Oszustwo na wynajem. Jak się przed nim zabezpieczyć?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Oszustwo na wynajem. Jak się przed nim zabezpieczyć?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/fizkes

W sieci pojawiają się oferty noclegów w fikcyjnych pensjonatach, apartamentach czy pokojach na terenie miejscowości turystycznych w całej Polsce. Co zrobić, by ustrzec się wynajęcia pensjonatu "widmo"? Jak ubiegać się o odszkodowanie w przypadku zamówienia takiego noclegu?

tablice rejestracyjne samochod auto edit 1200.jpg
Skradzione tablice rejestracyjne. Co teraz?

Plaga oszustw "na kwaterę"

Modelowy przykład takiego "oszustwa na wynajem" opisuje naszemu reporterowi asp. szt. Lucyna Rekowska, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Sopocie.

 – Mieszkaniec województwa kujawsko-pomorskiego poinformował nas, że na jednym z portali znalazł ogłoszenie. Wydało mu się ono wiarygodne, więc zarezerwował pobyt na kilka dni. Wpłacił zaliczkę w kwocie około 600 zł. W dniu, w którym przyjechał do Sopotu, zaczął szukać tego mieszkania i okazało się, że blok, gdzie miało się ono znajdować, nie istnieje. W okolicy tego adresu spotkał innego mężczyznę, który także wpłacił zaliczkę i szuka tego samego adresu – opowiada policjantka.

Tylko w ostatnią niedzielę na komendę w Sopocie zgłosiły się trzy osoby opowiadające podobną historię. Policjanci apelują o rozwagę i udzielają kilku prostych rad, które uchronią nas przed padnięciem ofiarą oszusta. 


Posłuchaj

2:48
W poszukiwaniu kwatery na wakacyjny wyjazd. Jak nie dać się oszukać? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

1. Zweryfikuj adres

Pokój z widokiem na morze w centrum kurortu, w szczycie sezonu, a na dodatek bardzo tanio? W ten sposób oszuści kuszą naiwnych, oferującym im fikcyjne apartamenty na wynajem. – Zweryfikujcie adres, sprawdźcie, czy ten w ogóle istnieje. Pamiętajmy, że takie informacje można uzyskać w urzędach miasta – doradza asp. szt. Lucyna Rekowska.

2. Podejrzanie niska cena? Nie, dziękuję

Wakacje to czas walki o najlepsze kwatery, zwłaszcza po lockdownie. Właściciele noclegów prześcigają się w tym, kto zaoferuje najatrakcyjniejszą ofertę, jednak zbyt niski koszt, zwłaszcza w połączeniu z wysokim standardem, powinien wzbudzić niepokój. Alarmujący jest też brak strony internetowej obiektu.

3. Im więcej informacji, tym lepiej

Nie zawsze można wierzyć entuzjastycznym komentarzom zadowolonych klientów  i one, jak całe ogłoszenie, mogą być spreparowane. Postarajmy się uzyskać informacje na temat obiektu z jak największej ilości źródeł. Jeżeli tych informacji jest wyjątkowo mało, zastanówmy się nad inną ofertą.

4. Płatność tylko kartą

Należy zachować szczególną ostrożność, gdy zostaniemy poproszeni o płatność przelewem bankowym lub gotówką. Lepiej płacić kartą, aby zakup był chroniony, lub skorzystać z bezpiecznej strony płatniczej. Gdy wybierzemy już konkretną ofertę i wpłacimy zaliczkę, zachowajmy dowód wpłaty i historię korespondencji.

Zostaliśmy oszukani. Co dalej?

Co zrobić, kiedy już padniemy ofiarą oszustwa? Odpowiedź jest oczywista – czym prędzej zgłośmy się na policję. Możemy zadzwonić pod numer 112 lub złóżmy wizytę na najbliższej komendzie miejskiej. Za działalność polegającą na oferowaniu nieistniejących kwater grozi kara nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności. 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Piotr Puchalski (Polskie Radio Gdańsk) 
Data emisji: 10.08.2021
Godzina emisji: 06.48

kr

Polecane