Kamizelki Capatult – czy pozwolą sportowcom osiągnąć szczyty możliwości?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 17:40
Wrocławski AWF wzbogacił się o kamizelki Catapult – założone podczas treningu pozwalają one monitorować niemal każdy aspekt aktywności zawodników, co daje trenerowi nowe, nieosiągalne wcześniej informacje pomocne przy wyciskaniu maksimum możliwości ze swoich podopiecznych.
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: Shutterstock / Master1305

Stworzony przez Australijczyków system Catapult bada ponad 500 różnych parametrów: od pokonanego dystansu, przez średnią i maksymalną prędkość, liczbę i wysokość wyskoków, aż po częstość skurczów serca zawodnika wyposażonego w odpowiednią kamizelkę. Dane są widoczne na bieżąco na ekranie monitora, a po zakończonym treningu zapisywane w pamięci, dzięki czemu można porównać osiągnięcia w różnych dniach, tygodniach, a także wybranych fragmentach treningów.

System jest przydatny szczególnie w grach zespołowych, takich jak np. siatkówka. Jak podkreślają specjaliści, jest to jednak tylko narzędzie pomagające trenerowi, który musi umieć wykorzystać dane zdobyte z pomocą "Inteligentnych" kamizelek, a ostateczne wyniki drużyny zależą od sumiennego wykonywania zaleceń przez poszczególnych zawodników.   

Aby sprawdzić, jak w praktyce wykorzystywany jest ten ultranowoczesny system, Justyna Kościelna z Radia Wrocław wybrała się na trening studentów wrocławskiego AWF-u.


Posłuchaj
03:13 2021_05_31-07-41-58 PR3 pora na trójkę catapult.mp3 Jak sprawdzają się na treningu kamizelki Catapult (Pora na Trójkę)

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autorka materiału reporterskiego: Justyna Kościelna (Radio Wrocław)
Data emisji: 31.05.2021
Godzina emisji: 7.41

kc

 

Zobacz więcej na temat: Łukasz Ciechański Trójka

Czytaj także

Polak pobił oficjalny rekord Islandii w locie paralotnią

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 07:50
Długość lotu Pawła Sztuby​ wyniosła 97,5 km na otwartym dystansie, a całego lotu – 103,5 km. Poprzedni rekord wynosił 72 km.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmęczenie i bóle głowy? Pomoże trzepot pszczelich skrzydeł

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 06:55
Ule to nie tylko miejsca produkcji miodu, lecz także domy pszczół, które pomagają w… odstresowaniu się. Uloterapia to nowa dziedzina apiterapii, czyli leczenia miodem i innymi produktami pszczelimi. Polega ona na przebywaniu w jednym pomieszczeniu razem z pszczołami oddzielonymi siatką. Jak to działa i w jaki sposób pomaga? 
rozwiń zwiń