Plusy i minusy klimatyzacji

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 07:50
Klimatyzacja w formie, którą dzisiaj doskonale znamy, po raz pierwszy została zaprezentowana dokładnie 120 lat temu. W Polsce staje się coraz bardziej popularna – nie tylko w biurach, ale także w mieszkaniach prywatnych. Trzeba jednak wiedzieć, jak jej prawidłowo używać, aby nie narazić na nieprzyjemności zdrowotne.
Rynek urządzeń chłodzących wart w Polsce miliard złotych.
Rynek urządzeń chłodzących wart w Polsce miliard złotych.Foto: shutterstock, sutipong

pixabay lampiony 1200.jpg
Lampiony szczęścia. Symbol marzeń czy poważne zagrożenie?

Część osób błogosławi klimatyzację, gdyż przynosi ulgę w upałach, część odnosi się do niej z rezerwą: z powodów zdrowotnych (możliwość przeziębienia), ale też ekologicznych (dodatkowe zużycie prądu). W USA klimatyzacja nie jest niczym niezwykłym, a zmiany klimatyczne powodują, że również w Polsce coraz częściej trafia "pod strzechy". Chociaż na razie wciąż jest domeną przede wszystkim lokali użyteczności publicznej, m.in. biur, restauracji i hoteli.


Posłuchaj
06:01 TROJKA Pora na Trojke 2021_07_22 07-43-15.mp3 Klimatyzacja: dobra czy złą? (Pora na Trójkę)

Pojawia się także aspekt estetyczny: klimatyzatory to wielkie, białe (przynajmniej początkowo) pudła, które, mimo wszystko szpecą elewację budynku. Również w pokoju nie prezentuje się zbyt dekoracyjnie. – Firmy prześcigają się w różnej kolorystyce klimatyzatorów: od białego, przez szary, czerwony, po czarny. Są również różne kształty i wyposażenie – wylicza inż. Rafał Chorążak, ekspert ds. klimatyzacji.

Polacy coraz częściej decydują się na zakup klimatyzatorów, ale co roku pojawia się ten sam problem: – W profesjonalnych firmach czas oczekiwania na montaż klimatyzacji wynosi 3 do 5 tygodni. Poza tym trzeba być świadomym, że w sezonie ceny są wyższe – tłumaczy Trójkowy gość.

Warto też wiedzieć, jak używać klimatyzacji, aby uniknąć nieprzyjemnych komplikacji: – Przede wszystkim należy ustawiać tzw. temperaturę komfortu, czyli różnica między zewnętrzem, a wnętrzem nie powinna przekraczać 6-8 stopni. Tymczasem w Polsce cały czas istnieje przekonanie, że najlepsze jest 18-20oC – wyjaśnia inż. Chorążak. – Wtedy wychodząc na zewnątrz nagle zaczynamy kasłać, narażamy się na zapalenie krtani, gardła, a nawet anginę – dodaje.

Ważna jest także konserwacja instalacji: w domu czy mieszkaniu wystarczy raz w roku, przed sezonem wezwać firmę, która to profesjonalnie oczyści, a przede wszystkim – odgrzybi.


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Data emisji: 22.07.2021
Godzina emisji: 07.43

pr

Czytaj także

Renowacja: nowe życie starych mebli

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 08:00
Od blisko 10 lat coraz popularniejsza jest moda na stare meble. Czy ich odnawianie, przerabianie, dawanie im drugiego życia to dobry pomysł? Co się kryje w PRL-owskim fotelu lub przedwojennej babcinej szafie, że stały się obiektami pożądania?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drony: ratują ludzkie życie, poszerzają nasz horyzont

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 14:50
Coraz częściej różnego rodzaju służby wykorzystują drony: np. kilka dni temu właśnie dzięki temu urządzeniu w Bieszczadach ekipa ratunkowa odnalazła zaginionego 65-latka. To bardzo spektakularne wydarzenie, ale już teraz drony mogą służyć do bardzo różnych celów, zarówno tych ułatwiających, czy wręcz ratujących ludzkie życie (transport próbek medycznych, np. krwi), jak i wręcz przeciwnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień bez Telefonu. Czy potrafimy funkcjonować bez smartfona?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 15:56
Bez dzwonienia, wysyłania SMS-ów i sprawdzania komunikatorów. Dziś Dzień bez Telefonu Komórkowego. Wielu marzy o chwili spokoju i najchętniej schowałoby elektroniczny gadżet do szuflady. Czy w zabieganym świecie bylibyśmy w stanie zupełne z niego zrezygnować? Czy funkcjonowanie bez popularnej "komórki" jest w ogóle możliwe?
rozwiń zwiń