Kto wysysa z nas energię?!

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 07:30
Chyba każdy zna osobę, w której towarzystwie staje się bez powodu rozdrażniony, rozkojarzony, senny, dopada go osłabienie albo zaczyna boleć głowa. O takich ludziach mówi się "wampir energetyczny". Ale czy one naprawdę istnieją?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: patricdifeiciantonio/Shutterstock

dzik dziki Shutterstock 1200.jpg
Dzikie zwierzęta w mieście. Jak reagować?

Złowieszcze określenie "wampir" sugeruje wysysanie życiodajnych soków z ofiary. Jednak w przypadku "wampira energetycznego" nie chodzi jednak o krew, lecz o energię życiową. I nie jest też potrzebny kontakt fizyczny, wystarczy sama obecność lub tylko rozmowa telefoniczna.


Posłuchaj
02:06 TROJKA Pora na Trojke 2021_06_01 07-16-31.mp3 Kim jest wampir energetyczny? (Pora na Trójkę)

– Wampiry energetyczne możemy poznać, obserwując siebie, reakcje własnego ciała i to, jak się czujemy po spotkaniach z daną osobą. Taki wampir często sprawia świetne wrażenie, ale widząc czyjąś potrzebę, czyjeś słabości już widzi swoją ofiarę – tłumaczy Diana Wyrębek Walters, trenerka rozwoju osobistego. – Wampiry powszechnie kojarzą się z odczuciami negatywnymi, ale niektóre z nich sprawiają, że czujemy się super, świetnie. I to jest omyłka, dzięki której łatwo się w te wampirze sidła złapać – ostrzega.

– Wampir potrzebuje innych ludzi jak luster, aby się w nich nieustannie przeglądać, ponieważ sam nie ma na tyle silnego poczucia własnej wartości, żeby na nim polegać – dodaje psycholog prof. Katarzyna Schier, wydział psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. – Tu nie ma możliwości wejścia w wymianę, jest za to instrumentalne traktowanie – wskazuje.

– Czasami nie identyfikujemy od razu, że wyssano z nas energię. Wampir robi coś takiego, że myślimy: "Ojej, może to ja coś w tej relacji niewystarczająco dobrze zrobiłam/em, za mało pomogłam/em" – wyjaśnia psychoterapeutka Kamila Sitkowska. – To jest też wyzwanie, umiejętność stawiania granic, czucia siebie, poznania, kiedy moja granica została przekroczona – dodaje.


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 01.06.2021
Godzina emisji: 07.16

pr

Czytaj także

Napoje energetyzujące. Jakie skutki wywołują?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 07:30
Wiele osób coraz chętniej sięga po napoje energetyzujące. Popularne energetyki mają pobudzać do działania. Może się jednak okazać, że jedyne, do czego doprowadzają, to podwyższony poziom stresu i stany lękowe. Czy picie tego typu napojów zmienia naszą osobowość?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Back Song". Nowy – stary trend na słuchanie piosenek od tyłu

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 11:30
"Back Song", czyli odtwarzanie utworów muzycznych od tyłu, to trend cieszący się sporą popularnością wśród nastolatków. Szacuje się, że już co piąty z nich właśnie w ten sposób słucha muzyki. Co daje odtwarzanie piosenek od końca i dlaczego jest tak popularne? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ucieczka z Wilczego Szańca. Kultowa gra "Wolfenstein 3D" ma już 29 lat

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 06:55
"Wolfenstein" – dla pasjonatów historii to niemiecka nazwa Wilczego Szańca, czyli kwatery głównej Adolfa Hitlera zlokalizowanej kilka kilometrów od Kętrzyna, w której doszło do nieudanego zamachu na wodza Trzeciej Rzeszy. Dla fanów gier komputerowych to zaś jeden z najbardziej przełomowych tytułów. 5 maja "Wolfenstein 3D" obchodzi swoje 29. urodziny.
rozwiń zwiń