Trwa oblężenie biur podróży. Gdzie (i za ile) latają Polacy?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 07:25
Liczba zakażeń koronawirusem spada, a Polacy znów chętnie wybierają ciepłe kraje jako destynacje wakacyjnych wycieczek. – Myślę, że wyjedzie podobna liczba turystów jak w roku 2019. Widzimy to po ilości rezerwacji – przewiduje Joanna Bielicka, pracownica białostockiego biura podróży.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/zuzana caprnkova

Albania w czołówce

Nagły wzrost popularności wyjazdów za granicę to zasługa lepszej sytuacji epidemicznej, ale i wprowadzenia jasnych zasad wyjazdów, w tym paszportów covidowych oraz certyfikatu dla ozdrowieńców ważnego przez 180 dni, zwalniającego z konieczności wykonywania testów.

– Klienci już od majówki ruszyli szturmem do biur podróży. Wykupują wszystkie kierunki, a najchętniej te, które nie wymagają testowania przed wylotem. Najczęściej jest to Albania, niedawno doszedł jeszcze Cypr – mówi Joanna Bielicka. Wśród często obieranych kierunków znajdują się także Egipt, Turcja, Grecja, Chorwacja, Macedonia, Dominikana, Meksyk, no i oczywiście Tunezja. 

Posłuchaj
03:16 Pora na trojke biura podrozy 2021_06_21-07-17-58.mp3 Polacy ruszyli do biur podróży. Czy wracamy do normy sprzed pandemii? (Pora na Trójkę)

 

Turyści wydają więcej

Na podstawie wyborów turystów można zaobserwować tendencję do "odbicia" sobie braku wakacji w zeszłym roku. – Turyści w tym roku wydają więcej i my to widzimy. Przez okres, kiedy większość osób nie jeździła, zaoszczędzili pieniądze. Cały czas najchętniej wybierane są pobyty tygodniowe, ale są też pytania o oferty na dziewięć, dziesięć albo i 14 nocy – zauważyła rozmówczyni reporterki Polskiego Radia Białystok Renaty Redy. 

Cena niezapomnianych wakacji

Ile dziś kosztuje taki wyjazd? Całościowy koszt dwutygodniowej wycieczki do Egiptu (wraz z pobytem w pięciogwiazdkowym hotelu all inclusive) to około 11 tysięcy złotych. Do tego należy doliczyć koszt ubezpieczenia, czyli około 800 zł. – Koszty spędzenia wakacji w Polsce byłyby porównywalne, a nie mamy gwarancji pogody – stwierdziła jedna z klientek biura podróży
Do większości wyjazdów niestety trzeba dodać koszt testu na COVID-19  w zależności od rodzaju wymaganego testu, jego koszt waha się od 150 do 600 zł (dotyczy to podróży w obie strony).
Podróże w czasie pandemii a szczepionki na Covid-19 ✈✈✈/Feniks Counselling, Personal Development and Support Services

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autorka materiału reporterskiego: Renata Reda (Polskie Radio Białystok)
Data emisji: 21.06.2021
Godzina emisji: 07.17

kr

Czytaj także

Wiatr we włosach i poczucie wolności. Jak rozpocząć przygodę z motocyklem?

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 08:10
Motocykl to marzenie wielu, pragnących poczuć wiatr i wolność. Dla innych to możliwość sprawnego przemieszczania się po mieście i unikania korków oraz bardziej ekologiczna alternatywa dla samochodu. Jak rozpocząć swoją przygodę z jednośladem? O jakich zasadach bezpieczeństwa należy pamiętać? Na te pytania odpowiadał Adam Chyciński, instruktor jazdy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakopane już czeka na turystów

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 06:30
Wakacje w górach od lat cieszą się niezmienną popularnością. A jeśli góry, to oczywiście – Zakopane! Stolica polskich Tatr już szykuje się na wakacyjny najazd turystów, a jego przedsmak będzie można poznać w ten weekend.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpiecznie na szlaku. W Beskidach i Gorcach powstaną schrony turystyczne

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 13:05
Góry to nie tylko piękne widoki, relaks i odpoczynek. Zmieniające się warunki atmosferyczne mogą okazać się dla turystów prawdziwym zagrożeniem. By zapobiec nieszczęściom, Małopolska Organizacja Turystyczna planuje postawić schrony przy szlakach w Beskidach oraz w Gorcach. Jak będą wyglądać i jaką funkcję pełnić? 
rozwiń zwiń