Zagraniczne wakacje: gdzie i na jakich zasadach?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 06:30
Jeśli nie byliśmy jeszcze na wakacjach, to na pewno właśnie je planujemy. Jeżeli chcemy wybrać się za granicę, warto być na bieżąco z informacjami dotyczącymi zasad covidowych w danym kraju. O czym musimy wiedzieć i pamiętać, wybierając się na urlop poza granice Polski?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: sebra/shutterstock.com

PAP długi weekend Zakopane 1200.jpg
Zakopane już czeka na turystów

Hiszpania, Grecja, Włochy, Chorwacja i ogólnie kraje bałkańskie, Turcja, Egipt  to w tym roku najpopularniejsze kierunki wakacyjnych wyjazdów. Jednak każde z państw wprowadza własne zasady walki z koronawirusem, które czasami bardzo się od siebie różnią. W jednych krajach do restauracji wejdziemy tylko z paszportem covidowym, w innych nawet przy wjeździe do kraju nie jest wymagane żadne zaświadczenie.


Posłuchaj
04:32 TROJKA Pora na Trojke 2021_07_23 06-19-22.mp3 Covidowy urlop za granicą (Pora na Trójkę)

W zeszłym roku Grecja była jednym z najbezpieczniejszych krajów pod względem covidowym, w tym roku także możemy tam pojechać, ale pod warunkiem, że jesteśmy zaszczepieni lub wykonamy test przed podróżą. Żeby wejść do restauracji czy tawerny trzeba mieć przy sobie świadectwo szczepienia lub test, w innym przypadku jedzenie otrzymamy wyłącznie na wynos. – To nie jest miłe, jeśli klientowi mówisz, że nie może wejść, ale takie jest prawo i musimy go przestrzegać – komentuje Apostolos, właściciel restauracji w Atenach. Podobne zasady obowiązują także od niedawna we Francji.

Również w Turcji i Egipcie obowiązują zaświadczenia szczepienia lub wykonanego testu. Podobnie jest we wszystkich krajach Unii Europejskiej, jednak w niektórych dodatkowo obowiązuje kwarantanna. Chorwacja, jako członek UE, również ma takie wymagania, jednak w innych krajach bałkańskich jest bardzo różnie: np. w Albanii i Czarnogórze nie są potrzebne żadne dokumenty, poza dokumentem tożsamości.

Jeśli chodzi o dalsze podróże, to także Dominikana i Kostaryka nie wymagają żadnych zaświadczeń. Jednak pomysł na urlop w USA, Izraelu, Wietnamie, Tajlandii bądź Sri Lance należy odłożyć na później w tych krajach obowiązuje zakaz przylotu turystów z Polski. Z Chinami jest o tyle lepiej, że owszem, możemy tam polecieć, ale pod warunkiem, że bezpośrednio z naszego kraju, przesiadki nie są dozwolone.

Pojawia się jeszcze sprawa powrotu. Jeśli nie jesteśmy zaszczepieni, a byliśmy poza terenem Unii Europejskiej, jest bardzo prawdopodobne, że w Polsce zostaniemy skierowani na kwarantannę.

W kwestii planowania zagranicznych wyjazdów bardzo pomocna będzie nowa aplikacja mobilna Polak za granicą. Dzięki niej można się dowiedzieć o aktualnych ograniczeniach w zw. z pandemią COVID-19, a także znaleźć sprawdzone informacje dla podróżujących do wszystkich krajów świata oraz kontakty do polskich placówek zagranicznych.

Aplikacja Polak za granicą/YouTube PolandMFA

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Autor materiału reporterskiego: Wojciech Cegielski
Data emisji: 23.07.2021
Godzina emisji: 06.19

pr/kr

Czytaj także

Odpoczynek w środku lasu. Bushcraft to nowe hobby wielu Polaków

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 06:55
Obcowanie z naturą i przebywanie w lesie zyskuje na popularności w czasach pandemii. Do nowego hobby wielu Polaków można zaliczyć cieszący się coraz większą popularnością bushcraft. Aktywność do niedawna uważana za niszową, dziś przyciąga wielu entuzjastów. Na czym polega i kto może jej spróbować?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Starym samochodem przez Europę. Sposób na niestandardowe wakacje

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 08:00
Nie liczy się komfort, tylko zabawa. To hasło, które przyświeca miłośnikowi niestandardowych wycieczek samochodowych. Michał Koziar to nie tylko pasjonat starych pojazdów. Szuka nietypowych, często leciwych egzemplarzy, którymi wybiera się w dalekie, kilkutysięcznokilometrowe podróże. W jaką zabierze nas tym razem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wypoczywaj, zwiedzaj i nie daj się okraść

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2021 06:40
Nadszedł czas upragnionego beztroskiego wypoczynku i relaksu. Niestety, to także czas szczególnie obfitych zysków dla złodziei. Jak się uchronić przed kradzieżą podczas wakacji? Co zrobić, jeśli nas okradną?
rozwiń zwiń