Niedźwiedzie szukają pożywienia w… centrum Zakopanego. Tatrzański Park Narodowy apeluje do turystów

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 06:22
Tatrzańskie niedźwiedzie coraz częściej spacerują po centrum Zakopanego. Widać je w okolicach dużych osiedli. Czego tam szukają? Resztek jedzenia, które nagminnie pozostawiają po sobie turyści. W obawie o bezpieczeństwo zarówno ludzi, jak i zwierząt Tatrzański Park Narodowy apeluje o rozsądek i utylizowanie niedojedzonej żywności. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Tomas Hulik ARTpoint

dorożka Kraków1200.jpg
Ulga dla koni. Trwają testy dorożek z napędem hybrydowym

"Najważniejsze to odciąć zwierzęta od jedzenia"

Dla jednych widok niedźwiedzia jest atrakcją, dla innych momentem mrożących krew w żyłach. Te zwierzęta, choć nierzadko urocze, są drapieżnikami i mogą być dla nas bardzo niebezpieczne.

 Najważniejsze to odciąć zwierzęta od jedzenia. Co z dziećmi, które idą do szkoły czy przedszkola? Co z turystami, którzy mogą się bać? – pyta Paweł Skawiński, przyrodnik i wieloletni dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego. – Niedźwiedź jest inteligentny, szybko się uczy. Jeżeli odkryje, że w jakimś miejscu bliskim ludzi jest coś do zjedzenia, zapamiętuje to. Co gorsza, matka niedźwiedzica uczy tego dzieci. Zbliżanie się do człowieka, a nie pozostawanie w dzikości, jest bardzo szybkie i może utrwalać się w kolejnych pokoleniach – ostrzega.


Posłuchaj
03:29 Pora na Trojke Niedzwiedz Zakopane 2021_07_06-06-16-39.mp3 Uwaga na niedźwiedzie w Zakopanem! (Pora na Trójkę)

 

Konkurencja o terytorium

Mieszkańcy Zakopanego boją się, że niedźwiedzie wkrótce zaczną pojawiać się w uch mieście tak często, jak w słowackich Tatrach. Warto przypomnieć zdarzenie z końca kwietnia tego roku, kiedy to turyści wybierający się na Hrebieniok spotkali niedźwiedzią rodzinę, która przechadzała się obok znajdujących się tam budynków.

 Można powiedzieć, że Tatry są nasycone niedźwiedziami i każdy młody osobnik musi umieć się w nich odnaleźć. Między osobnikami jest konkurencja o terytorium, a to wypycha młodsze osobniki poza Tatry. A skoro tak, pojawiają się one w Zakopanem – wyjaśnia Paweł Skawiński.

Niedźwiedź w Zakopanem/Tygodnik Podhalański

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Michał Kirmuć
Autor materiału reporterskiego: Przemysław Bolechowski (Polskie Radio Kraków)
Data emisji: 06.07.2021
Godzina emisji: 06.16

kr

Czytaj także

Parawaning. Dlaczego Polacy lubią odgradzać się na plaży?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 06:55
– Wystarczy ograniczenie zasobów, żeby nasilać tendencje rywalizacyjne. Tym zasobem jest polskie morze, gdzie mamy dużą liczbę osób i mało miejsca – mówi Małgorzata Makoś-Wiśniewska, psycholog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wakacje nad wodą. Jak spędzić je bezpiecznie?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 08:05
Amatorów spędzania wakacji nad wodą nie brakuje. Jak zaplanować wypoczynek, by nie stała nam się krzywda? O czym koniecznie należy pamiętać, spędzając dni nad różnego rodzaju zbiornikami wodnymi? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ćwiczenia na luzie, czyli joga z alpakami

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 06:30
Alpaki pochodzą z Ameryki Południowej, ale stają się coraz popularniejsze także w Polsce. Są trochę większe od owcy, łagodne i niezwykle miłe w dotyku. Hoduje się je dla wełny, czasami dla mięsa. Okazuje się jednak, że mogą być także wspaniałymi towarzyszami podczas ćwiczeń jogi.
rozwiń zwiń