Miejsce mocy? Dzieło kosmitów? Tajemnice Krzywego Lasu pod Gryfinem

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 11:19
Las pełen drzew o pniach w kształcie łuków? Takie rzeczy tylko pod Gryfinem! Owiane legendami miejsce odwiedzają turyści z całej Europy, których w tym roku – za sprawą promocji w zagranicznych przewodnikach – jest szczególnie wielu.
Krzywy Las
Krzywy LasFoto: Forum / Dariusz Gorajski

Krzywy Las rosnący koło Gryfina w Zachodniopomorskiem składa się z ponad stu drzew, mających blisko sto lat. Choć tworzą go sosny zwyczajne, jest on naprawdę niezwykły. Drzewa są bowiem wygięte w łuki i, zdaniem niektórych obserwatorów, wyglądają, jakby tańczyły.

– Krzywy Las jest wyjątkowym miejscem, w którym świat realny krzyżuje się ze światem baśniowym – mówi Lidia Kmiecińska z Nadleśnictwa Gryfino. A ponieważ jest to jedyne takie miejsce w Europie, chętnie odwiedzają go turyści z zagranicy. Przybysze zastanawiają się, w jaki sposób powstał ten dziwny las. Niektórzy sądzą, że mogły to sprawić krzyżujące się pod nim cieki wodne, inni, że jest to magiczne miejsce mocy, a jeszcze inni, że we wszystkim musieli maczać swe macki kosmici.


Posłuchaj
02:27 2021_07_29-08-13-56 PR3 Krzywy Las.mp3 Tajemnice Krzywego Lasu pod Gryfinem (Pora na Trójkę)

 

– My, jako leśnicy, skłaniamy się ku hipotezie związanej z realiami – studzi te fantazje Lidia Kmiecińska. – Obserwując pnie tych krzywych sosen, wiemy już, że prawdopodobnie powstały one na skutek działalności człowieka, który, poprzez odpowiednią deformację drzew, stworzył takie piękne i niepowtarzalne krzywizny – objaśnia.

"Tańczące" sosny mają już swoje lata i zaczynają obumierać. Ale to nie szkodzi – obok zostanie niebawem posadzony nowy Krzywy Las. Naukowcy muszą jedynie rozpracować technologię sadzenia drzew w ten sposób, aby uzyskać efekt podobny do tego, który osiągnęli ich poprzednicy z początku ubiegłego wieku.

*** 

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Marcin Kokolus (Polskie Radio Szczecin)
Data emisji: 29.07.2021
Godzina emisji: 08.13

kc


Czytaj także

Liczebność pszczół znacząco spada. Dlaczego przenoszą się do miast?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 12:35
Populacja pszczół i innych owadów zapylających jak osy, trzmiele czy motyle, które są niezbędne w funkcjonowaniu ekosystemów i produkcji żywności jest obecnie zagrożona na całym świecie, w tym w Polsce. Wszystko to przez chemizację rolnictwa na wsiach. – W tej chwili jedynym bezpiecznym azylem pszczół są miasta i ogrody działkowe – mówi Krzysztof Podlewski z Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przewodnicy z licencją i bez. Co ich różni?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2021 08:50
Turyści wracają do zwiedzania, a przewodnicy mają coraz więcej pracy. Dziś przewodnikiem miejskim może zostać każdy, licencji wymaga się jedynie do oprowadzania w niektórych obiektach.
rozwiń zwiń