Basista. Najbardziej niedoceniany muzyk w zespole?

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2021 08:30
70. urodziny obchodzi dziś basista zespołu Queen – John Deacon. To dobry pretekst, by pochylić się nad rolą wirtuozów czterech strun w zespołach muzycznych. 
Gitara basowa
Gitara basowaFoto: Pixabay/domena publiczna

John Deacon wprowadził do brzmienia Queen efekty elektroniczne, stylistykę funk, to jego basowe partie sprawiły, że utwory brytyjskiej grupy do dziś cieszą się ogromną popularnością.

– Bycie basistą to niewątpliwie niewdzięczny zawód – muzyk gra dźwięki, których w zasadzie nie słychać, używa czterech strun, więc co z niego za artysta? A do tego koledzy lubią wymyślać żarty na temat basistów, którzy obok perkusistów bywają nawet obiektem drwin. A tymczasem wystarczy włączyć ulubiony utwór, wyciąć z niego partię basu i nagle okaże się, jak wiele daje ten niepozorny, trochę schowany instrument – mówi Michał Kirmuć.


Posłuchaj
03:20 TROJKA Pora na Trojkę Basista 2021_08_19-08-19-12.mp3 Basista – muzyk wyjątkowy (Pora na Trójkę)

 

– Dzisiaj, z okazji święta basistów, należy im się uznanie za to, co robią, zwłaszcza że wielu z nich to świetni kompozytorzy. Wystarczy wspomnieć Johna Deacona z grupy Queen. Bez niego, bez jego pomysłów na partie basowe, nie byłoby takich utworów jak "Another One Bites The Dust" czy "I Want To Break Free" – podkreśla dziennikarz muzyczny Trójki.

Queen - Another One Bites the Dust (Official Video) / Queen Official

– Wspaniałych basistów nie brakowało. Roger Waters, Jack Bruce, można wymieniać w nieskończoność... Czasami wystarczy bas i perkusja, by stworzyć niesamowite dźwięki – jak w przypadku zespołu Royal Blood. To chyba najwyższy czas, by przestać sobie żartować z tych muzyków, a posłuchać, jak wielką role odgrywają ich partie w utworach, które kochamy najbardziej – podsumowuje Michał Kirmuć.

Royal Blood – Lights Out (Official Video)

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Data emisji: 18.08.2021
Godzina emisji: 08.19

mk/kr

Czytaj także

39 lat płyty kompaktowej. Jak CD zrewolucjonizowało rynek muzyki?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 07:00
Dokładnie 39 lat temu w zachodnich Niemczech zaprezentowano pierwszą płytę kompaktową. Popularne CD zrewolucjonizowały świat muzyki. – Były tańsze, lżejsze i zajmowały mniej miejsca – wspominał Bogdan Fabiański, dziennikarz, prezenter dyskotekowy i koncertowy w Polsce, USA, Kanadzie i Australii. 
rozwiń zwiń