Problemy i zagrożenia wakacyjnej gastronomii

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 08:00
Wakacje to okres wzmożonego ruchu w różnego rodzaju barach i restauracjach. Te jednak często pozostawiają wiele do życzenia - i nie chodzi tu o słynne "rachunki grozy", o których ostatnio jest bardzo głośno. Trójka sprawdziła, co jeszcze może budzić - jeśli nie grozę, to na pewno niepokój. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: TheLiftCreativeServices/Shutterstock

niedźwiedź kosz na śmieci odpady 1200.jpg
Niedźwiedzie szukają pożywienia w… centrum Zakopanego. Tatrzański Park Narodowy apeluje do turystów

Dla właścicieli punktów gastronomicznych w turystycznych miejscowościach - wakacje to często jedyny czas, kiedy mogą zarobić. Nierzadko przychody z tego okresu stanowią 95 procent rocznego zysku. Pokusa, by zarobić jeszcze więcej, jest więc bardzo duża. Nawet, jeśli w niezbyt legalny sposób.


Posłuchaj
03:43 TROJKA Pora na Trojke 2021_07_12 07-52-08.mp3 Inspekcja Sanitarna kontroluje turystyczną gastronomię (Pora na Trójkę)

Kontrola przeprowadzona przez Inspekcję Handlową w polskich kurortach wykazała nieprawidłowości w ponad połowie skontrolowanych lokali. Najczęściej chodziło o niepodawanie ceny potrawy lub określanie mniejszej gramatury. Zdarzało się też, że składniki różniły się od tych podanych w menu, a właściciele dwóch lokali w ogóle nie zgłosili prowadzenia działalności gastronomicznej. 

– Kontrole są przeprowadzane zgodnie z przyjętym harmonogramem kontroli na dany rok. Ponadto prowadzone są na podstawie zgłoszonych przez konsumentów interwencji a także w związku z podejrzeniem zatrucia pokarmowego – tłumaczy Izabela Zielińska, kierownik Wydziału Higieny Żywności i Żywienia w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Chełmnie. – Kontroli podlegają m.in. warunki sanitarne zakładu, higiena osobista personelu, stosowanie przez zakład procedur opartych na zasadzie systemu HACCP – wylicza. (HACCP to analiza zagrożeń zdrowotnych i krytyczne punkty kontroli - mikrobiologiczne, fizyczne, chemiczne). 

– Podstawową zasadą kontroli jest bezpieczeństwo klienta. Jeśli uchybienie jest niewielkie, nie jest nakładana żadna restrykcja. Jeśli jednak sprawa jest poważniejsza, lokal może zostać czasowo zamknięty – uzupełnia Marek Posobkiewicz, były Główny Inspektor Sanitarny.

– Przedsiębiorcy powinno przede wszystkim zależeć na tym, aby budować pozytywny wizerunek w sieci. Z naszych obserwacji i analiz popartych sześcioletnim doświadczeniem wynika, że ludzie patrzą na takie opinie: jeżeli są pozytywne, przyjmują, że tak jest – mówi Piotr Sulewski, prezes zarządu agencji PR WMH. – I omijają lokal, jeśli są negatywne. Ale jeśli takie właśnie się pojawią, właściciel nie może ich pozostawiać bez odpowiedzi: powinien przedstawić rozwiązanie problemu, negocjować z klientem – dodaje.

Kontrole potrwają do końca wakacji.


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Michał Kirmuć
Autor materiału reporterskiego: Stanisław Perzyna
Data emisji: 12.07.2021
Godzina emisji: 07.52

pr

Czytaj także

Bezpieczne i komfortowe wakacje. Dzięki nowemu portalowi łatwo sprawdzimy nasz nocleg

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 09:56
Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii uruchomiło portal turystyka.gov.pl. Dzięki niemu łatwo sprawdzimy, czy miejsce, które wybraliśmy na letni wypoczynek, jest bezpieczne i działa legalnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uwaga na ceny i jakość obsługi. Gastronomia w miejscowościach turystycznych pod lupą UOKiK

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 10:51
Nierzetelna obsługa konsumentów i nieprzestrzeganie przepisów o uwidacznianiu cen - to niektóre z nieprawidłowości stwierdzonych przez Inspekcję Handlową podczas kontroli lokali gastronomicznych. Uchybienia wykryto w 56,9 proc. badanych placówek - poinformował w piątek UOKiK.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Turystyczna przejażdżka rowerem po... torach

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 07:00
Wakacje to okazja do zrobienia czegoś niezwykłego. Może więc wyruszyć na wycieczkę... drezyną kolejową? Od kilku dni w ten właśnie sposób można podróżować między dwoma lubelskimi gminami: puławską i opolską. Do dyspozycji jest aż 50 tych niezwykłych pojazdów szynowych.
rozwiń zwiń