UFO: czy jesteśmy sami w kosmosie?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 08:00
Doniesienia o UFO (Unidentified Flying Object), czyli NOL (niezidentyfikowanym obiekcie latającym), rozpalają emocje ludzi na całym świecie. Czy to prawda, czy tylko mistyfikacja? Jeśli prawda, to czym są owe obiekty, czy rzeczywiście kryje się za nimi pozaziemska cywilizacja? To ważne pytania, tym bardziej, że właśnie 2 lipca obchodzimy Światowy Dzień UFO. Ustanowiono go na cześć słynnego "incydentu w Roswell".
UFO, czyli inaczej niezidentyfikowany obiekt latający
UFO, czyli inaczej niezidentyfikowany obiekt latającyFoto: shutterstock.com/ktsdesign

asteroida koniec swiata 1200.jpg

Asteroidy – kosmiczne zagrożenie dla życia na Ziemi?

74 lata temu, 2 lipca 1947 roku, w miasteczku Roswell w stanie Nowy Meksyk mieszkańcy widzieli dziwny obiekt, kształtem przypominający „dwa talerze zwrócone ku sobie wnętrzem”, który z wielką szybkością leciał na niewielkiej wysokości. Latający obiekt rozbił się na pobliskiej farmie, a właściciel wezwał policję. Wkrótce szczątki zostały zabrane przez wojsko. 8 lipca rano ogłoszono, że był to latający spodek, jednak już wieczorem zaczęto te informacje dementować. Od tej pory oficjalna wersja brzmiała: w Roswell rozbił się balon meteorologiczny. Po latach przyznano, że to był... balon szpiegowski. Ale wciąż zaprzecza się jakimkolwiek powiązaniom incydentu z UFO.


Posłuchaj
03:58 TROJKA Pora na Trojke 2021_07_02 07-49-14.mp3 Czy kosmici istnieją? (Pora na Trójkę)

– Nasza cywilizacja od ponad 100 lat wysyła w przestrzeń sygnały radiowe, tworząc bańkę, która rozszerza się w przestrzeni i dociera do kolejnych układów gwiezdnych – tłumaczy astronom Piotr Witek. – Inne cywilizacje mogłyby tworzyć podobne bańki. Jednak na razie wszystkie sygnały, które zarejestrowaliśmy, mają wyjaśnienia naturalne bądź charakterystykę, która zupełnie nie pasuje do tego, czego byśmy oczekiwali – dodaje.

Ilu obcych jest wokół nas?/YouTube Nauka. To lubię


Pod koniec czerwca Pentagon opublikował kolejny raport w sprawie UFO. Podkreśla się w nim, że choć nie znaleziono dowodów na istnienie kosmitów, to jednak w żaden sposób nie można wytłumaczyć 143 przypadków UFO zgłoszonych od 2004 roku. Czy to oznacza, że nie jesteśmy sami w kosmosie?

– Nasz najbliższy sąsiad, Księżyc, jest odległy o 400 tys. km. Najbliższa, poza Słońcem, gwiazda (Proxima Centauri) – o 40 bilionów kilometrów! A wszystkie pozostałe są dużo, dużo dalej. Więc lot międzygwiezdny nawet bardzo zaawansowanej cywilizacji będzie zajmował prawdopodobnie stulecia – oblicza Piotr Witek. – Poza tym nie jest powiedziane, że obca cywilizacja, która rozwinęła się gdzieś w galaktyce, zrobiła to w podobnym czasie co my – wskazuje.

Czy to statek obcej cywilizacji?/YouTube Nauka. To lubię


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Autor materiału reporterskiego: Przemysław Lis
Data emisji: 02.07.2021
Godzina emisji: 07.49

pr

Czytaj także

Jak żyć na Ziemi i w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2021 10:15
Najnowsza "Zagadkowa niedziela" oprócz tradycyjnych, ciekawych, a zarazem zabawnych zagadek, poświęcona była bardzo ważnej kwestii: życiu. Zarówno temu na Ziemi, jak i temu poza nią. I o tym opowiadali Zagadkowi Goście.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy przelecimy się nad Marsem?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 16:50
Już w weekend będziemy mogli się przekonać, czy na Czerwonej Planecie można latać. Sprawdzi to autonomiczny dron Ingenuity, który przyleciał z Ziemi wraz z łazikiem Perceverance. Jeśli wszystko się powiedzie, wkrótce te dwa urządzenia będą wspólnie eksplorować Marsa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czego w kosmosie szukają Chińczycy i Elon Musk?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 12:45
Ostatnio emocjonowaliśmy się lotami helikoptera na Marsie, tymczasem stosunkowo niedaleko, bo na okołoziemskiej orbicie dzieją się równie ciekawe rzeczy. Warto się im bliżej przyjrzeć, gdyż na pewno będą miały w przyszłości poważny wpływ na nasze życie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śmietnisko nad naszymi głowami

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 13:00
Na orbicie okołoziemskiej panuje prawdziwy śmietnik, który stale się powiększa. Jak szacuje Europejska Agencja Kosmiczna nad naszymi głowami krąży około 750 milionów różnej wielkości elementów, a w tym ok. pięć tysięcy zepsutych lub nieczynnych satelitów! Co można z tym zrobić?
rozwiń zwiń