Śmiecisz w lesie? Szykuj tysiące na mandat. Nowy projekt Ministerstwa Klimatu i Środowiska

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Śmiecisz w lesie? Szykuj tysiące na mandat. Nowy projekt Ministerstwa Klimatu i Środowiska
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Vitali Chesnokov

Lodówka porzucona przy leśnej drodze, plastikowe odpady przy brzegu jeziora, puszki na trawnikach – klimat się zmienia, jednak nawyki Polaków niekoniecznie. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło projekt systemowych zmian, mających na celu piętnowanie przestępstw środowiskowych. 

Kary nawet do dziesięciu razy wyższe

Według kodeksu wykroczeń w obecnym kształcie kara grzywny za zaśmiecanie takich miejsc jak droga, plac, ulica, ogród, trawnik, wynosi pół tysiąca złotych. Po zaostrzeniu przepisów kwota ma wzrosnąć aż dziesięciokrotnie. – Przez wiele lat kary za przestępstwa środowiskowe nie były rewaloryzowane. Obecnie ich wysokość jest zupełnie nieadekwatna do popełnionych czynów. Grzywna za zaśmiecanie plaż, lasów i terenów przy jeziorach wzrośnie z 500 nawet do 5000 złotych – zapowiada Aleksander Brzóska, rzecznik prasowy Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Posłuchaj

3:25
Ministerstwo Klimatu i Środowiska szykuje "bat" na śmiecących (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

   

Niejasne zasady

Według Rafała Zubkowicza z dyrekcji generalnej Lasów Państwowych nowe przepisy powinny uwzględniać ścisłą definicję tego, co można uznać za odpady komunalne. Potrzebę zmian tłumaczy na prostym przykładzie. – W jednej gminie odpadem komunalnym będą dwie opony z jednego gospodarstwa mieszkalnego, a w innej gminie tych opon będzie np. dziesięć. Ktoś, kto ma cztery opony i mieszka w tej pierwszej gminie, będzie mógł oddać dwie do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, a pozostałe albo przechowa do następnego roku, albo zostawia w jakimś przypadkowym miejscu, np. w lesie.

Większa wypłata to więcej śmieci

Polacy wytwarzają średnio 336 kg śmieci na osobę rocznie. A będzie ich jeszcze więcej, jak twierdzi ekspert ekologiczny Sławomir Brzózek, bo rośnie zasobność naszych portfeli. Ogromna ilość produkowanych odpadów wynika także z innych czynników – braku odpowiedniej infrastruktury, niskiej kultury osobistej i zwykłego lenistwa. 

– Są takie jednostki, które wyrzucają śmieci przez okna samochodów i zostawiają opakowania na parkingach leśnych pomimo koszy na śmieci. Biorąc pod uwagę to, że jest taka część populacji, na którą działa nie zachęta, tylko kara, podwyższone kary za zaśmiecanie środowiska są właściwym rozwiązaniem – ocenia specjalista. – Trzymajmy kciuki, żeby te kary były przede wszystkim egzekwowalne, nieuniknione. Nawet najwyższa kara, jeżeli będzie nieusankcjonowana, nikogo nie wystraszy – podsumowuje.

#12 Las to nie śmietnik | PODCAST/Lasy Państwowe

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Stanisław Perzyna
Data emisji: 12.08.2021
Godzina emisji: 07.14

kr

Polecane