Polacy szóstym pod względem uczciwości narodem? Badania nie kłamią

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 06:55
Polacy są jednymi z najuczciwszych narodów na świecie. Tak wynika z opublikowanej w piśmie "Science" analizy przeprowadzonej przez międzynarodową grupę naukowców z Zurychu, Michigan i Utah. Test polegał na sprawdzeniu, czy oddamy portfel wypełniony gotówką. Pozytywnie zdało go 80 proc. badanych Polaków, co przełożyło się na 6. miejsce naszego kraju w rankingu. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/tommaso79

Co gubią (i znajdują) Polacy? 

Uczciwość można mierzyć również w rzeczach, które oddaje się do Biura Rzeczy Znalezionych. Z danych Biura Rzeczy Znalezionych Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy wynika, że w 2019 roku trafiło do niego prawie 10 tys. zgubionych przedmiotów – najczęściej są to portfele, telefony komórkowe i rowery, jednak można trafić i na inne, dosyć zadziwiające, znaleziska, jak telewizor, aparat słuchowy czy… uchwyt łazienkowy. 

Posłuchaj
03:20 Trojka Pora Na Trojke uczciwosc Polakow 3 30 czerwiec 2021 06_47_44.mp3 Z Trójkowym mikrofonem w Biurze Rzeczy Znalezionych (Pora na Trójkę)

 

Jak wskazuje Arkadiusz Rączkowski, główny specjalista w jednym z warszawskich oddziałów biura, dziś ilość rzeczy, które do niego trafiają, jest jednak wyraźnie mniejsza niż w latach ubiegłych, i to aż o jedną trzecią.

Procedura poszukiwania właściciela zawsze wygląda tak samo. – Rzecz, która trafia do nas, przekazana przez policję, jest przechowywana przez okres dwóch lat. Jeżeli właściciel nie zgłosi się po nią, występujemy o odbiór do znalazcy. Jeżeli go nie znajdziemy, rzeczy są przekazywane nieodpłatnie gminie – wyjaśnia pracownik.

Posłuchaj
01:30 Trojka Pora na trojke uczciwosc Polakow 1 2021 06_13_23.mp3 Polacy jednym z najuczciwszych narodów na świecie. Co o tym sądzą sami zainteresowani? (Pora na Trójkę)

 

Polak = złodziej? Obcokrajowcy odpowiadają

Według powtarzanych za granicą dowcipów stereotypowy Polak nie brzydzi się kradzieżą. Jak zatem naszą uczciwość oceniają mieszkający w naszym kraju obcokrajowcy? 

Posłuchaj
02:02 Trojka Pora na Trojke Polacy uczciwosc 2 30 czerwiec 2021 06_19_15.mp3 Czy Polacy są uczciwi? Zapytaliśmy o to obcokrajowców (Pora na Trójkę)

 

– Jak mówię coś innym osobom, zachowują to dla siebie. Polacy potrafią dochować tajemnicy – mówi kobieta biorąca udział w ulicznej sondzie naszego reportera Pawła Turskiego. – Dla nas Polska to nowy, lepszy świat. Tutaj nie trzeba tak walczyć. Ludzie są gotowi coś oddać, jak się zgubi, a nas na to nie stać. Jak coś znalazłeś, to jest twoje. Takie jest prawo dżungli – przyznają napotkani obywatele Azerbejdżanu. 

Według wyników badań przedstawionych w piśmie "Science" najbardziej uczciwym narodem są Szwajcarzy, a tuż po nich Norwedzy. Za nimi, oprócz Polski, znaleźli się jeszcze mieszkańcy Holandii, Danii oraz Szwecji.

Biuro Rzeczy Znalezionych - ul. Dzielna 15 w Warszawie/Warszawa

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 30.06.2021
Godziny emisji: 06.13, 06.19, 06.47

kr

Czytaj także

Trwa oblężenie biur podróży. Gdzie (i za ile) latają Polacy?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 07:25
Liczba zakażeń koronawirusem spada, a Polacy znów chętnie wybierają ciepłe kraje jako destynacje wakacyjnych wycieczek. – Myślę, że wyjedzie podobna liczba turystów jak w roku 2019. Widzimy to po ilości rezerwacji – przewiduje Joanna Bielicka, pracownica białostockiego biura podróży.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwie godziny ze smartfonem. Pierwszy krok do otyłości

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 06:30
Używanie smartfona przez więcej niż dwie godziny dziennie powoduje, że mamy większą ochotę na podjadanie, zwłaszcza niezdrowych rzeczy – do takich wniosków doszli koreańscy badacze, którzy przeanalizowali wagę i styl życia nastolatków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wakacje nad wodą. Jak spędzić je bezpiecznie?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 08:05
Amatorów spędzania wakacji nad wodą nie brakuje. Jak zaplanować wypoczynek, by nie stała nam się krzywda? O czym koniecznie należy pamiętać, spędzając dni nad różnego rodzaju zbiornikami wodnymi? 
rozwiń zwiń