Tajemnice snów. Jak je odczytywać, zapamiętywać i przeżywać świadomie?

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 07:27
Sny pozwalają nam się zregenerować i są skarbnicą wiedzy o nas samych, ale też, poprzez koszmary, mówią nam to, czego sami nie chcemy sobie uświadomić. Co mówią sny, jak je interpretować i zapamiętywać? Jak sprawić, by śnienie stało się dla nas forma autoterapii?
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock/ Yuganov Konstantin

bezsenność 1200.jpg
Niedobór snu pogarsza naszą kondycję

Królewska droga do nieświadomości

Jak twierdził twórca psychoanalizy i autor publikacji "Objaśnianie marzeń sennych" Zygmunt Freud (1856 - 1939), sen to królewska droga do nieświadomości. – Połączył on sny i śnienie z nieświadomością, z całym procesem, który toczy się gdzieś w psychice, ale jest nieuświadomiony. Samo śnienie nie zawsze przyniesie rozwiązanie problemu, ale może nas do niego przybliżyć – mówi Ewa Gut, terapeutka psychoanalityczna.

Istnienie takiego problemu sygnalizuje nam pojawianie się koszmarów, zwłaszcza takich, przez które budzimy się w nocy przerażeni. Każdy taki przypadek jest związany z naszą sytuacją życiową.  Są sny, które wybudzają nas ze względu na niepewną, skomplikowaną sytuację. Koszmary zdarzają się osobom, które zazwyczaj żyją w ciągłym lęku i niepokoju albo niedawno przeżyły jakąś dramatyczną sytuację. Pełnią wtedy funkcję przypominania – twierdzi psychoterapeutka dr Krystyna Węgłowska-Rzepa.

Posłuchaj
03:18 Pora na Trojke sny 2 2021_07_27-07-25-29.mp3 Czego możemy dowiedzieć się o sobie, śniąc? (Pora na Trójkę)

 

Czym jest świadomy sen?

Jednym ze sposobów na pozbycie się przykrych doświadczeń związanych z koszmarami jest rekomendowana przez psychiatrów metoda z wykorzystaniem świadomego snu. Istotę świadomego śnienia przybliża nam badacz tego zjawiska i psychiatra Adam Bytof. – Świadomy sen to marzenie senne, w którym śniący zdaje sobie sprawę z tego, że śni w czasie snu. Mamy wtedy możliwość kształtowania swojego doświadczenia, a mózg nie odróżnia doświadczenia na jawie od doświadczenia we śnie. W związku z tym możemy dostarczyć naszemu mózgowi doświadczeń, które ukształtują jego sposób reagowania, zachowania, również na jawie.

Technik świadomego śnienia jest kilka. Możemy zapisywać zapamiętane sny w specjalnie do tego przeznaczonym zeszycie lub nagrywać na dyktafon. Jednak jednym z podstawowych i najczęściej spotykanych sposobów jest wywoływanie marzenia sennego o tym, że widzimy własne dłonie. 

– Gdy wywołujemy sen, w którym widzimy własne dłonie, one przypominają nam o tym, że chcieliśmy zobaczyć je we śnie i orientujemy się, że śnimy. To wymaga tygodnia lub dwóch tygodni ćwiczeń po mniej więcej 15 minut dziennie. Przed snem i w ciągu dnia również warto powtórzyć takie ćwiczenie – radzi Adam Bytof. 


Posłuchaj
02:43 Pora na Trojke sny 1 2021_07_27-07-18-46.mp3 Moc świadomego snu (Pora na Trójkę)

 

Trening dla mózgu

W czym jeszcze oprócz pozbycia się koszmarów może pomóc nauka świadomego snu? – Traktuję świadomy sen jako formę autohipnozy, uczenia swojego mózgu nowych zachowań, nowych reakcji na sytuacje, które spotykają mnie na jawie. W ten sposób można np. pozbyć się zdenerwowania w różnych sytuacjach czy nauczyć się opanowania w sytuacji, gdy występujemy przed publicznością – odpowiada psychiatra. 

Sen - czym jest i jaką pełni rolę? - Sławomir Prusakowski (audio)/Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 27.07.2021
Godzina emisji: 07.18, 07.25

kr

Czytaj także

Stresujący dzień? Wystarczy kwadrans na łące kwietnej

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 08:28
Łąki kwietne pojawiają się w kolejnych miastach. Wśród ich zalet wymienia się bogatszy ekosystem czy fakt, że zatrzymują wilgoć dłużej niż trawniki. Twórcy projektu "Eden City" prowadzą badania, z których jasno wynika, że dzika roślinność ma zbawienny wpływ nie tylko na klimat, ale i na nasze dobre samopoczucie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dramat: coś mnie ominęło?!

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 11:55
FOMO (Fear of Missing Out) to syndrom strachu przed przeoczeniem. Występuje coraz częściej, szczególnie u młodych ludzi. Naukowcy twierdzą, że może mieć bardzo poważne i dalekosiężne skutki. Ale na czym właściwie polega FOMO i w jaki sposób można go leczyć?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień bez Telefonu. Czy potrafimy funkcjonować bez smartfona?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 15:56
Bez dzwonienia, wysyłania SMS-ów i sprawdzania komunikatorów. Dziś Dzień bez Telefonu Komórkowego. Wielu marzy o chwili spokoju i najchętniej schowałoby elektroniczny gadżet do szuflady. Czy w zabieganym świecie bylibyśmy w stanie zupełne z niego zrezygnować? Czy funkcjonowanie bez popularnej "komórki" jest w ogóle możliwe?
rozwiń zwiń