Upał w mieście. Czy spacer bez koszulki to dobry pomysł?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 06:35
Kiedyś ten widok był niemalże wakacyjną codziennością. Dziś zdarza się już zdecydowanie rzadziej. Cały czas na ulicach miast można jednak spotkać przechadzających się, roznegliżowanych spacerowiczów. Czy wyjście z domu bez koszuli to dobry pomysł? Czy przystoi nam eksponowanie ciała na słońcu?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/olgagorovenko

Spacerujący po ulicach mężczyźni bez koszulek lub opalające się w parkach kobiety w bieliźnianych dodatkach to wakacyjny widok, który oburza niektórych przechodniów. Czy wysokie temperatury i żar z nieba dają nam przyzwolenie na odsłanianie i eksponowanie ciała?  

– To powrót do pierwotnych, bardziej zwierzęcych zachowań. Jako ludzie mamy jednak do dyspozycji więcej narzędzi. Jednym z nich jest delikatność. Osoby, które wychodzą po zakupy bądź na spacer, często nie spodziewają się takiego widoku. Dla wielu może on być zwyczajnie nieprzyjemny – mówiła ekspert do spraw wizerunku.


Posłuchaj
03:10 PR3_MPLS 2021_06_24-06-20-47_bez_koszulki.mp3 Bez koszulki w mieście. Czy to przystoi? (Pora na Trójkę)

 


W słońcu, bez koszulki 

– Przejechałem dziś bez koszulki 21 kilometrów. Kiedyś taki widok był normalny. Dziś nie spotkałem nikogo, kto podróżowałby tak jak ja. Myślę, że zmiany wynikają z różnic w społeczeństwie i tego, że obecnie ludzie noszą się inaczej niż kiedyś – mówił rowerzysta. – Mnie taki widok nie przeszkadza. Uważam, że jeśli komuś to nie opowiada, nie powinien patrzeć. Dla mnie nie ma nic obrzydliwego w tym, że ktoś nie wstydzi się własnego ciała. Każdy powinien decydować za siebie – dodała przechodząca pani. 

Savoir-vivre. Odcinek 6. Odpowiedni strój na lato / Wojciech S. Wocław

Adekwatny strój

– Nasz strój powinien być adekwatny do miejsca, w którym przebywamy. Modą trzeba się bawić. Mamy tak szerokie wybór ubrań i dodatków, że każdy wybierze dla siebie coś stosownego i dopasowanego do warunków atmosferycznych – zapewniała Sylwia Majdan, projektantka mody. 

– Ten temat to burza w szklance wody. Od kilku lat obserwujemy jednak poprawę. Jeszcze nie tak dawno mieszkańcy i turyści zwracali uwagę na roznegliżowane panie w zwykłych stanikach. Dziś już tego nie ma. Zauważamy, że osoby wychodzące z plaży ubierają się w przejściach i po promenadzie spacerują już zakryte – mówiła Joanna Agatowska, radna miasta Świnoujście.

Co grozi za spacery topless? 

 Gdy ktoś poczuje się zgorszony, może zawiadomić straż miejską i poczekać na przyjazd patrolu. Myślę, że w grę wchodzą kwestie estetyczne i to, czy dana golizna nam się podoba, czy nie   mówiła Ewa Karpowicz, strażniczka miejska. Przypomnijmy, że za spacerowanie po mieście bez koszulki grozi mandat wysokości 150 złotych. 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 24.06.2021
Godzina emisji: 6.24


zch

Czytaj także

Kto wysysa z nas energię?!

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 07:30
Chyba każdy zna osobę, w której towarzystwie staje się bez powodu rozdrażniony, rozkojarzony, senny, dopada go osłabienie albo zaczyna boleć głowa. O takich ludziach mówi się "wampir energetyczny". Ale czy one naprawdę istnieją?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mózg: co wiemy o naszym najważniejszym organie?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 08:00
Neuronauka wszechstronnie zajmuje się ludzkim mózgiem i jego możliwościami. Ta dziedzina medycyny obecnie bardzo dynamicznie się rozwija dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych technik, także komputerowych. Jak bardzo jesteśmy zaawansowani w poznaniu tego organu, z którego tak jesteśmy dumni?
rozwiń zwiń