Mózg: co wiemy o naszym najważniejszym organie?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 08:00
Neuronauka wszechstronnie zajmuje się ludzkim mózgiem i jego możliwościami. Ta dziedzina medycyny obecnie bardzo dynamicznie się rozwija dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych technik, także komputerowych. Jak bardzo jesteśmy zaawansowani w poznaniu tego organu, z którego tak jesteśmy dumni?
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/PopTika

wirtualna rzeczywistość 1200x660.jpg
Sztuczna inteligencja wspomaga psychiatrię

W klasycznym skeczu Kabaretu Dudek, bohater, czyli Jan Kobuszewski, znajduje na ulicy... mózg. – Szary, zwykły, mało używany... – opisuje swoje znalezisko. No właśnie, czy na podstawie wyglądu mózgu jesteśmy w stanie określić, czy jego właściciel jest geniuszem? Co w ogóle o nim wiemy?


Posłuchaj
02:23 TROJKA Pora na Trojke 2021_06_16 07-52-21.mp3 Najważniejszy ludzki organ? (Pora na Trójkę)

Wciąż nie dysponujemy narzędziem pozwalającym ocenić stopień rozwoju mózgu drugiej osoby. – Jeżeli chodzi o wielkość, Einstein miał bardzo przeciętny mózg. Na tej podstawie nie bylibyśmy w stanie powiedzieć, czy był osobą genialną, czy przeciętną – tłumaczy dr Agnieszka Pluta, neuropsycholog z Uniwersytetu Warszawskiego. – I chociaż na podstawie wyglądu mózgu niewiele można powiedzieć o jego właścicielu, nasze mózgi różnią się anatomicznie i funkcjonalnie – dodaje.

Dlaczego myślimy i jak mózg może prowadzić nas na manowce? – prof. Jerzy Vetulani/YouTube WSIiZ w Rzeszowie


– Prowadzono badania na londyńskich taksówkarzach i wykazano, że ci, którzy świetnie orientują się w topografii miasta, mają mózg plastyczny. Ucząc się, jesteśmy w stanie powiększać liczbę połączeń między danymi strukturami mózgu – wskazuje Trójkowy gość. – Dlatego chcemy poznać zachodzące w mózgu procesy podczas m.in. podejmowania decyzji, nauki, manifestowania wolnej woli, empatii, podejmowania decyzji moralnych – wylicza.

Ile informacji mieści się w mózgu?/YouTube Nauka. To Lubię


Oznacza to, że istoty swojej mądrości i talentów nie powinniśmy poszukiwać w samym mózgu jako strukturze fizycznej, lecz w danych nam przez niego różnorodnych możliwościach. – Np. wchodząc w interakcje społeczne, jedna osoba może bardziej posługiwać się intuicją, inna bardziej szacowaniem prawdopodobieństwa. To są różnice indywidualne i one także będą się przekładać na budowę naszego mózgu – wyjaśnia dr Pluta. Dlatego jeszcze przez długi czas każdy z nas będzie wyjątkowy, a samo zdjęcie mózgu na nic się nie przyda.

To nie mózg nami steruje?/YouTube Nauka. To Lubię


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski 
Data emisji: 16.06.2021
Godzina emisji: 07.52

pr

Czytaj także

Specjalną lampą w depresję

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 07:30
W jesienny i zimowy czas coraz bardziej odczuwamy brak światła słonecznego: mniej energii, bardziej depresyjny nastrój. Nic dziwnego: obecnie dzień jest o połowę krótszy od najdłuższego w roku! Czy można coś na to poradzić, czy i jak można uzupełnić braki światła słonecznego?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białko, które regeneruje uszkodzone nerwy

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 07:55
Zespół biologów z Uniwersytetu Ruhry w Bochum pracuje nad białkiem, które w niespełna trzy tygodnie pomoże zrehabilitować zerwane nerwy. Metoda może okazać się nadzieją na przywrócenie sprawności sparaliżowanych kończyn.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Masaż dla mózgu. Dźwięki ASMR

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 07:30
Mlaskanie, pocieranie przedmiotów czy szumienie okazują się dźwiękami relaksującymi dla naszego mózgu. Filmiki zawierające nagania ASMR cieszą się w sieci sporą popularnością. Na czym polega zjawisko i jak wpływa na ludzi? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hologram zamiast pacjenta. Zdalne operacje przyszłością chirurgii?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 06:26
Stworzona przez naszych rodaków technologia oparta na hologramie została niedawno wykorzystana do przeprowadzenia operacji wszczepienia stengraftu do aorty brzusznej. Zabieg miał miejsce w oddalonej o ok. 1000 km Sofii, stolicy Bułgarii. – Jesteśmy wszędzie tam, gdzie potrzebują naszej pomocy – powiedział dr hab. Marek Iłżecki ze Szpitala Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. 
rozwiń zwiń