Jak stworzyć fajny mural?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 08:00
W Polsce narasta moda na murale. Dzięki temu kolorowe, wielkoformatowe malunki ożywiają wciąż szare ściany i blokowiska, które dominują w naszym krajobrazie miejskim. Równocześnie jednak coraz częściej pojawiają się dzieła wątpliwej jakości artystycznej. Jest też kwestia wpływu lokalnej społeczności na treść i kształt murali.
Łódź, Piotrkowska
Łódź, PiotrkowskaFoto: shutterstock

andrzej pągowski mural 1200.jpg
Mural Andrzeja Pągowskiego ozdobi Suwałki Blues Festival


M.in. z tych powodów z inicjatywy Podlaskiego Instytutu Kultury powstała Szkoła Lokalnych Murali. To objazdowe warsztaty, które uczą jak stworzyć koncepcję, wybrać artystów, lokalizację, zaplanować i wypromować pracę, przy jednoczesnym zaangażowaniu społeczności lokalnej w jej powstawanie.


Posłuchaj
02:45 TROJKA Pora na Trojke 2021_06_07 07-48-50.mp3 Powstała objazdowa Szkoła Lokalnych Murali (Pora na Trójkę)

– Kilka murali już mamy: mieszkańcy piszą do nas, jakie murale namalować. Jest np. mural drużyny piłkarskiej "Warmia" – mówi Przemysław Waczyński z Grajewskiego Centrum Kultury. – W Białymstoku jest słynna "Dziewczyna z konewką", a u nas jest równie słynna dziewczyna z zespołu Grajewianie na wielkiej ścianie przy drodze do muzeum mleka – wskazuje.

Wspomniana białostocka "Dziewczyna z konewką" powstała w 2013 w ramach "Folk on the Street". Namalowała ją Natalia Rak, która od tej pory stała się już znaną na całym świecie artystką tworzącą murale. A tytułowa dziewczynka w stroju ludowym, podlewająca konewką drzewo (rosnący obok kasztanowiec), błyskawicznie stała się jedną z wizytówek Białegostoku i jednym z najbardziej rozpoznawalnych dzieł tego typu.


Dziewczynka z konewką Dziewczynka z konewką

– Warto, aby społeczność lokalna angażowała się w powstanie murali na każdym etapie: począwszy od pomysłu, ale też oceniająca, jak dany projekt będzie pasował do danej ściany – tłumaczy Damian Dworakowski, pomysłodawca warsztatów. – Czy ma to być historia lokalna, coś związanego z mieszkańcami, czy po prostu ładne dzieło, np. reprodukcja pracy wybitnego artysty – wylicza.

Mieszkańcy powinni być zaangażowani także na etapie realizacji – nie tylko w formie wsparcia materialnego (farby, pędzle, podnośniki, rusztowania), ale także jako twórcy: mogą sami malować mural.

– Zamierzamy stworzyć w gminie mural historyczny, aby upamiętnić osoby z tej gminy – deklaruje Agnieszka Kurzyna-Zarzecka z Centrum Kulturalno-Bibliotecznego w Sokołach. – Robimy to dla mieszkańców, aby wzbudzić w nich świadomość, zaangażować ich w działania – dodaje.


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Andrzej Bajguz
Data emisji: 07.06.2021
Godzina emisji: 07.48

pr

Czytaj także

Walka o street art. Gdzie są granice sztuki?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2017 13:33
W Hiszpanii trwa ożywiona debata na temat sztuki. "Uczestniczą" w niej piksele, flamenco i pałac biskupów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drugie życie budki telefonicznej. Powstała w niej galeria sztuki

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 06:25
Trudno wyobrazić sobie bardziej nietypowe miejsce na stworzenie galerii sztuki. W jednej z wrocławskich budek telefonicznych można oglądać już pierwszą wystawę. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Sikorski. Ryzyko do końca

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 23:15
Są ludzie, którzy żyją zawsze na krawędzi ryzyka. Niebezpieczne może być igranie – jak niegdyś w PRL-u – z polityką, władzą i systemem socjalistycznym. Ryzykowne może być uprawianie street artu, zwłaszcza w czasach, kiedy uważany jest za wandalizm. Wreszcie, styl i sposób życia też może na co dzień zagrażać zdrowiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik NCK: czekamy na zdjęcia z muralowym Norwidem, będą nagrody

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 10:15
- Trochę zmuszamy widza poprzez patrzenie na mural do interakcji i zastanawiania się, co przedstawia - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Bancerowska, rzecznik prasowy Narodowego Centrum Kultury.
rozwiń zwiń