Sztuczna inteligencja wspomaga psychiatrię

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2021 07:00
Nowoczesne technologie coraz śmielej wkraczają do medycyny. Roboty samodzielnie wykonujące zabiegi, operacje wykonywane zdalnie dzięki wykorzystaniu szybkiego internetu: to już się dzieje, a wkrótce stanie się powszechne. Teraz sztuczna inteligencja zaczyna być wykorzystywana w psychiatrii.
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Syda Productions/Shutterstock.com

szpital medycyna technologia hologram nauka 1200.jpg
Hologram zamiast pacjenta. Zdalne operacje przyszłością chirurgii?


Przeprowadzone badania wskazują, że lekarze psychiatrzy stawiają trafną diagnozę jedynie w blisko 50 procentach. Tymczasem powstaje coraz więcej programów, które na podstawie analizy zachowania czy sposobu mówienia mogą ocenić stan psychiczny pacjenta.


Posłuchaj
03:47 TROJKA Pora na Trojke 2021_06_15 06-49-37.mp3 Algorytmy w psychiatrii (Pora na Trójkę)

Już ośmiosekundowa próbka głosu pozwala ocenić jednej z tego typu aplikacji stan zdrowia osoby badanej. I, jak wykazują badania, metoda ta jest skuteczna w aż 80 procentach! Co więcej, aplikacja nigdy nie pomyliła się w przypadku dzieci.

– Tylko dzieci nie potrafią udawać, nawet przed kamerą. Z dorosłymi jest inaczej, potrafią manipulować swoim głosem: tym, jak szybko mówią, w jaki sposób i jak bardzo emocjonalnie – tłumaczy Ellen McGeeney. – Jeżeli jednak nie będziemy manipulować, to aplikacja pozwoli wykryć stany depresyjne trzy miesiące wcześniej – wskazuje.

Inny tego typu program wykorzystuje nie tyle mowę, ile pauzy w mówieniu. – W tym przypadku mamy do czynienia z dwoma podstawowymi kwestiami. Po pierwsze: chorzy wolniej myślą, dłużej szukane są słowa. To wpływa na tempo mówienia – wyjaśnia Carol Wilson z Uniwersytetu Stanforda. – Po drugie: organizm, chcąc się bronić, używa dłuższych pauz. Te nie są słyszalne dla zwykłego człowieka, dzięki czemu chorym udaje się stworzyć prowizoryczny most komunikacyjny – dodaje.

Czas nauki: da Vinci operuje/YouTube Telewizja Naukowa PIONIER TV


Oczywiście sztuczna inteligencja nie zastąpi lekarza, jednak może być pomocna. – Oceniając stan chorego i podejmując decyzję, czy kogoś leczyć, opieramy się na większej ilości kryteriów. Głos może być jednym z nich – wyjaśnia lekarz psychiatrii Sławomir Morawiec. – Kiedy człowiek jest w jednostajnie obniżonym nastroju, to także jego głos się zmienia, jego zachowanie, postawa ciała, tempo wypowiedzi – wylicza.

Również Facebook zaczyna zwracać uwagę na stan naszego zdrowia psychicznego. Algorytm analizuje treść umieszczanych przez nas postów i jeśli wykryje słowa klucze, zasugeruje wizytę u specjalisty psychologa. Co więcej, poinformuje o tym także naszych znajomych!

Czy sztuczna inteligencja nas wyleczy?/YouTube Nauka. To lubię


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 15.06.2021
Godzina emisji: 06.49

pr

Czytaj także

Specjalną lampą w depresję

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 07:30
W jesienny i zimowy czas coraz bardziej odczuwamy brak światła słonecznego: mniej energii, bardziej depresyjny nastrój. Nic dziwnego: obecnie dzień jest o połowę krótszy od najdłuższego w roku! Czy można coś na to poradzić, czy i jak można uzupełnić braki światła słonecznego?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prysznic powie nam, kiedy niepotrzebnie zużywamy wodę. Niezwykły wynalazek polskich naukowców

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 06:25
Jest sterowany gestami, dozuje wodę i szampon, a do tego umila nam czas, wyświetlając ulubiony film lub puszczając ukochaną muzykę. Innowacyjna bateria prysznicowa stworzona przez naukowców Politechniki Śląskiej została nagrodzona złotym medalem podczas targów Kaohsiung International Invention and Design EXPO na Tajwanie, które odbyły się w grudniu ubiegłego roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mikrochipy. Udogodnienie czy narzędzie do inwigilacji?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 07:50
Chipy zyskują coraz większą popularność. Dzięki urządzeniu wszczepionemu pod skórę można np. płacić za zakupy lub przesyłać lekarzowi dane na temat stanu swojego zdrowia. W Polsce można już zachipować się samodzielnie. Metoda budzi jednak kontrowersje. 
rozwiń zwiń