"Mordercy pomysłów". Są w otoczeniu, ale i w nas samych

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 06:30
W dobie komputerów i internetu coraz częściej spędzamy czas przed monitorem, zapominając o twórczych relacjach z otoczeniem. Jak we współczesnych czasach nie zabić w nas samych chęci poznawania świata i kreatywności?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/frankie's

minimalizm FREE 1200_660.jpg
Minimalizm, czyli dlaczego warto przestać gonić króliczka

– Aby dobrze zdefiniować kreatywność, trzeba spojrzeć na nią jak na proces, którego efektem jest dzieło będące jednocześnie czymś nowym lub względnie nowym i użytecznym. Użyłem określenia "względnie nowe", ponieważ brytyjski urząd patentowy przeprowadził badania, z których wynika, że 95 proc. patentów rozwijało myśl poprzedników – mówi trener i coach Marek Stączek.


Posłuchaj
04:22 TROJKA Pora na Trojkę Kreatywność 2021_06_10-06-20-18.mp3 Jak nie stracić kreatywności? (Pora na Trójkę)

 

Kreatywność zaczynamy ograniczać już w czasach szkolnych, z każdym kolejnym etapem w naszym rozwoju pojawiają się kolejne blokady. – Z niektórymi blokadami przychodzimy do pracy, one są w nas. Myślimy: "nie jestem wystarczająco mądry", "jak coś powiem, to będzie głupie albo wyśmiane". Mordercy pomysłu w nas samych mogą być bardzo silnymi blokerami kreatywności. Kolejne bariery mamy w otoczeniu. Jeśli w danej organizacji, zespole, społeczności ludzie bardzo mocno się krytykują, zanim wysłuchają innych osób, automatycznie wewnętrzna kreatywność jednostek będzie maleć – mówi socjolog i psycholog Joanna Heidtman.

Kreatywność w pigułce – 5 genialnych ćwiczeń / Dorota Filipiuk

Jak zatem odzyskać kreatywność? – Możemy zacząć od rzeczy małych, na przykład składania życzeń w oryginalny sposób, rozwiązywania nietypowych łamigłówek. Nawet jazda samochodem niezwykłą trasą powoduje, że otwieramy się na nowe doznania i robimy pewne rzeczy w taki sposób, jak w dzieciństwie – podsumowuje psycholog Joanna Święcicka.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 10.06.2021
Godzina emisji: 6.20

Czytaj także

Kto wysysa z nas energię?!

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 07:30
Chyba każdy zna osobę, w której towarzystwie staje się bez powodu rozdrażniony, rozkojarzony, senny, dopada go osłabienie albo zaczyna boleć głowa. O takich ludziach mówi się "wampir energetyczny". Ale czy one naprawdę istnieją?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Moduł Jakości Powietrza – przez szkolny eksperyment do wiedzy

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 14:28
Gdy wznosimy wielki biurowiec – czy po prostu idziemy chodnikiem – powodujemy unoszenie się pyłu, a tym samym zanieczyszczamy atmosferę. Moduł Jakości Powietrza to nowe narzędzie służące badaniu tego, jak nasze codzienne życie wpływa na jej czystość. Za wynalazkiem stworzonym z myślą o uczniach klas 6-8 oraz szkół średnich stoją Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Centrum Nauki Kopernik oraz Polski Alarm Smogowy.
rozwiń zwiń