Skradzione tablice rejestracyjne. Co teraz?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 06:51
Złodzieje odkręcają tablice rejestracyjne z samochodów, przytwierdzają podebrane "blachy" do swojego pojazdu, tankują na stacji i odjeżdżają bez płacenia, a już wykorzystane numery porzucają – taki scenariusz powtarza się każdego dnia w całej Polsce. Jak uchronić się przed kradzieżą tablic rejestracyjnych i co zrobić, gdy już zauważymy, że padliśmy ofiarą kradzieży?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Studio 72

shutterstock_1719590221 tablica 1200.jpg
Jak zdobyć żółtą tablicę rejestracyjną?

Skradzione tablice? Nie warto tracić czasu

Odkrycie, że naszemu samochodowi brakuje tablic rejestracyjnych, może przysporzyć nerwów, zwłaszcza tuż przed wyjazdem np. na urlop. Nie warto jednak tracić czasu i lepiej od razu zgłosić sprawę w najbliższym komisariacie policji. Funkcjonariusz spisujący protokół jest zobowiązany wydać poszkodowanemu zaświadczenie o zgłoszeniu kradzieży tablic rejestracyjnych, które będzie niezbędne w dalszym etapie postępowania.

– W ostatnim okresie wpłynęło dość dużo zgłoszeń dotyczących kradzieży tablic rejestracyjnych. Funkcjonariusze prowadzący sprawę analizują zebrany materiał, zabezpieczają monitoringi, jeżeli takie były na miejscu, oraz ustalają świadków zdarzenia – wyjaśnia Justyna Cyfta, młodszy aspirant w Komendzie Powiatowej Policji w Kutnie.

Posłuchaj
02:23 Pora na Trojke kradziez tablic rejestracyjnych 2021_08_05-06-46-56.mp3 Jak postępować w przypadku kradzieży tablic rejestracyjnych? (Pora na Trójkę)

 

Duplikaty czy nowe numery?

Następnym krokiem po uzyskaniu zaświadczenia jest udanie się z nim do miejscowego wydziału komunikacji i transportu, aby złożyć wniosek o tzw. wtórnik tablic rejestracyjnych, jego koszt wynosi 93 zł. – Po maksymalnie dwóch tygodniach taka tablica trafia do wydziału komunikacji, gdzie dana osoba ją odbiera. Do tego czasu zalecam, by nie korzystać z nieoznakowanego pojazdu – mówi dyrektor Wydziału Komunikacji i Transportu w Kutnie Bartosz Czechowski.

W przypadku kradzieży tablic możemy skorzystać z drugiej możliwości i złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu rejestracyjnego i tablic z nowym numerem rejestracyjnym. Koszt nowych numerów jest dwukrotnie wyższy, jednak wyrobienie nowego numeru rejestracyjnego uchroni poszkodowanego przed kolejnymi wizytami w komisariacie w celu złożenia zeznań jako podejrzany o dokonanie przestępstwa.

Kradzież tablic rejestracyjnych. Jak się przed nią uchronić?

Zazwyczaj tablice rejestracyjne trzymają się na pojeździe tylko dzięki plastikowej ramce, co czyni kradzież dziecinnie prostą. Zaleca się, żeby dmuchać na zimne i przytwierdzać numery za pomocą śrub – jeżeli nie zniechęci to złodzieja, to na pewno utrudni mu zadanie i być może ułatwi przyłapanie go na gorącym uczynku. 

Kradzieże tablic rejestracyjnych/Telpol INFO

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Piotr Krzysztofiak (Radio Łódź)
Data emisji: 05.08.2021
Godzina emisji: 06.46

kr

Czytaj także

Toksyczny perfekcjonizm. Dlaczego nie warto zawsze dążyć do ideału?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 07:27
Dążenie do ideału nie zawsze można uznać za coś pozytywnego. Bywa tak, że perfekcjonizm staje się udręką, która utrudnia życie i koniec końców prowadzi nas do gabinetu psychologa. Dlaczego nie powinniśmy być perfekcyjni? Zapytaliśmy o to specjalistów!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnice snów. Jak je odczytywać, zapamiętywać i przeżywać świadomie?

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 07:27
Sny pozwalają nam się zregenerować i są skarbnicą wiedzy o nas samych, ale też, poprzez koszmary, mówią nam to, czego sami nie chcemy sobie uświadomić. Co mówią sny, jak je interpretować i zapamiętywać? Jak sprawić, by śnienie stało się dla nas forma autoterapii?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Romantyczne "tak" na bałtyckiej plaży

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 07:00
Ślub na plaży to coraz bardziej popularna w dobie pandemii forma powiedzenia najważniejszego w życiu "tak". I trudno się dziwić: piach pod stopami, lekka bryza i szum morza to wprost wymarzona, romantyczna sceneria dla takiej uroczystości. Jednak od strony formalnej, sprawa wcale nie jest taka prosta.
rozwiń zwiń