Jak dzieci mogą poznać i chronić owady

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 06:30
O tym, że owady są ważne dla naszego życia, dla przyrody, dla Ziemi, wiemy doskonale. A przynajmniej wiedzą to dorośli: dzieci często owadów po prostu się boją. Ruszył projekt Makowa Łąka – akcja edukacyjna, której celem jest przekazywanie najmłodszym wiedzy o owadach i o ich znaczeniu w naszym ekosystemie.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Pixabay

Dzieci obóz wyjazd kolonie wakacje Shutterstock 1200.jpg
Psycholog: kolonie to przygoda na całe życie

Wspólny spacer na pobliską łąkę lub nieskoszony trawnik w parku i poprzez zabawę oswajanie dzieci z owadami to najlepszy sposób na budzenie zainteresowania i przekazywanie wiedzy na ich temat. W projekt Makowa Łąka zaangażowane jest m.in. Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, które opowie o roli owadów i pokaże, jak rozróżnić poszczególne gatunki. A przy okazji wskaże, jak pomagać ptakom w upały, np. dając im pić.


Posłuchaj
03:33 TROJKA Pora na Trojke 2021_07_14 06-23-51.mp3 Projekt Makowa Łąka (Pora na Trójkę)

Owady są podstawą wszystkich ekosystemów: bez nich nic innego nie funkcjonuje. Tymczasem ginie ich bardzo dużo: niektórzy naukowcy twierdzą, że biomasa owadów zmniejszyła się aż o 80 procent! Jeżeli owadów zabraknie w naszych ekosystemach, to gady, płazy, ptaki, ryby, a finalnie także ludzie będą mieli, delikatnie mówiąc, bardzo duży problem.

Projekty takie, jak Makowa Łąka bawią, uczą i budzą świadomość i wychowują do odpowiedzialnego traktowania świata wokół nas. – To taki moment, żeby edukować dzieciaki, bo pokutuje takie przekonanie, zwyczaj, że jak owad w domu, to go bijemy kapciem! – mówi jedna z edukatorek, uczestniczek projektu. – Tymczasem musimy się nauczyć podstawowego szacunku do owadów, bo od nich naprawdę wiele zależy – dodaje.


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Michał Kirmuć
Autor materiału reporterskiego: Aleksandra Nietopiel (Radio Gdańsk)
Data emisji: 14.07.2021
Godzina emisji: 06.23

pr

Czytaj także

Alergia na jad owadów. Warto sprawdzić, czy nie jesteśmy uczuleni

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 16:00
W Polsce za mało osób z alergią na jad owadów błonkoskrzydłych, w tym os, pszczół, szerszeni, jest odczulanych – alarmują eksperci. Tymczasem jest to alergia, która może zagrażać życiu. Specjaliści i pacjenci mówili o tym na spotkaniu prasowym w Warszawie, zorganizowanym z inicjatywy Fundacji Centrum Walki z Alergią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stresujący dzień? Wystarczy kwadrans na łące kwietnej

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 08:28
Łąki kwietne pojawiają się w kolejnych miastach. Wśród ich zalet wymienia się bogatszy ekosystem czy fakt, że zatrzymują wilgoć dłużej niż trawniki. Twórcy projektu "Eden City" prowadzą badania, z których jasno wynika, że dzika roślinność ma zbawienny wpływ nie tylko na klimat, ale i na nasze dobre samopoczucie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niedźwiedzie szukają pożywienia w… centrum Zakopanego. Tatrzański Park Narodowy apeluje do turystów

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 06:22
Tatrzańskie niedźwiedzie coraz częściej spacerują po centrum Zakopanego. Widać je w okolicach dużych osiedli. Czego tam szukają? Resztek jedzenia, które nagminnie pozostawiają po sobie turyści. W obawie o bezpieczeństwo zarówno ludzi, jak i zwierząt Tatrzański Park Narodowy apeluje o rozsądek i utylizowanie niedojedzonej żywności. 
rozwiń zwiń