Wakacje nad wodą. Jak spędzić je bezpiecznie?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 08:05
Amatorów spędzania wakacji nad wodą nie brakuje. Jak zaplanować wypoczynek, by nie stała nam się krzywda? O czym koniecznie należy pamiętać, spędzając dni nad różnego rodzaju zbiornikami wodnymi? 
Legionowo, 25.06.2021. Pokaz ratownictwa wodnego podczas inauguracji ogólnopolskiej akcji informacyjno - edukacyjnej pn. Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą organizowanej przez Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji
Legionowo, 25.06.2021. Pokaz ratownictwa wodnego podczas inauguracji ogólnopolskiej akcji informacyjno - edukacyjnej pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” organizowanej przez Biuro Prewencji Komendy Głównej PolicjiFoto: PAP/Mateusz Marek

– Przede wszystkim wypoczywajmy z głową. Warto być świadomym swoich sił. W wodzie nikt z nas nie jest Supermenem. Jeśli radzimy sobie trochę gorzej z pływaniem, wybierzmy miejsca, w których są ratownicy. Na kąpieliskach bardzo istotne są flagi. Biała oznacza dozwoloną kąpiel, czerwona – zakazaną. Nawet gdy świeci słońce i nie do końca potrafimy rozpoznać kolor, wszystko, co nie wygląda na białe, oznacza, że nie wolno nam wchodzić do wody. Przypomnę również, że do koloru flagi stosujemy się wszędzie, nie tylko na kąpieliskach. To znak, a więc obowiązuje w zasięgu wzroku – wyjaśniał Paweł Błasiak, prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. 

Posłuchaj
05:35 PR3_MPLS 2021_06_25-07-50-01_nad_wodą.mp3 Bezpieczny wypoczynek nad wodą (Pora na Trójkę)

 

Różnica temperatur

– Gdy w czasie upału wchodzimy do zimnej wody, np. w Bałtyku, możemy mieć do czynienia z syndromem wstrząsu termicznego. Dochodzi wtedy do zatrzymania akcji serca. Wytrenowane organizmy nie są podatne na tego typu wstrząsy. Mimo wszystko każdemu polecam się hartować. Wchodzić do wody stopniowo, ochlapać się, a dopiero potem zanurzać. 

Jedzenie i alkohol

– Miejmy na względzie, że po posiłku nasz żołądek musi trochę popracować. Organizm potrzebuje czasu i działa w innym trybie. W wodzie może to zakończyć się różnie. Co do alkoholu, to mantra, którą powtarzamy od lat, niezależnie od tego, czy chodzi o pływanie, czy o jazdę na skuterze wodnym: absolutnie nie wchodźmy do wody po spożyciu – zaznaczył. 

Pierwsza pomoc nad wodą. Jak uratować tonącego i samego siebie? / Eskulapa - uczymy ratować życie

Utonięcia

– Im więcej słonecznych i ciepłych dni, tym więcej utonięć. Gdybyśmy mieli deszczowe wakacje, byłoby ich bardzo mało. Na ogół przytrafiają się one tam, gdzie nie ma ratowników. W ubiegłym roku nie mieliśmy ani jednego utonięcia typowego, na kąpieliskach strzeżonych. One zawsze skonstruowane są tak, żebyśmy dali radę dopłynąć, pomóc i rozpocząć resuscytację – podkreślił gość "Pory na Trójkę".

Pomoc

– Gdy ktoś potrzebuje pomocy, koniecznie zadzwońmy do służb. Jeśli sami nie jesteśmy ratownikami, mierzmy swoje siły. Pamiętajmy, że powiedzenie "tonący brzytwy się chwyci" nie wzięło się z niczego. Osoby walczące o życie mają w sobie dużo siły. Pomagając, przedłużmy swoją rękę o cokolwiek. Może to być nawet zwykłe dziecięce koło ratunkowe – apelował. 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Data emisji: 25.06.2021
Godzina emisji: 7.50

zch