pracowników korporacji.
Mateusz Drozda i Marta Glasenapp, instruktorka nordic walking
Mateusz Drozda i Marta Glasenapp, instruktorka nordic walkingFoto: Paweł Turski

balkon 1200 free
Balkonowy ogródek zmniejszy Twój stres


Wiele osób podaje w wątpliwość, czy chodzenie z kijkami w ogóle można nazywać sportem. – Oczywiście, że tak! – potwierdza Marta Glasenapp, trenerka nordic walkingu. – Ruch, aktywność fizyczna na świeżym powietrzu i nie tylko – wylicza. Mateusz Drozda prowadzący piątkową "Porę na Trójkę", postanowił osobiście spróbować tego sportu w Trójkowym ogródku.

– Zazwyczaj z kijkami widzę starsze osoby, a ja jestem młody i rześki: czy to w ogóle jest dla mnie? Poza tym większość osób ciągnie gdzieś te kijki za sobą, ledwo je używając: jak więc budować sylwetkę, rozwijać mięśnie? – pyta Mateusz. – To stereotypy: nordic walking jest dla wszystkich, młodych i starych. Doskonały jako wstęp do aktywniejszego uprawiania sportu, jak bieganie czy chodzenie po górach – odpowiada trenerka.


Posłuchaj
09:01 TROJKA Pora na Trojke 2021_05_14 07-43-20.mp3 Nordic walking: co nam daje, jak go uprawiać (Pora na Trójkę)

– Chodzić z kijkami można właściwie w każdym terenie: po lesie, po trawnikach, parkach jak najbardziej. Po kostce brukowej trochę trudniej, aczkolwiek też się da – wskazuje Marta Glasenapp. – Kijki mają na końcu kolce i z nimi najlepiej chodzić w nierównym gruncie. Ale są też "butki", które się zakłada kijkom i wtedy można chodzić po każdej powierzchni – tłumaczy.

Dlaczego powinniśmy chodzić z kijkami? – Kiedy chodzimy, pracują przede wszystkim nasze nogi, a chcemy, aby pracował cały organizm, więc w ten sposób uaktywniamy ręce. Może tego nie widać, ale czuć – zapewnia Trójkowy gość. – Jednak najważniejsze jest to, że odciążamy kolana, odciążamy nogi i wzmacniamy kręgosłup – wskazuje.

Nauka prawidłowej techniki nordic walking/YouTube Polskie stowarzyszenie Nordic Walking


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Mateusz Drozda
Data emisji: 14.05.2021
Godziny emisji: 7.43, 7.50

pr

Czytaj także

Współczesne babcie z powerem

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 18:30
21 stycznia to Dzień Babci. Większość wnuków oczywiście odwiedzi lub przynajmniej zadzwoni z życzeniami. A jak w ogóle radzą sobie dzisiejsze babcie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Moda na morsowanie - sprawdzamy, czy warto

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 13:00
– Pewnym krokiem przed siebie – mówią praktykujący zimowe kąpiele. – Nawet gdy cię zmrozi, to się nie zatrzymuj, tylko idź naprzód. – Takie porady otrzymał reporter Józef Niewiarowski, który dał się ponieść modzie na nowy sport narodowy – morsowanie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy grill tradycyjny jest najzdrowszym rozwiązaniem?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 07:23
Część polskich gmin na podstawie komunikatu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska zdecydowała się na wprowadzenie zakazu rozpalania grilla, w niektórych przypadkach nawet do końca roku. Nie musi to jednak oznaczać braku możliwości przygotowania potraw z rusztu.
rozwiń zwiń