Czworonóg w podróży. Przygotowania w trzech krokach

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 07:16
Myśl o pozostawieniu naszego czworonoga w domu czy u znajomych na czas wyjazdu łamie nam serce? Planując wakacje w towarzystwie ukochanych pupili, musimy zadbać o kilka spraw. O czym należy pamiętać?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Monika Wisniewska

kotipies shutt 1200.jpg
Lockdown z psem i kotem. Jak to się może skończyć?

Dokumenty

Tak jak i właściciel, pies czy kot nie może opuścić kraju bez odpowiedniej dokumentacji. Im dalej od domu znajduje się miejsce naszego wypoczynku, tym więcej wymogów może dotyczyć też psów czy kotów. – Każde zwierzę musi mieć identyfikację. Musi mieć również ważne badanie przeciwko wściekliźnie oraz dokument identyfikacyjny. Niektóre kraje wymagają także profilaktyki przeciwpasożytniczej. Ważne jest, żeby mieć zalegalizowany paszport zwierzęcia, jak również wystawiamy świadectwo zdrowia – wylicza Paweł Meyer, dyrektor Biura Zdrowia i Ochrony Zwierząt.

Po skompletowaniu dokumentacji kolejnym etapem przygotowań do podróży z psem lub kotem jest odpowiednie zabezpieczenie przewozu czworonogów, by zapobiec ich przemieszczaniu się.


Posłuchaj
03:15 Pora na Trojke zwierzeta w podrozy 2021_07_16-07-11-52.mp3 Wakacyjny wyjazd z psem lub kotem. Jak się przygotować? (Pora na Trójkę)

 

Zabezpieczenie

– Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnych rzeczy, które zapewnią bezpieczeństwo zwierzęciu w czasie podróży  od kontenerków, które należy przypiąć pasami, po specjalne szelki i pasy bezpieczeństwa. W publicznych środkach transportu zwierzę zawsze powinno być zabezpieczone  musi być w kontenerku, mieć kaganiec i smycz – tłumaczy koordynator programu Adopciaki.pl Joanna Urbanowicz.

W nowym miejscu

Podróż już za nami. Dotarliśmy z czworonogiem na nocleg. Co teraz? Jak zadbać o samopoczucie naszego psa czy kota w nowym miejscu? Przedstawiciele fundacji prozwierzęcych podkreślają, że zapewnienie odpowiednich warunków pobytu zwierząt np. w hotelu zależy od poczucia naszej odpowiedzialności. Nie ma tu żadnych przepisów określających, na co zwracać uwagę.

– Na początku pozwólmy im oswoić się z nową sytuacją. Nie zostawiajmy psa samego w pokoju od razu po przyjeździe do hotelu, bo może to się skończyć ogromnym stresem. Przyzwyczajmy go do nowego miejsca. Często zabieram kocyki moich zwierząt, żeby wiedziały, że tutaj teraz jest ich dom – radzi Joanna Urbanowicz.

Jeżeli nie jesteśmy w stanie zapewnić psom czy kotom odpowiednich warunków w nowym miejscu, zawsze można zostawić je w hotelu dla zwierząt.

Podróż z psem w samolocie | Podróż z psem w pociągu/Portal Zdrowia Psa i Kota

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski 
Autor materiału reporterskiego: Michał Fedusio
Data emisji: 16.07.2021
Godzina emisji: 07.11

kr

Czytaj także

Niedźwiedzie szukają pożywienia w… centrum Zakopanego. Tatrzański Park Narodowy apeluje do turystów

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 06:22
Tatrzańskie niedźwiedzie coraz częściej spacerują po centrum Zakopanego. Widać je w okolicach dużych osiedli. Czego tam szukają? Resztek jedzenia, które nagminnie pozostawiają po sobie turyści. W obawie o bezpieczeństwo zarówno ludzi, jak i zwierząt Tatrzański Park Narodowy apeluje o rozsądek i utylizowanie niedojedzonej żywności. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słoń Aleksander nową atrakcją łódzkiego zoo

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 06:30
W piątek, 2 lipca, w łódzkim zoo pojawił się nowy mieszkaniec: słoń. Ma na imię Aleksander, 43 lata, waży pond sześć ton i mierzy ponad 3,5 metra w kłębie: jest największym i najstarszym słoniem w Europie. Jest pierwszym mieszkańcem owoczesnego Orientarium, gdzie w przyszłości zamieszkają jeszcze inne słonie, ale także krokodyle gawialowe, orangutany oraz gibony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podróż za jeden uśmiech czyli o przemieszczaniu się autostopem

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 07:00
Niegdyś był całkiem skuteczną, a przy okazji także ciekawszą i szybszą, alternatywą dla transportu publicznego. Doczekał się nawet przebojowej piosenki ("Autostop" Karin Stanek), a także równie przebojowego serialu ("Podróż za jeden uśmiech"). Jednak zmiana ustroju spowodowała także zmianę stylu podróżowania; swoje zrobił także spadek wzajemnego zaufania wśród ludzi: autostop wyraźnie tracił na popularności. Dopiero w ostatnich latach przeżywa renesans dzięki modzie na carpooling oraz wykorzystaniu specjalnych serwisów internetowych.
rozwiń zwiń