Ćwiczenia na luzie, czyli joga z alpakami

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 06:30
Alpaki pochodzą z Ameryki Południowej, ale stają się coraz popularniejsze także w Polsce. Są trochę większe od owcy, łagodne i niezwykle miłe w dotyku. Hoduje się je dla wełny, czasami dla mięsa. Okazuje się jednak, że mogą być także wspaniałymi towarzyszami podczas ćwiczeń jogi.
Alpaki
AlpakiFoto: shutterstock.com/Nadia Kompan

zioła ziołolecznictwo medycyna naturalna 1200.jpg
Zioła – naturalne leki, które mogą nam pomóc

Dzięki swej niezwykłej, hipoalergicznej wełnie alpaki doskonale się czują także w naszym klimacie. Ich bardzo łagodny charakter powoduje, że znakomicie nadają się do pracy z dziećmi cierpiącymi na ADHD i z porażeniem mózgowym. Ostatnio zostały także "zatrudnione" do "pomocy" podczas plenerowych ćwiczeń jogi.


Posłuchaj
02:09 TROJKA Pora na Trojke 2021_07_01 06-24-32.mp3 Ćwiczmy z alpakami! (Pora na Trójkę)

– Joga z alpakami mimo wszystko propaguje aktywność fizyczną w kontakcie z otaczającym nas środowiskiem naturalnym. Głównym celem jest osiągnięcie wyjątkowej harmonii między ciałem, umysłem a otaczającą nas naturą – tłumaczy trenerka jogi Ewa Anna Andruszko. – Jednym słowem joga z alpakami wpływa bardzo pozytywnie na naszą strefę psychiczną, fizyczną i emocjonalną – dodaje.

– Pomysł przyszedł spontanicznie, ponieważ szukam spokoju i wyciszenia. A przebywając z moimi zwierzętami, mogę się zrelaksować – mówi Monika Przybył, właścicielka trzech alpak. – W dzisiejszych czasach taka joga to fantastyczny sposób na spędzanie czasu – wskazuje.

– Na sali musisz dokładnie wykonywać ćwiczenia, być skupiony, a tutaj nie trzeba się tak bardzo skupiać, jest więcej luzu, śmiechu. Po prostu spokój i relaks – potwierdza uczestniczka zajęć.


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Marcin Kokolus
Data emisji: 01.07.2021
Godzina emisji: 06.24

pr

Czytaj także

Nie siedź, rusz się – będziesz zdrowszy!

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 06:30
Pandemia wymusiła na nas siedzący tryb życia. Tymczasem lista dowodów łączących właśnie taki tryb życia ze złym stanem zdrowia cały czas się powiększa. Niewiele jednak trzeba, aby ten stan rzeczy zmienić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odpoczynek w środku lasu. Bushcraft to nowe hobby wielu Polaków

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 06:55
Obcowanie z naturą i przebywanie w lesie zyskuje na popularności w czasach pandemii. Do nowego hobby wielu Polaków można zaliczyć cieszący się coraz większą popularnością bushcraft. Aktywność do niedawna uważana za niszową, dziś przyciąga wielu entuzjastów. Na czym polega i kto może jej spróbować?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co w trawie piszczy? O potędze przyrody

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 10:10
Przyroda spektakularnie wybucha życiem. Jakie są jej tajemnice i przesłania? – Wędrowałam z moim psem przez gęste chaszcze. Każdego poranka mam możliwość wyjść na taki spory kawałek zieleni. Zobaczyłam, jak przyroda zakrada się do mojego życia, jak pięknie bucha życie z każdego krzaczka i pąka. Jest na tym świecie człowiek, który jak nikt inny rozumie i kocha to buchające życie – na spotkanie z Wojciechem Mikołuszką zaprosiła Kasia Stoparczyk. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Głęboki wdech pomoże uporać się ze stresem. Jak oddychać?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2021 06:50
To, czym i w jaki sposób oddychamy, ma wpływ na nasze samopoczucie. Głębokie i uregulowane oddechy pozwalają nie tylko na wyciszenie się, ale też na opanowanie emocji i niwelowanie stresu. Okazuje się jednak, że znaczenie ma nie tylko sposób, w jaki zaczerpujemy powietrza. Kojące oddziaływanie mają także otaczające nas zapachy. Niektóre z nich w pozytywny sposób wpływają na zdrowie i samopoczucie. Jak oddychać, by pozwolić organizmowi pracować poprawnie. Które z aromatów mogą nam to ułatwić?
rozwiń zwiń