Parawaning. Dlaczego Polacy lubią odgradzać się na plaży?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 06:55
– Wystarczy ograniczenie zasobów, żeby nasilać tendencje rywalizacyjne. Tym zasobem jest polskie morze, gdzie mamy dużą liczbę osób i mało miejsca – mówi Małgorzata Makoś-Wiśniewska, psycholog.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock.com/photowrzesien

samolot podróżowanie turystyka covid-19 koronawirus pandemia 1200.jpg
Trwa oblężenie biur podróży. Gdzie (i za ile) latają Polacy?

 To nam wystarczy, żeby rozkładać duże parawany i jeszcze większe parasole. Druga strona medalu jest taka, że na co dzień jesteśmy bardziej prospołeczni, a teraz przychodzi czas, żeby wyjść na plażę i myśleć o sobie. Zadajemy sobie pytanie: dlaczego mam patrzeć, czy sypię piaskiem na drugą osobę, skoro teraz chcę poczuć piasek pod swoimi stopami i cieszyć się sobą?  dodaje psycholog.


Posłuchaj
03:04 TROJKA Pora na Trojke Parawany 2021_06_24-06-51-42.mp3 Parawaning. Narodowy "sport" Polaków? (Pora na Trójkę)

 

Jak to wygląda z perspektywy antropologicznej?  Tu chodzi o budowę schronienia. Opalowujemy się, mamy ochronę przed wiatrem, ale i takie schronienie, które zapewnia nam prywatność. Tu nie chodzi o prywatność pełną, to specyficzny typ prywatności, próba stworzenia anonimowej przestrzeni, swojego miejsca  mówi dr hab. Jacek Gądecki, socjolog i antropolog kulturowy.

Kołobrzeg plaża 2020 słońce, ludzie i parawany / Nasze Pomorze

 Skala zjawiska powoduje, że staje się ono coraz bardziej negatywne, ale pamiętajmy, że przestrzeń plaży jest przestrzenią publiczną i te zawłaszczenia mają charakter tymczasowy  dodaje Jacek Gądecki i podkreśla, że polska plaża jest bardziej egalitarna niż plaże europejskie.  Wolę to niż płatne plaże na zachodzie Europy, gdzie za wypożyczenie leżaka trzeba zapłacić 15 euro za kilka godzin czy cały dzień, bo to naprawdę jest miejsce nierówności  puentuje socjolog i antropolog kulturowy.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 24.06.2021
Godzina emisji: 6.51

Czytaj także

Nie stać Cię na kampera? Przerób swój samochód!

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 08:30
Już od zeszłego roku lawinowo wzrasta zainteresowanie kamperami i rodzajem wypoczynku jaki one umożliwiają: podróżowania z możliwością komfortowego noclegu. Nie jest to jednak tani pomysł na wakacje, dlatego pojawiło się sporo pomysłów umożliwiających adaptację zwykłego samochodu na swoisty quasi kamper.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Starym samochodem przez Europę. Sposób na niestandardowe wakacje

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 08:00
Nie liczy się komfort, tylko zabawa. To hasło, które przyświeca miłośnikowi niestandardowych wycieczek samochodowych. Michał Koziar to nie tylko pasjonat starych pojazdów. Szuka nietypowych, często leciwych egzemplarzy, którymi wybiera się w dalekie, kilkutysięcznokilometrowe podróże. W jaką zabierze nas tym razem?
rozwiń zwiń