Armatką w gradowe chmury czyli o walce z anomaliami pogody

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 07:45
Niespodziewane i niezwykle gwałtowne zjawiska pogodowe zagrażają zarówno ludziom, jak i ich dobytkowi i uprawom. Niezbędne są więc działania, które zapewnią bezpieczeństwo, a przynajmniej zminimalizują straty. Takie, jak armatka przeciwgradowa, choć ona nie wszystkim się podoba. Przynajmniej na początku...
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Roman Mikhailiuk

pogoda smartfon sztuczna inteligencja 1200.jpg
Deszcz na życzenie? Nowe technologie w walce z żywiołami

W podwrocławskich Siechnicach od kilku już lat funkcjonuje "armatka przeciwgradowa" z której właściciel posiadający spore gospodarstwo rolne strzela do chmur. Początkowo sąsiedzi i mieszkańcy byli przeciwni, organizowali nawet protesty. Chodziło o to, że z urządzenia strzelano głośno i często, nawet w środku nocy. Były też obawy, że armatka przepędzi także chmury deszczowe, jak się okazuje – bezpodstawne.


Posłuchaj
03:32 TROJKA Pora na Trojke 2021_07_30 07-14-51.mp3 Armatka chroni uprawy przed gradem (Pora na Trójkę)

Jednak po pewnym czasie mieszkańcy zmienili zdanie, okazało się bowiem, że armatka jest zaskakująco skuteczna i dobrze chroni okolicę przed szkodami powodowanymi przez coraz bardziej niesforną aurę. – Najpierw się sieje, nawozi, a plony się zbierze dopiero za pół roku – wylicza właścicielka gospodarstwa rolnego. – I jeśli takie pole zostanie zniszczone gradobiciem, to nie ma zysku: cały rok w plecy. A przecież trzeba znowu wyłożyć pieniądze na nasiona na następny rok i na całą resztę – tłumaczy.

Zanim uruchomiono działko, straty spowodowane gradobiciem powtarzały się regularnie. – Przy gradobiciu często jest silny wiatr. Kładzie plony to jedno, ale też potrafi zrywać dachy – dodaje mieszkanka Siechnic. – Jeśli ktoś nie odczuje tego na własnej skórze, to nie wie, z czym musi się borykać – wtóruje jej mąż.

– Zdarza mi się słyszeć te strzały, nawet w nocy. Ale doskonale wiem, dlaczego się strzela, i myślę, że jeśli to rozgania chmury, to dobrze, że ta armatka jest – podkreśla inna gospodyni.

Działem w burzę gradową/YouTube Fakty TVP3 Wrocław


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Autorka materiału reporterskiego: Martyna Czerwińska (Radio Wrocław)
Data emisji: 30.07.2021
Godzina emisji: 07.30

pr

Czytaj także

Rośliny hodowane w roztworze wodnym. Czy to przyszłość dla rolnictwa?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 16:55
Naukowcy pracują nad nową metodą uprawy warzyw i owoców. Rośliny mają być hodowane w pomieszczeniach w roztworze wodnym. Zamiast słońca, światła mają dostarczać im specjalne lampy. Czy hydroponika zdominuje tradycyjne rolnictwo?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rolnictwo ekologiczne w Polsce: nadchodzi rewolucja!

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 08:00
Do 2030 roku 1/4 upraw w Unii Europejskiej ma być ekologiczna. Do tej granicy zbliża się Estonia, a osiągnęła ją już m.in. Austria. A jak sytuacja wygląda w Polsce? Czy uprawy ekologiczne są szansą dla naszego rolnictwa?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skąd się biorą ulewy? Czy wiemy, jak sobie z nimi radzić?

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 08:00
Gwałtowne deszcze, ulewy, wichury grad i inne zjawiska atmosferyczne od kilku lat stają się letnią codziennością na naszym niebie. Z czego wynikają takie zmiany? Skąd biorą się tak silne opady i co możemy robić, by zapobiegać podtopieniom? 
rozwiń zwiń