Maliny. Co warto o nich wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 06:20
Polska to malinowa potęga! Jak wynika z danych Międzynarodowej Organizacji Producentów Malin, co piąta malina na światowym rynku pochodzi z Polski. Nawet wysokie ceny nie odstraszają fanów tych owoców, które posiadają wiele prozdrowotnych właściwości.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Draw05

Z czego wynika wysoka cena malin? – Są bardzo kapryśne, zależne od warunków pogodowych, szybko pleśnieją. Gdy jest za gorąco, opadają z krzaków i się obijają. Wymagający jest też ich transport. To właśnie cena za te wszystkie trudy, które musi ponieść ktoś, kto uprawia maliny – mówi Sylwia Majcher, autorka bloga kulinarnego.


Posłuchaj
03:31 TROJKA Pora na Trojke Maliny 2021_07_07-06-16-30.mp3 Maliny – drogie, ale warte swojej ceny (Pora na Trójkę)

 

– 100 gramów malin to tylko lub aż 52 kalorie – podkreśla Małgorzata Stanior, dietetyk kliniczny. – To skarbnica, mikro- i makroelementów oraz witamin, przede wszystkim A, E, K oraz cynku i fosforu, ale także żelaza czy kwasu foliowego. Rewelacyjny owoc dla osób, które cierpią na anemię, ale także dla tych, którzy się odchudzają, ponieważ maliny zawierają pektyny pęczniejące w organizmie pod wpływem wody i dające uczucie sytości – dodaje.

Maliny - właściwości, walory, kalorie / Dorota Kamińska

Jak warto wykorzystać maliny? – Świetnie nadają się do mięs, są genialną bazą rozmaitych sosów. Wątróbka z sosem malinowym – to powracający od kilku lat hit! Tak jak robi się sosy na bazie wina, tak też można zrobić sosy na bazie malin. Odrobinę dosłodzone miodem czy oliwą balsamiczną zupełnie inaczej smakują i nadają daniu wyjątkowy charakter – przekonuje Sylwia Majcher.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Michał Kirmuć
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 07.07.2021
Godzina emisji: 06.16

mk

Czytaj także

Szlakiem niezwykłych owoców

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2021 14:15
W czasach pandemii zapach i smak egzotycznych owoców łagodzi tęsknotę za podróżą. W tym programie wybraliśmy się właśnie śladem egzotycznych smaków i wspomnień. Karambola, sharon, mango: jak są wykorzystywane w swoich ojczyznach, a co można z nimi zrobić w polskiej kuchni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słoiki pełne smaku, czyli tajemnice kiszonek i zakwasu

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2021 13:05
Kisić możemy prawie wszystko, ale… – Nie każde warzywo da się ukisić tak samo dobrze. Są takie, które warto kisić tak, jak ogórki wiosenne, czyli delikatnie. Je zjadamy po kilku dniach. Długoterminowo możemy kisić warzywa mocno dojrzale. Kisić można też owoce, ja przygotowuję tak cytryny – opowiada Mikołaj Bator. Jak zdradza, pastę z tych owoców wykorzystuje później, przygotowując dania kuchni marokańskiej. 
rozwiń zwiń