VI Centralny Zlot Klas Mundurowych. "Lekko nie jest"

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2021 06:30
Na poligonie w Wędrzynie trwa VI Centralny Zlot Klas Mundurowych. Przez tydzień młodzi kadeci z całego kraju poznają tajniki życia i pracy w mundurze.
Rosomak ma blisko 8 metrów długości, prawie 3 metry szerokości, waży od 16 do 26 ton.
Rosomak ma blisko 8 metrów długości, prawie 3 metry szerokości, waży od 16 do 26 ton. Foto: Mat. prasowe. Wojskowe Zakłady Mechaniczne w Siemianowicach Śląskich

wojsko żołnierz mundur wojsko polskie free shutt 1200 .jpg
Kwalifikacja wojskowa. Kto w tym roku powinien stawić się przed komisją?

W zlocie bierze udział ponad 400 uczniów z 17 szkół w całej Polsce. Nie ma taryfy ulgowej, choć ćwiczenia nie są tak wymagające jak te, które wykonują żołnierze na pasie taktycznym. Trzeba jednak się skupić, a niejednokrotnie mocno spocić i ubrudzić – jest szturmowanie budynków, desant z transportera Rosomak, strzelanie na trenażerach. Uczniowie muszą także pokonać w masce gazowej tor napalmowy.


Posłuchaj
02:50 TROJKA Pora na Trojkę Zlot klas mundurowych 2021_08_20-06-18-28.mp3 VI Centralny Zlot Klas Mundurowych. Czego uczą się kadeci? (Pora na Trójkę)

 

ZOSTAŃ ŻOŁNIERZEM – podcast Polskiego Radia >>>

Podczas zlotu młodzież może poznać prawdziwe oblicze służby w wojsku i zdecydować, czy chce podążać ścieżką wybraną na początku szkoły średniej. – Wszystko ma swój początek, gdzieś się zaczyna. Dostarczamy człowieka zmotywowanego, który dostał "wersję demo" i świadomie może powiedzieć, czy chce "wersję pełną" – mówi ppor. Damian Duda z biura ds. programu Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej oraz rzecznik prasowy zlotu. – Młodzież traktowana jest tu bardzo serio: mamy do czynienia z torem napalmowym, bronią palną. Można powiedzieć, że lekko nie jest – dodaje Damian Duda.

Finał IV Centralnego Zlotu Klas Mundurowych / Ministerstwo Obrony Narodowej

Najwięcej emocji budzi wspomniany tor napalmowy. – Początkową przeszkodą są drewniane słupki, w kolejnym etapie kadeci wbiegają na mostek, następnie pokonują zwężenie, później wbiegają w transzeję, wybiegają z niej, przeskakują płonącą betonową przeszkodę i muszą przedostać się przez budynek, w którym jest rozpalona mieszanina – opisuje st. sierż. Arkadiusz Kalinowski, instruktor.

Zmagania uczniów na poligonie w Wędrzynie potrwają do niedzieli.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Autor materiału reporterskiego: Przemysław Lis
Data emisji: 20.08.2021
Godzina emisji: 06.18

mk/kr

Czytaj także

Master Truck Show – największy zlot fanów motoryzacji

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 17:00
W piątek, 16 lipca, w Polskiej Nowej Wsi na Opolszczyźnie rozpoczął się Master Truck Show. To trzy dni motoryzacyjnego show, ekstremalnych emocji, gier, konkursów, pokazów, targów i wystaw – największa tego typu impreza w Polsce i jedna z największych w Europie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Armatką w gradowe chmury czyli o walce z anomaliami pogody

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 07:45
Niespodziewane i niezwykle gwałtowne zjawiska pogodowe zagrażają zarówno ludziom, jak i ich dobytkowi i uprawom. Niezbędne są więc działania, które zapewnią bezpieczeństwo, a przynajmniej zminimalizują straty. Takie, jak armatka przeciwgradowa, choć ona nie wszystkim się podoba. Przynajmniej na początku...
rozwiń zwiń