Rolnictwo ekologiczne w Polsce: nadchodzi rewolucja!

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 08:00
Do 2030 roku 1/4 upraw w Unii Europejskiej ma być ekologiczna. Do tej granicy zbliża się Estonia, a osiągnęła ją już m.in. Austria. A jak sytuacja wygląda w Polsce? Czy uprawy ekologiczne są szansą dla naszego rolnictwa?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Pixabay zioła rośliny lampka 1200 .jpg
Zamiast wielkiego świata – własny ogródek. Poznajcie hipsteadera!

Okazuje się, że na razie w Polsce uprawy ekologiczne zajmują zaledwie 3,5 procent gruntów. Co oznacza, że jeżeli mamy do 2030 roku osiągnąć założony poziom 25 procent, to czeka nas prawdziwa rewolucja.


Posłuchaj
03:24 TROJKA Pora na trojke 2021_05_18 07-44-25 (1).mp3 Rolnictwo ekologiczne w Polsce: niełatwa sprawa (Pora na Trójkę)

– Przestawienie się na rolnictwo ekologiczne jest dla rolnika bardzo trudne. Na dodatek konsument musi mieć świadomość, że żywności ekologicznej będzie produkowane mniej, więc automatycznie będzie ona droższa – tłumaczy rolniczka i agrotechniczka Anna Kobus. – Czyli nie będzie 40-50 ton ziemniaków z hektara, a 4- 5-krotnie mniejsze plony – dodaje.

Część rolników, którzy zdecydowali się na uprawę ekologiczną, ma problemy ze sprzedażą towaru: – Marża jest bardzo wysoka, więc część produktu są w stanie sprzedać po tej wyższej cenie, a resztę po cenie konwencjonalnej – wyjaśnia Anna Kobus.

Co powinniśmy wiedzieć o rolnictwie ekologicznym/YouTube Komisja Europejska w Polsce


– Nawet jeżeli byłby opór ze strony producentów, którzy nie chcieliby wchodzić w ten system rolnictwa ekologicznego, to na pewno zachęciłyby ich prawa rynku – tłumaczy rolnik Łukasz Gębka, zwolennik 25-procentowego udziału ekologii w rolnictwie. – Gdyby był duży popyt, wzrosłaby cena. A wyższa cena zachęciłaby producentów – wskazuje.

Jednak opłacalność to niejedyny problem ekorolnictwa: – Wyprodukowanie żywności ekologicznej w niektórych gatunkach jest niemożliwe. Dotyczy to chociażby rzepaku ozimego – tłumaczy Anna Kobus.

A czym w ogóle jest żywność oznaczona znakiem "eko", "bio" bądź "organic"? – To są produkty wyprodukowane z użyciem nawozów biologicznych i naturalnych, chronione środkami naturalnymi. Czyli w rolnictwie ekologicznym można stosować wszystko to, co w sposób naturalny występuje w przyrodzie – wyjaśnia Dorota Metera, ekspertka ds. żywności ekologicznej.


Posłuchaj
03:05 TROJKA Pora na Trojke 2021_05_18-07-51-21.mp3 W czym "bio" jest lepsze od zwykłego? (Pora na Trójkę)

– Natomiast jeżeli chodzi o zwierzęta, zapewnia się im możliwość ruchu i dostęp do wybiegów na świeżym powietrzu. Bydłu i wszelkim gatunkom roślinożernym dostęp do pastwisk w okresie wegetacji – wylicza Dorota Metera.

Czy produkty "bio" różnią się od tych zwykłych zawartością odżywczą? – Pod tym względem różnic praktycznie nie ma – stwierdza Anna Kobus. Więc gdzie jest różnica? – Przede wszystkim mają więcej antyoksydantów, mniej metali ciężkich, mniej azotanów i mniej pozostałości środków ochrony roślin – Dorota Metera.

Magazyn rolniczy – Dobre praktyki w zakresie przechodzenia na ekologiczny system produkcji/You Tube Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi


Jak rozpoznać produkty ekologiczne? Po logo rolnictwa ekologicznego: jasnozielona flaga z gwiazdkami Unii Europejskiej układającymi się w listek. Coraz częściej obok widnieje też znaczek z przekreślonym GMO. To chwyt marketingowy, gdyż w Polsce nie może być produktów z GMO, od 2013 roku nie są dopuszczone do obrotu.

– Zakaz GMO to fikcja: jest w Polsce sprzedawana śruta sojowa z GMO sprowadzana z USA – stwierdza Sławomir Izdebski, przewodniczący OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. To pasza dla zwierząt hodowlanych, więc okrężną drogą organizmy genetycznie modyfikowane trafiają jednak do naszego jadłospisu.

Magazyn rolniczy – Zasady ekologicznej produkcji zwierzęcej/You Tube Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiałów reporterskich: Paweł Turski
Data emisji: 18.05.2021
Godziny emisji: 07.44, 07.51

pr

Czytaj także

Polskie naczynia z otrębów to przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 08:00
Dyrektywą Unii Europejskiej od lipca tego roku zostaną ze sprzedaży całkowicie wycofane plastikowe słomki, jednorazowe plastikowe widelce oraz talerze. Chodzi oczywiście o walkę z zaśmiecaniem naszej planety. A w Polsce już są produkowane biodegradowalne talerze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drzewo tlenowe. Ekoprzyszłość przemysłu meblowego?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 07:30
Rośnie w zawrotnym tempie, a do tego produkuje więcej tlenu niż inne drzewa. Drzewo tlenowe, bo o nim mowa, to stworzona przez naukowców w Hiszpanii krzyżówka dwóch rodzajów ozdobnej paulowni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prysznic powie nam, kiedy niepotrzebnie zużywamy wodę. Niezwykły wynalazek polskich naukowców

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 06:25
Jest sterowany gestami, dozuje wodę i szampon, a do tego umila nam czas, wyświetlając ulubiony film lub puszczając ukochaną muzykę. Innowacyjna bateria prysznicowa stworzona przez naukowców Politechniki Śląskiej została nagrodzona złotym medalem podczas targów Kaohsiung International Invention and Design EXPO na Tajwanie, które odbyły się w grudniu ubiegłego roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europejski Zielony Ład: walka z degradacją środowiska

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 16:50
Degradacja środowiska to wyzwanie, któremu musi sprostać cały świat. Europa ma swój plan działania, unikalny na skalę międzykontynentalną.
rozwiń zwiń