Kosmiczny hołd dla Stanisława Lema

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kosmiczny hołd dla Stanisława Lema
Kraków, 3.04.1973. Filozof, pisarz, futurolog, eseista i satyryk Stanisław Lem w swoim domu przy ulicy Narwik, na osiedlu KlinyFoto: PAP/Irena Jarosińska

Elon Musk chce upamiętnić Stanisława Lema w przestrzeni kosmicznej. O fenomenie polskiego pisarza mówiła w audycji "Pora na Trójkę" Magdalena Złotnicka, autorka "Trójki literackiej". Twórczość Lema porusza temat rozwoju nauki i techniki, natury ludzkiej, możliwości komunikacji między różnymi istotami i miejscem człowieka we Wszechświecie. Nic dziwnego, że pamięć o pisarzu przybiera... nieziemskie formy. 

Pod koniec lipca w przestrzeń kosmiczną wyleciała załoga misji kosmicznej SpaceX Crew Dragon – to pierwszy załogowy lot kosmiczny przeprowadzony przez prywatną firmę z ponownie wykorzystaną kapsułą dla załogi. 

Nie do końca wiadomo, co dokładnie znajduje się na pokładzie i w jaki sposób miałby zostać uczczony Stanisław Lem, wiadomo natomiast, że całe wydarzenie będzie transmitowane w internecie i prawdopodobnie odbędzie się jesienią, pod koniec trwania misji.

SpaceX Crew Dragon Relocates at the International Space Station / NASA

O wyjątkowości Stanisława Lema mówiła w porannej audycji znana słuchaczom Trójki Magdalena Złotnicka. – Stanisław Lem znajduje wyjątkowe miejsce w panteonie zarówno polskiej, jak i światowej literatury. Jego dzieła przetłumaczono na 52 języki i wydano łącznie w ponad 41 milionach egzemplarzy, co czyni go jednym z najpoczytniejszych autorów. Pisał nie tylko utwory fantastyczne, choć to z nich właśnie jest najbardziej znany szerokiej publiczności, ale parał się także filozofią i futurologią. Był też znakomitym felietonistą, aktywnym do ostatnich dni swojego życia, chociaż ostatnią powieść fantastyczno-naukową, zatytułowaną "Fiasko", napisał w roku 1987 – mówi autorka audycji "Trójka literacka".


Posłuchaj

2:15
Magdalena Złotnicka o twórczości Stanisława Lema (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Niewątpliwy erudyta oraz poliglota samouk, stworzył niesamowite światy, w których człowiek próbuje ratować swoje człowieczeństwo w starciu ze skrajnie nieprzyjaznym środowiskiem, jakim jest kosmos. W tej walce człowiek musi polegać na – z naszego punktu widzenia – fantastycznej technice. Chociaż wiele wczesnych pomysłów Lema dziś jest wykorzystywanych na co dzień, to fantastyka naukowa wydaje się jedynie dekoracją do rozważań autora nad naturą ludzką, zarówno poważnych, jak i tych snutych z charakterystycznym poczuciem humoru. Dlatego zapewne sam mistrz ubawi się setnie, kiedy ujrzy kosmiczne uhonorowanie swej twórczości we własne setne urodziny – dodaje Magdalena Złotnicka.

Stanisław Lem zadebiutował w 1951 roku powieścią "Astronauci". Kolejne jego dzieła fantastycznonaukowe to: "Obłok Magellana" (1955), "Eden" (1959), "Pamiętnik znaleziony w wannie" (1961), "Powrót z gwiazd" (1961), "Solaris" (1961), "Niezwyciężony" (1964), "Głos Pana" (1968), "Wizja lokalna" (1982), "Fiasko" (1987) i "Pokój na Ziemi" (1987). Był również autorem trylogii "Czas nieutracony" (1955) oraz cyklu groteskowych opowiadań fantastycznonaukowych: "Dzienniki gwiazdowe" (1957), "Księga robotów" (1961), "Bajki robotów" (1964), "Cyberiada" (1965), "Opowieści o pilocie Pirxie" (1968). Napisał także recenzje nieistniejących książek ("Doskonała próżnia" w 1971 roku), a także wstępy do nieistniejących dzieł ("Wielkość urojona" w 1973 roku). Jest autorem zbiorów esejów, felietonów i publicystyki literackiej, w tym: "Wejście na orbitę" (1962), "Summa technologiae" (1964), "Filozofia przypadku" (1968), "Fantastyka i futurologia" (1970) oraz "Rozprawy i szkice" (1975).


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autorka materiału: Magdalena Złotnicka
Data emisji: 10.08.2021
Godzina emisji: 06.19

Polecane