Hologram zamiast pacjenta. Zdalne operacje przyszłością chirurgii?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 06:26
Stworzona przez naszych rodaków technologia oparta na hologramie została niedawno wykorzystana do przeprowadzenia operacji wszczepienia stengraftu do aorty brzusznej. Zabieg miał miejsce w oddalonej o ok. 1000 km Sofii, stolicy Bułgarii. – Jesteśmy wszędzie tam, gdzie potrzebują naszej pomocy – powiedział dr hab. Marek Iłżecki ze Szpitala Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/metamorworks

operacja free 1200.jpg
Planowana operacja po przechorowaniu COVID-19. Czy są przeciwwskazania?

Z Lublina do Sofii

By wesprzeć bułgarskich lekarzy w przeprowadzanej operacji, medycy lubelskiego ośrodka skorzystali z nowoczesnego oprogramowania  HoloLens, dzięki któremu widzieli przez specjalne gogle trójwymiarowy hologram odwzorowujący wygląd naczyń krwionośnych pacjenta. Dzięki obrazowi holograficznemu i transmisji obrazu przekazywanego z Sofii do Lublina mogli oni nanosić drobne poprawki i uwypuklać pewne szczegóły, których nie zauważyli ich koledzy po fachu w innej części kontynentu.

– To odwzorowanie warunków anatomicznych u człowieka w skali niemal 1:1. Pozostawia bardzo wąski margines błędu, wynoszący niespełna 1 proc. – dr hab. Marek Iłżecki. – Nie operujemy w samym hologramie, tylko traktujemy go jako tzw. background, czyli to, w czym się poruszamy. Pamiętajmy, że implantując stengraft musimy mieć trójwymiarowe wyobrażenie tej przestrzeni, w której się znajdujemy. Hologram daje nam właśnie tego rodzaju wsparcie – tłumaczy.

Posłuchaj
03:01 Pora na trojke 2021_06_14-06-22-42.mp3 Lekarze w Szpitalu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie asystowali w operacji przy pomocy hologramu (Pora na Trójkę)

 

Druk światłem

– Technologia ta, które umożliwia przedstawienie obrazowych danych medycznych, czyli tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego i tych wszystkich typowych badań, w postaci trójwymiarowego hologramu.  To daje lekarzowi możliwość poczucia prawdziwej głębi. Z naszego punktu widzenia jest to normalny obiekt, taki jak kubek stojący na biurku. Można powiedzieć, że to jest w pewnym sensie druk światłem – dodaje dr hab. inż. Andrzej Skalski, dyrektor ds. rozwoju technologii i mieszanej rzeczywistości w firmie, która stworzyła technologię HoloLens.

W najbliższej przyszłości lubelscy lekarze przeprowadzą jeszcze dwa zdalne zabiegi z użyciem obrazu holograficznego, podczas których będą łączyć się z lekarzami pracującymi w Sofii.

AGH - dr hab. inż Andrzej Skalski, prof. AGH - Czy rozszerzona rzeczywistość może zmienić medycynę?/'Konferencja Cerebro

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Stanisław Perzyna
Data emisji: 14.06.2021
Godzina emisji: 06.22

kr

Czytaj także

Zmęczenie i bóle głowy? Pomoże trzepot pszczelich skrzydeł

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 06:55
Ule to nie tylko miejsca produkcji miodu, lecz także domy pszczół, które pomagają w… odstresowaniu się. Uloterapia to nowa dziedzina apiterapii, czyli leczenia miodem i innymi produktami pszczelimi. Polega ona na przebywaniu w jednym pomieszczeniu razem z pszczołami oddzielonymi siatką. Jak to działa i w jaki sposób pomaga? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kamizelki Capatult – czy pozwolą sportowcom osiągnąć szczyty możliwości?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 17:40
Wrocławski AWF wzbogacił się o kamizelki Catapult – założone podczas treningu pozwalają one monitorować niemal każdy aspekt aktywności zawodników, co daje trenerowi nowe, nieosiągalne wcześniej informacje pomocne przy wyciskaniu maksimum możliwości ze swoich podopiecznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Moduł Jakości Powietrza – przez szkolny eksperyment do wiedzy

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 14:28
Gdy wznosimy wielki biurowiec – czy po prostu idziemy chodnikiem – powodujemy unoszenie się pyłu, a tym samym zanieczyszczamy atmosferę. Moduł Jakości Powietrza to nowe narzędzie służące badaniu tego, jak nasze codzienne życie wpływa na jej czystość. Za wynalazkiem stworzonym z myślą o uczniach klas 6-8 oraz szkół średnich stoją Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Centrum Nauki Kopernik oraz Polski Alarm Smogowy.
rozwiń zwiń