Biegnie po rekord wzdłuż polskich granic. Rozmowa z Arturem Kujawińskim

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 07:50
Samotnie, bez wsparcia z zewnątrz, tylko z bagażem na plecach – ultramaratończyk Artur Kujawiński 25 lipca o godz. 9.30 wyruszył z Sopotu, by obiec całą Polskę wzdłuż jej granic i znaleźć się w Księdze Rekordów Guinnessa. Tuż przed startem ze sportowcem rozmawiał reporter Radia Gdańsk Sebastian Kwiatkowski.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/DZiegler

rekord guinnessa free 1200.jpg
Rekordy Guinnessa. Co trzeba zrobić, żeby je pobić?

Dziesięć treningów w tygodniu

Granice naszego państwa liczą dokładnie 3511 kilometrów. By przygotować się na pokonanie tego dystansu, Artur Kujawiński w ciągu ostatnich sześciu miesięcy biegał praktycznie codziennie. – Miałem tylko dziewięć dni wolnych od treningów. Dzień w dzień biegałem od 20 do 30 kilometrów. Miałem nawet do 10 treningów w tygodniu – mówi ultramaratończyk.


Posłuchaj
02:27 Pora na trojke Artur Kujawinski 2021_07_27-07-42-32.mp3 Bieg wzdłuż polskich granic. Czy Arturowi Kujawińskiemu uda się trafić do Księgi Rekordów Guinnessa? (Pora na Trójkę)

 

Pierwszy taki wyczyn

Przed tym, jak sportowiec podjął decyzję o zdobyciu rekordu, na okrążenie Polski wzdłuż jej granic zdecydowało się dwóch śmiałków, jednak skupili się oni tylko na większych, głównych miastach. Artur Kujawiński poszedł o krok dalej. – Przede wszystkim nikt jeszcze nie obiegł tak dokładnie Polski wzdłuż granic. Podszedłem do tego bardzo analitycznie, dokładnie. Niektóre rzeki muszę obiegać i szukać mostów, więc przebiegnę 4 tys. kilometrów.


Samotny bieg

Biegacz ma szansę na utrwalenie swojego czynu w Księdze rekordów Guinnessa jako pierwsza z osób, która pokona taki dystans bez żadnej pomocy. – To, że biegnę bez wsparcia, jest dużym utrudnieniem. Ze wsparciem mógłbym to spokojnie ukończyć tydzień wcześniej. Biegnę z plecakiem, którego ciężar to 6-7 kilogramów. Nakładające się na to zmęczenie i otarcia też mają znaczenie. Nikt tego jeszcze nie dokonał i to jest dla mnie najważniejsze – stwierdza Artur Kujawiński.

Artur Kujawiński planuje ukończyć swój bieg i powrócić do Sopotu w sobotę 11 września.

*** 

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor rozmowy: Sebastian Kwiatkowski (Polskie Radio Gdańsk)
Gość:
Artur Kujawiński (biegacz, ultramaratończyk)
Data emisji: 27.07.2021
Godzina emisji: 07.42

kr

Czytaj także

Podróż za jeden uśmiech czyli o przemieszczaniu się autostopem

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 07:00
Niegdyś był całkiem skuteczną, a przy okazji także ciekawszą i szybszą, alternatywą dla transportu publicznego. Doczekał się nawet przebojowej piosenki ("Autostop" Karin Stanek), a także równie przebojowego serialu ("Podróż za jeden uśmiech"). Jednak zmiana ustroju spowodowała także zmianę stylu podróżowania; swoje zrobił także spadek wzajemnego zaufania wśród ludzi: autostop wyraźnie tracił na popularności. Dopiero w ostatnich latach przeżywa renesans dzięki modzie na carpooling oraz wykorzystaniu specjalnych serwisów internetowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powrót na olimpiadę po 29 latach. Sławomir Napłoszek: po prostu lubię wygrywać

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 07:50
We wtorek 64 łuczników z całego świata rozpoczęło treningi poprzedzające Igrzyska Olimpijskie w Tokio 2020. Wśród nich jest Sławomir Napłoszek, który powrócił do olimpijskiej rywalizacji po trwającej 29 lat przerwie. – Zawsze trzeba mierzyć w najwyższe cele, żeby móc zrealizować swoje marzenia – powiedział sportowiec w rozmowie z Pawłem Turskim.
rozwiń zwiń