Toksyczny perfekcjonizm. Dlaczego nie warto zawsze dążyć do ideału?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 07:27
Dążenie do ideału nie zawsze można uznać za coś pozytywnego. Bywa tak, że perfekcjonizm staje się udręką, która utrudnia życie i koniec końców prowadzi nas do gabinetu psychologa. Dlaczego nie powinniśmy być perfekcyjni? Zapytaliśmy o to specjalistów!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Streetcats Studio

Wszystko albo nic

Wyobraźmy sobie, że właśnie zdajemy egzamin, na który świetnie się przygotowaliśmy, jednak nasze emocje i oczekiwania sprawiają, że język nagle więźnie nam w gardle, a w głowie mamy pustkę. Brzmi znajomo? Według psycholog Justyny Święcickiej podobne skutki wywołuje przesadny perfekcjonizm. – Jest też nazywany perfekcjonizmem upośledzającym, co znaczy, że stopuje działanie. Ktoś albo musi być najlepszy, albo nie bierze w czymś udziału. Wewnętrzny krytyk nie pozwala rozwinąć talentu. Wywołuje ciągłe gubienie się w drobiazgach i poczucie, że coś jest nie tak – wyjaśnia ekspertka.

Posłuchaj
03:27 Pora na trojke perfekcjonizm 1 2021_07_26-07-22-56.mp3 Przekleństwa bycia perfekcjonistą (Pora na Trójkę)

 

"Ginie radość z małych rzeczy"

Gdy jesteśmy przyzwyczajani do dążenia do ideału od dziecka, chęć robienia wszystkiego najlepiej zostaje z nami na kolejne, już dorosłe lata. Dobrze wie o tym Maria Sochoń-Błaszczyk, zawodowy muzyk. – Przez kilkanaście lat naszej edukacji uczy się nas perfekcjonizmu. Musimy grać idealnie czysto, idealnie równo. To później zostaje – chciałoby się żyć perfekcyjnie we wszystkich dziedzinach życia. Za tym perfekcjonizmem kryje się stwierdzenie, że wszystko wie się najlepiej. W związku z tym próbuję wymusić na moim partnerze, żeby zrobił inaczej. Ginie radość z małych rzeczy – opisuje.

Przychodzi perfekcjonista do lekarza

W życiu każdego perfekcjonisty przychodzi czas, gdy tłumione frustracje wychodzą "na wierzch" w postaci obniżonego nastroju i problemów ze snem. – Jest dużo osób, które przychodzą po pomoc, ale nie mówią one: "proszę o pomoc, bo jestem perfekcjonistą", tylko przychodzą z zupełnie innymi problemami. Istnieje wszechobecny stres, który powoduje, że wszystko chcemy zrobić idealnie, ale nie jesteśmy w stanie, bo jesteśmy ludźmi i mamy ograniczoną ilość czasu. To wynik tego, że ten ideał naprawdę nie istnieje, bo jest czymś zupełnie abstrakcyjnym, on jest tylko w naszej głowie. Te osoby po prostu cierpią – mówi Wojciech Oronowicz-Jaśkowiak, psycholog.

Perfekcjonizm. Czym jest, jak powstaje i dokąd prowadzi? - dr Konrad Piotrowski/Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 26.07.2021
Godzina emisji: 07.22

kr

Czytaj także

Stresujący dzień? Wystarczy kwadrans na łące kwietnej

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 08:28
Łąki kwietne pojawiają się w kolejnych miastach. Wśród ich zalet wymienia się bogatszy ekosystem czy fakt, że zatrzymują wilgoć dłużej niż trawniki. Twórcy projektu "Eden City" prowadzą badania, z których jasno wynika, że dzika roślinność ma zbawienny wpływ nie tylko na klimat, ale i na nasze dobre samopoczucie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dramat: coś mnie ominęło?!

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 11:55
FOMO (Fear of Missing Out) to syndrom strachu przed przeoczeniem. Występuje coraz częściej, szczególnie u młodych ludzi. Naukowcy twierdzą, że może mieć bardzo poważne i dalekosiężne skutki. Ale na czym właściwie polega FOMO i w jaki sposób można go leczyć?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień bez Telefonu. Czy potrafimy funkcjonować bez smartfona?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 15:56
Bez dzwonienia, wysyłania SMS-ów i sprawdzania komunikatorów. Dziś Dzień bez Telefonu Komórkowego. Wielu marzy o chwili spokoju i najchętniej schowałoby elektroniczny gadżet do szuflady. Czy w zabieganym świecie bylibyśmy w stanie zupełne z niego zrezygnować? Czy funkcjonowanie bez popularnej "komórki" jest w ogóle możliwe?
rozwiń zwiń