Salon fryzjerski na każdym kroku. Wizyta w Osinowie Dolnym

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2021 06:30
Osinów Dolny – mała wieś położona na terenie województwa zachodniopomorskiego w powiecie gryfińskim - to ewenement na skalę europejską. W liczącej 180 mieszkańców i 120 domów miejscowości znajduje się ponad 35 zakładów fryzjerskich. Znaczy to, że na jeden zakład fryzjerski przypada pięciu mieszkańców. Powód jest prosty – głównymi klientami są obywatele Niemiec, z którymi graniczy wieś.
Osinów Dolny. Fryzjerka Danuta Makuch strzyże jedną ze swoich stałych niemieckich klientek Margit Walkhoff
Osinów Dolny. Fryzjerka Danuta Makuch strzyże jedną ze swoich stałych niemieckich klientek Margit WalkhoffFoto: PAP/EPA/PATRICK PLEUL

fryzjer1200x660.jpg
Od lipca branża beauty musi korzystać z kas fiskalnych online. Co trzecia firma wciąż jej nie ma

Fryzjerskie centrum Europy?

Niegdyś okolice Osinowa Dolnego były znane z innej przyczyny – nieopodal znajduje się Cedynia, gdzie w 972 roku bitwę stoczyły wojska pierwszego władcy Polski Mieszka I i margrabiego Marchii Łużyckiej Hodona. Dziś, ze względu na swoje położenie, tereny te kojarzą się z największym targiem przygranicznym w kraju. To właśnie wokół niego zaczęły powstawać pierwsze zakłady fryzjerskie.


Posłuchaj
02:00 Pora na Trojke wioska fryzjerow 2021_08_12-06-27-24.mp3 Osinów Dolny. Tu na jeden zakład fryzjerski przypada pięciu mieszkańców (Pora na Trójkę)

 

Osinów Dolny mierzy się z pandemią

W wiosce możemy poczuć się jak za Odrą, bo na szyldach widnieją wyłącznie niemieckie napisy. Jednak samych Niemców w Osinowie Dolnym pojawia się mniej niż przed pandemią, mimo że nie zamknięto ani jednego lokalu. Jaki jest tego powód? – Może nie wiedzą, czy muszą mieć certyfikaty, czy trzeba mieć maseczki, czy nie. – Niemcy są po prostu biedniejsi i dlatego nie przyjeżdżają – zastanawiają się miejscowi fryzjerzy.

"Wszystko powoli się odradza"

Ze względu na tak licznie powstające lokale fryzjerskie jeden dla drugiego stanowi konkurencję. Właściciele prześcigają się w coraz to atrakcyjniejszych ofertach. – Popyt kształtuje podaż i odwrotnie. Jeżeli są klienci, to i cena jest konkurencyjna, w stosunku do tej samej usługi po stronie niemieckiej. Wszystko powoli się odradza, a to dzięki pracowitości ludzi – mówi jeden z nich. – Mam nadzieję, że nie będzie już czwartej fali pandemii – dodaje.

Wioska fryzjerów - Osinów Dolny/StrzałW10ke

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Marcin Kokolus (Polskie Radio Szczecin) 
Data emisji: 12.08.2021
Godzina emisji: 06.27

kr

Czytaj także

Zagraniczne wakacje: gdzie i na jakich zasadach?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 06:30
Jeśli nie byliśmy jeszcze na wakacjach, to na pewno właśnie je planujemy. Jeżeli chcemy wybrać się za granicę, warto być na bieżąco z informacjami dotyczącymi zasad covidowych w danym kraju. O czym musimy wiedzieć i pamiętać, wybierając się na urlop poza granice Polski?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biegnie po rekord wzdłuż polskich granic. Rozmowa z Arturem Kujawińskim

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 07:50
Samotnie, bez wsparcia z zewnątrz, tylko z bagażem na plecach – ultramaratończyk Artur Kujawiński 25 lipca o godz. 9.30 wyruszył z Sopotu, by obiec całą Polskę wzdłuż jej granic i znaleźć się w Księdze Rekordów Guinnessa. Tuż przed startem ze sportowcem rozmawiał reporter Radia Gdańsk Sebastian Kwiatkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chętni do pracy poszukiwani. Rynek otwiera się na nowych pracowników

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 07:35
Rynek pracy powrócił do poziomu sprzed pandemii i coraz bardziej odczuwa brak rąk do pracy. Jak wyjaśniają eksperci, szczególnie poszukiwani są specjaliści z wielu dziedzin. W jakich branżach najprościej o pracę? Czy to dobry moment na zmianę stanowiska? 
rozwiń zwiń