Powrót na olimpiadę po 29 latach. Sławomir Napłoszek: po prostu lubię wygrywać

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 07:50
We wtorek 64 łuczników z całego świata rozpoczęło treningi poprzedzające Igrzyska Olimpijskie w Tokio 2020. Wśród nich jest Sławomir Napłoszek, który powrócił do olimpijskiej rywalizacji po trwającej 29 lat przerwie. – Zawsze trzeba mierzyć w najwyższe cele, żeby móc zrealizować swoje marzenia – powiedział sportowiec w rozmowie z Pawłem Turskim.
Sławomir Napłoszek
Sławomir NapłoszekFoto: PAP/Adam Warżawa

CEZ_2338.JPG
Polskie Radio na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio

Z bankowego korytarza na olimpijski stadion

Sławomir Napłoszek (ur. w 1968 roku w Warszawie) swoją przygodę ze sportem rozpoczął od lekkoatletyki i koszykówki. Łucznictwo zaczął uprawiać w 1983 roku. Lata zmagań zakończyły się wyjazdem na Igrzyska Olimpijskie w Barcelonie w 1992 roku, gdzie zajął 54. miejsce w wieloboju indywidualnym. 

Po niemal trzech dekadach znów staje do walki z najlepszymi łucznikami z całego świata, choć ani na chwilę nie zaprzestał trenować. Napłoszek, na co dzień pracownik jednego z banków, do igrzysk przygotowywał się m.in. na 68-metrowym bankowym korytarzu (który jest tylko o dwa metry krótszy niż odległość od tarczy na zawodach). 

– Sportowiec musi postawić sobie cel. Ten cel musi podzielić na mniejsze kroki, które wykonuje po kolei. Zobaczymy, jaki będzie efekt końcowy – mówił w audycji "Pora na Trójkę". – Chciałem pojechać na igrzyska do Londynu i do Rio. Kilka razy mi się nie udało, ale w końcu się powiodło – dodał łucznik.

Posłuchaj
03:57 Pora na trojke Naploszek 2021_07_20-07-42-23.mp3 Sławomir Napłoszek wrócił na olimpijski stadion na 29 latach. Czy powtórzy sukces z 1992 roku? (Pora na Trójkę)

 

"Mam ochotę walczyć"

Dla olimpijczyka, który w trakcie igrzysk będzie obchodził swoje 53. urodziny, powrót do tych zawodów po tak długiej przerwie nie jest jednak ostatecznym celem. – W każdym sporcie w moim wieku nie jest łatwo. Trzeba wygrywać wszystkie zawody po kolei, żeby być branym pod uwagę w doborze do kadry. W kadrze przeważnie jestem na pierwszym lub drugim miejscu. Być może pięćdziesięciolatek w kadrze źle świadczy o dyscyplinie, ale świadczy dobrze o mnie, że mam ochotę walczyć. Po prostu lubię wygrywać – stwierdził Sławomir Napłoszek.

Pierwsze starania o złoty medal w Tokio Sławomir Napłoszek rozpocznie 28 lub 29 lipca. Zanim jednak to nastąpi, łucznika czekają pierwsze kwalifikacje w dniu otwarcia igrzysk, czyli w najbliższy piątek 23 lipca.


Dan Olaru v Slawomir Naploszek – men's quarterfinal | Final Olympic qualifier 2021/World Archery

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor rozmowy: Paweł Turski
Gość: Sławomir Napłoszek (reprezentant Polski w łucznictwie na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio 2020)
Data emisji: 20.07.2021
Godzina emisji: 07.42

kr

Czytaj także

Jedziemy do Tokio!

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2019 19:00
To była "Trzecia strona medalu" pełna sportowych odcieni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Córka "Bossa" w amerykańskiej kadrze na Igrzyska w Tokio

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 11:27
Gdy twoimi rodzicami są Bruce Springsteen i Patti Scialfa, swoją pracę musisz wykonywać śpiewająco. Tak jak Jessica Springsteen, 29-latka, która na zbliżających się Igrzyskach Olimpijskich w Tokio będzie reprezentować Stany Zjednoczone w drużynowym konkursie jeździeckim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na deskorolce po medal. Nowa konkurencja z udziałem Polki na Igrzyskach w Tokio

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 15:35
Skateboarding, czyli jazda na deskorolce, to jedna z dyscyplin sportowych, włączonych w tym roku po raz pierwszy do programu Igrzysk Olimpijskich. Nie wszyscy są przekonani co do tego pomysłu, co nie zmienia faktu, że będziemy trzymać kciuki za naszą reprezentantkę, Amelię Bródkę.
rozwiń zwiń