Gdy właściciela nie ma, złodzieje harcują. Jak uchronić się przed włamaniem?

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 06:19
W zeszłym roku w Polsce dokonano 71 186 kradzieży z włamaniem, a statystycznie co 20 minut jest okradane czyjeś mieszkanie – tak wynika z danych zebranych przez twórców projektu Dom Bezpieczny, ogólnopolskiego programu społecznego, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa polskich domów i mieszkań. Jak uchronić swój dobytek przed wizytą włamywacza, zwłaszcza w czasie wakacyjnych urlopów?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Alexander Kirch

Alarm to nie wszystko

Według wielu z nas receptą na bezpieczne mieszkanie jest alarm antywłamaniowy. Zdaniem Karola Klosa z projektu Dom Bezpieczny zamontowanie alarmu to bardzo dobry pomysł, jednak samo to urządzenie nie wystarczy.

– Słyszeliśmy naprawdę całą masę historii, w których alarm włączył się dopiero po tym, jak złodziej już wszedł do środka. Jeżeli powiadomienie dotrze do nas lub do grupy interwencyjnej, gdy złodziej wejdzie do mieszkania, jest za późno. Wystarczy mu pięć, sześć minut, by znaleźć to, czego szuka, i się wydostać – przestrzega ekspert. – Jeżeli mamy alarm w domu poza miastem lub na wsi, powinien on wykryć ruch, gdy złodziej próbuje forsować nasze drzwi czy okna – radzi.

Kolejną blokadą utrudniającą działanie włamywacza są drzwi antywłamaniowe o standardzie RC2, które wytrzymują aż trzy minuty walki z włamywaczem. Do tego zamek wielopunktowego ryglowania. – Jednym przekręceniem klucza drzwi ryglują się w czterech, pięciu miejscach. To są najnowocześniejsze rozwiązania – mówi Karol Klos. 


Posłuchaj
03:16 Pora na Trojke ochrona przed wlamaniem 2021_07_28-06-14-38.mp3 Jak uniknąć wizyty włamywacza? (Pora na Trójkę)

 

Najlepszym zabezpieczeniem  czujny sąsiad

Drzwi z odpowiednim zamkiem są jednak tylko uzupełnieniem naszego systemu zabezpieczeń, bowiem aż 80 proc. włamań odbywa się przez okno. – Ta droga jest najprostsza – potwierdza nadkomisarz Sylwester Marczak, rzecznik prasowy Komendanta Stołecznego Policji.

– Zwłaszcza w okresie wakacyjnym, gdy temperatury są wysokie, wiele osób decyduje się na to, by uchylić okno. Bywają sytuacje, że zostawiamy otwarte okna w związku z tym, że mieszkamy na 10. piętrze i na pewno nikt z tego nie skorzysta. Jak pokazuje praktyka, są osoby, które potrafią wejść od góry, czyli z samego dachu. Tak naprawdę najlepszym zabezpieczeniem jest dobry, czujny sąsiad, który poinformuje nas o wszystkim. Dużo sytuacji związanych z zatrzymaniem kogoś na gorącym uczynku wiąże się z tym, że to sąsiad zaobserwował – mówi policjant.

Koszt zestawu zabezpieczeń, czyli okna, drzwi i zamek dla standardowej kawalerki, to blisko 6 tys. złotych. 

DIY: Poradnik, jak zrobić prostą blokadę okna/Dom Bezpieczny

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 28.07.2021
Godzina emisji: 06.14

kr

Czytaj także

Więcej dla ekologicznej komunikacji. Ruszył program "Mój elektryk"

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 13:30
Od poniedziałku 12 lipca w ramach programu "Mój elektryk" można ubiegać się o dotacje na zakup aut elektrycznych i wodorowych. Wnioski elektroniczne przyjmuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. jego celem jest obniżenie emisyjności transportu, rozwój elektromobilności i polepszenie jakości życia mieszkańców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

System e-Toll i likwidacja bramek. Czeka nas autostradowa rewolucja

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 08:00
Do końca września podróżowanie po polskich autostradach dla samochodów powyżej 3,5 ton będzie tańsze. Wystarczy zmienić system opłat z viaToll na etoll. Z kolei na początku grudnia planowana jest likwidacja bramek na autostradach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Plusy i minusy klimatyzacji

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 07:50
Klimatyzacja w formie, którą dzisiaj doskonale znamy, po raz pierwszy została zaprezentowana dokładnie 120 lat temu. W Polsce staje się coraz bardziej popularna – nie tylko w biurach, ale także w mieszkaniach prywatnych. Trzeba jednak wiedzieć, jak jej prawidłowo używać, aby nie narazić na nieprzyjemności zdrowotne.
rozwiń zwiń