Dwie godziny ze smartfonem. Pierwszy krok do otyłości

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 06:30
Używanie smartfona przez więcej niż dwie godziny dziennie powoduje, że mamy większą ochotę na podjadanie, zwłaszcza niezdrowych rzeczy – do takich wniosków doszli koreańscy badacze, którzy przeanalizowali wagę i styl życia nastolatków.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock.com/New Africa

nauka zdalna zdalne nauczanie odrabianie lekcji rodzice 1200.jpg
Epidemia niesamodzielności. Dlaczego rodzice odrabiają prace domowe za dziecko?

– To kwestia związana z psychologią i nawykami. Jeśli zaczynamy częściej powtarzać daną czynność, wypracowujemy nawyk, którym karmimy mózg. To zachowania automatyczne, które mają wpływ na nasze zachowanie w danej sytuacji, na decyzje, jakie wówczas podejmujemy. Korzystając nadmiernie z telefonu, w pewnym momencie zapominamy o jedzeniu, zaczynamy tracić kontrolę nad sobą  mówi psycholog dr Izabela Gontarek i podkreśla, że wspomniane badania pokazały, iż osoby, które używają telefonu wyłącznie do przeglądania i szukania informacji, o wiele zdrowiej się odżywiają.


Posłuchaj
03:06 TROJKA Pora na Trojke Smartfony a jedzenie 2021_06_23-06-15-14.mp3 Dlaczego jedzenie ze smartfonem w ręku prowadzi do otyłości? (Pora na Trójkę)

  

Małgorzata Stanior, dietetyk kliniczny, akcentuje, że problem dotyczy nie tylko smartfonów, ale też telewizji. Dziecko wpatrzone w ekran ma większe predyspozycje do tycia.  Ważne jest to, żeby dzieci wiedziały, co spożywają. Warto z nimi rozmawiać, pytać, co im smakuje, wtedy też mamy większą kontrolę nad tym, ile jedzą  podkreśla dietetyk.

Zdrowe odżywianie dzieci / ZdrowoManiaTV

Izabela Gontarek dodaje, że to, co jemy i w jaki sposób to robimy, jest odzwierciedleniem naszego stanu emocjonalnego. – Wiele zaburzeń związanych z odżywianiem wynika z czynników psychologicznych  podsumowuje psycholog.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 23.06.2021
Godzina emisji: 6.15

Czytaj także

Foteliki rowerowe. 30 procent nie spełnia wymogów bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 07:20
Co trzeci fotelik rowerowy dla dzieci nie spełnia norm bezpieczeństwa – tak wynika z raportu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ich wady produkcyjne stanowią niebezpieczeństwo dla małych użytkowników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mózg: co wiemy o naszym najważniejszym organie?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 08:00
Neuronauka wszechstronnie zajmuje się ludzkim mózgiem i jego możliwościami. Ta dziedzina medycyny obecnie bardzo dynamicznie się rozwija dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych technik, także komputerowych. Jak bardzo jesteśmy zaawansowani w poznaniu tego organu, z którego tak jesteśmy dumni?
rozwiń zwiń