Pieskie życie w rytmie reggae. Czworonogi też lubią słuchać muzyki!

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2021 06:26
Słuch jest u psa drugim w hierarchii ważności, po powonieniu, zmysłem, pod wieloma względami doskonalszym niż słuch człowieka. Z czworonogami łączy nas jedno – zamiłowanie do słuchania muzyki. Ale jakiej? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/evrymmnt

koguty mikrofon shuttterstock 1200.jpg
Minimalnie, animalnie

Czym skorupka za młodu nasiąknie…

Jak wskazuje behawiorystka zwierząt Emilia Czechowicz, na to, które z gatunki muzyki mogą cenić sobie czworonogi, mają wpływ dwie kwestie – dźwięki, z którymi ma styczność w okresie szczenięcym oraz ulubiona muzyka jego właściciela. 

 Wrażliwość słuchowa u psów, podobnie jak u ludzi, warunkuje się w bardzo wczesnych tygodniach życia. Po drugie psy są bardzo wrażliwe na emocje ludzi. Jeżeli pies jest emocjonalnie związany ze swoim człowiekiem i ten będzie reagował na muzykę jakimiś konkretnymi emocjami, to może się to udzielić zwierzęciu – tłumaczy.

Posłuchaj
03:09 Pora na Trojke psy muzyka 2021_06_15-06-19-10.mp3 Psy i słuchanie muzyki. Jakie są ich ulubione gatunki? (Pora na Trójkę)

Muzyka w schroniskach

Interesującego eksperymentu podjęli się behawioryści ze szkockiego University of Glasgow, którzy zdecydowali się odtwarzać muzykę różnych gatunków na terenie schronisk dla psów. Reakcje pupili na słyszane dźwięki były różne, jednak najbardziej pozytywnie wpływał na nich soft rock i… reggae.

Agnieszka Samolej, psi psycholog i twórczyni hotelu dla psów, do tego zestawu dołącza muzykę klasyczną. – Dzięki temu odprężają się i relaksują. Jeżeli puszczamy muzykę wesołą i energiczną, niektóre psy potrafią być trochę nadpobudliwe lub zdezorientowane – mówi.

Winyle ponad mp3

Jedno jest pewne – w obecności naszego psa powinniśmy wstrzymać się ze słuchaniem agresywnych, głośnych dźwięków. Znaczenie ma też format odtwarzanych utworów. – Psy bardzo dobrze słyszą różnice, których my nie słyszymy. Jeżeli mamy kiepski sprzęt, mogą słyszeć to, że ten dźwięk nie jest pełny. Jeżeli będziemy używać nagrań, które tę muzykę spłaszczają, czyli "empetrójek", psy będą słyszeć różnice pomiędzy spłaszczonym a oryginalnym dźwiękiem – podkreśla Emilia Czechowicz.

Jak rozpoznawać emocje u psów?/Fundacja Uniwersytet Dzieci

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 15.06.2021
Godzina emisji: 06.19

kr

Czytaj także

Dzikie zwierzęta w mieście. Jak reagować?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 06:30
Leśne zwierzęta coraz częściej pojawiają się w miastach. Widok dzików spacerujących po osiedlu, czy przemykających przez parkingi lisów, przestaje dziwić. Mimo to wiele osób wciąż nie wie, jak się zachować.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmęczenie i bóle głowy? Pomoże trzepot pszczelich skrzydeł

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 06:55
Ule to nie tylko miejsca produkcji miodu, lecz także domy pszczół, które pomagają w… odstresowaniu się. Uloterapia to nowa dziedzina apiterapii, czyli leczenia miodem i innymi produktami pszczelimi. Polega ona na przebywaniu w jednym pomieszczeniu razem z pszczołami oddzielonymi siatką. Jak to działa i w jaki sposób pomaga? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mops Drops pomaga dzieciom w powrocie do szkoły

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 06:30
We wrocławskiej szkole ruszył pilotażowy projekt "Pies w szkole". Zatrudniony do tej roli pies "stacjonuje" przeważnie w bibliotece. Jego zadaniem jest poprawa samopoczucia uczniów po powrocie ze zdalnego nauczania oraz nauka troski o zwierzęta.
rozwiń zwiń