Dzień bez Telefonu. Czy potrafimy funkcjonować bez smartfona?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 15:56
Bez dzwonienia, wysyłania SMS-ów i sprawdzania komunikatorów. Dziś Dzień bez Telefonu Komórkowego. Wielu marzy o chwili spokoju i najchętniej schowałoby elektroniczny gadżet do szuflady. Czy w zabieganym świecie bylibyśmy w stanie zupełne z niego zrezygnować? Czy funkcjonowanie bez popularnej "komórki" jest w ogóle możliwe?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Rawpixel.com

Wielu z nas lubi swój telefon i praktycznie się z nim nie rozstaje. Smartfon towarzyszy nam przy wykonywaniu wielu codziennych czynności, nawet podczas spotkań ze znajomymi.

– Im więcej aktywności, funkcjonalności i aplikacji posiada telefon, tym więcej czasu spędzamy na jego używaniu. Prowadzone w Niemczech badania pokazują, że w mózgu osób uzależnionych od telefonu zachodzą takie same zmiany, jak u tych uzależnionych od narkotyków – wyjaśniła Beata Adamczyk-Nowak, psycholog.

– Za wszystkim stoi biologia. Używanie telefonów czy tabletów powoduje w naszym mózgu wydzielanie się dopaminy, która uchodzi za wskaźnik nagrody i powoduje stan porównywalny do narkotykowego haju. To poczucie wyzwala się w nas jako nagroda za każdym razem, gdy odświeżymy aplikację lub portal społecznościowy – tłumaczył Artur Adamczyk, psycholog terapeuta.

Posłuchaj
04:20 PR3_MPLS 2021_07_15-06-25-20_smartfony_funkcjonowanie.mp3 Dzień bez Telefonu Komórkowego. Jak smartfony wpływają na nasze funkcjonowanie? (Pora na Trójkę)

 

Bez smartfona

– W tej kategorii nie tylko przegrywamy na całej linii, ale ponosimy wręcz spektakularną klęskę. Często obserwujemy pod tym kątem ludzi młodych. Nawet gdy spotykają się w kawiarni, nie komunikują się ze sobą werbalnie. Robią to w komunikatorach internetowych. Dzień bez Telefonu to dobra inicjatywa. Przypomina nam, że przez jakiś czas można bez niego wytrzymać. Niestety nikt z nas nie byłby w stanie funkcjonować bez smartfona na co dzień – mówił Krzysztof Kosy, psycholog.

– Jeśli chcemy ograniczyć używanie telefonu, możemy na przykład wygrzebać z szuflady komórkę starego typu. To taki półśrodek, który zapewni nam jedynie niezbędne funkcje. Starsze modele nie były tak absorbujące, jak te najnowsze – dodał. 

Posłuchaj
03:25 PR3_MPLS 2021_07_15-11-20-31_bez_komórki.mp3 Czy potrafimy poradzić sobie bez telefonu komórkowego? (Trójka do trzeciej)

 

Telefony przyszłości

Pojawiające się na rynku modele zaskakują nas nowymi funkcjonalnościami. W jakim kierunku podąża rozwój technologii? – Dopatruję się tutaj trzech trendów. Pierwszy to personalizacja i tworzenie telefonów dostosowanych do potrzeb regionalnych. Producenci wiedzą, że inne zwyczaje mają użytkownicy z Europy, a zupełnie inne z Azji. Dostosowują więc do nich swoje urządzenia. Drugi to gesty i wykonywanie czynności za ich pomocą. Gestem możemy uruchomić telefon lub odebrać połączenie. Ostatni trend to e-medycyna. Coraz głośniej mówi się o tym, że telefony mogą posiadać wbudowany pulsometr i inne funkcjonalności, które pomagają śledzić przebieg funkcji życiowych – wyjaśnił doktor Maciej Kabecki z Instytutu Lema.

Autyzm Cyfrowy | Wpływ telefonu na mózg / Nie wiem, ale się dowiem! 

Co jeszcze nas czeka? 

– Wydarzyć się może bardzo dużo. Telefony stają się nam coraz bliższe, a w przyszłości będą jeszcze bardziej spersonalizowane. Wskazują na to działania największych koncernów zajmujących się produkcją takich urządzeń. Przykładem tego trendu są składane ekrany, których rozmiar możemy dopasować do naszych potrzeb. Inną kwestią jest regionalizacja. Te same modele różnią się od siebie w zależności od rynku, na który trafią. W Europie telefony mają mocniejsze ekrany. Wszystko dlatego, że znacznie częściej upuszczamy nasze urządzenia  tłumaczył doktor Maciej Kawecki z Instytutu Stanisława Lema.

Posłuchaj
06:59 PR3_MPLS 2021_07_15-12-32-54_telefony.mp3 Jaka przyszłość czeka telefonię komórkową i jej użytkowników? (Trójka do trzeciej)

 

Zagrożenia

– Żyjemy w społeczeństwie informacyjnym. Nasze dane są niesamowitą wartością. Ogromną rolę odgrywać będzie w nich internet 5G, który zapewni rozwój operacji zdalnych. Tym bardziej że każdy użytkownik ma inne oczekiwania względem swojego urządzenia – mówił ekspert.

Posłuchaj
03:16 Zapraszamy do trojki dzien bez telefonu 2021_07_15-15-49-59.mp3 Kiedy najlepiej dać dziecku smartfon? (Zapraszamy do Trójki)

 

– Już Sokrates ostrzegał, że rozpowszechnienie pisma spowoduje, że będziemy chętniej i na większą skalę przekazywać informacje na swój temat. To samo dzieje się teraz. Przechowywanie danych w telefonach jest cechą współczesności. Musimy być ostrożni i mieć na uwadze, że nawet biometryczne zabezpieczenia nie są wystarczające. Stąd wprowadzanie wielopoziomowego uwierzytelniania i dostosowywanie urządzeń do grup wiekowych i społecznych, tak by żadna grupa nie czuła się wykluczona cyfrowo – podsumował. 

UZALEŻNIENIE OD SMARTFONA? 5 TRIKÓW NA WALKĘ! / Przeciętny Człowiek

***

Tytuły audycji: Pora na TrójkęTrójka do Trzeciej
Prowadzą: Piotr FiranMateusz Drozda
Autorki materiałów reporterskich: Monika Suszek, Martyna Masztalerz
Gość: dr Maciej Kawecki (Instytut Stanisława Lema)
Data emisji: 15.07.2021
Godziny emisji: 06.25, 11.20, 12.32, 15.50

zch

Czytaj także

Krótka wiadomość tekstowa, która zmieniła świat komunikacji

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 15:00
Dokładnie 28 lat temu wysłano pierwszy SMS. Został wystukany na klawiaturze komputera i brzmiał: "Merry Christmas!" Jej autor prawdopodobnie nie przypuszczał, że zaczyna właśnie rewolucję, która całkowicie zmieni sposób komunikacji międzyludzkiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kraków we władaniu zielonej energii?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 13:30
Od 1 lipca Kraków korzysta tylko z zielonej energii, czyli pochodzącej ze źródeł odnawialnych – wiatraków, turbin wodnych i baterii słonecznych. Takim prądem są zasilane wszystkie miejskie jednostki i instytucje: szkoły, urzędy, MPO, MPK, ale też tramwaje, latarnie uliczne, a nawet komenda straży pożarnej. Jednak część ekologów nazywa to wprost "urzędniczą ściemą".
rozwiń zwiń