Wielkie nadzieje i sportowe emocje. Odliczanie do Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2021 08:30
Jeszcze tylko kilka dni dzieli nas od otwarcia Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio. Święto sportu rozpocznie się we wtorek 24 sierpnia. Polskie Radio będzie na bieżąco śledzić i relacjonować zmagania sportowców. Jakie wyzwania stoją przed polską reprezentacją? W audycji "Pora na Trójkę" szanse zawodników oceniał Ryszard Tomaszewski, wielokrotny medalista paraolimpijski, mistrzostw świata, Europy i Polski. 
24 sierpnia rozpoczną się zmagania paraolimpijskie w Tokio
24 sierpnia rozpoczną się zmagania paraolimpijskie w Tokio Foto: Shutterstock

– Myślę, że wszyscy, którzy polecieli do Tokio, a jest to 89 zawodników, będą chcieli zaprezentować się jak najlepiej i zdobyć upragnione medale. Polska będzie reprezentowana w dwunastu kategoriach. Wszyscy wiemy, jak trudny okres przygotowawczy mają za sobą zawodnicy. Opóźnienie igrzysk jednym wyszło na korzyść, innym przeciwnie. Przez cały ten czas trenowaliśmy zawodników, by utrzymać ich formę na ten rok – mówił Ryszard Tomaszewski. 

Posłuchaj
04:56 PR3_MPLS 2021_08_20-08-19-48_igrzyska_paraolimpijskie.mp3 Polska reprezentacja na Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio. Jakie szanse mają sportowcy? (Pora na Trójkę)

 

Sporotwe nadzieje

– Nasza ekipa jest jak zawsze świetnie przygotowana. To grupa zawodników, którzy trenują z ogromną charyzmą i wiedzą czego chcą. Pojechali do Tokio z nadziejami na medale. Mam nadzieję, że uda im się zawalczyć we wszystkich kategoriach – mówił sportowiec.

serwis igrzyska paraolimpijskie Tokio 2020 grafika 1200x660
Serwis Igrzysk Paraolimpijskich Tokio 2020

Polskie Radio przygotowało specjalny serwis, w całości poświęcony Igrzyskom Paraolimpijskim w Tokio. Można go znaleźć TUTAJ

Szanse i oczekiwania 

– Powinniśmy zdobyć około czterdziestu medali. Takie są moje prognozy. Mocno wierzę, że się sprawdzą. Zawodników jest sporo, podobnie jak szans na złoto. Skupiłbym się na ciężarach. To dyscyplina mi najbliższa. W Tokio reprezentować nas będą trzy zawodniczki i trzech zawodników. Wśród nich znaleźli się: Justyna Kozdryk, która już po raz czwarty uczestniczyć będzie w igrzyskach. W Pekinie udało jej się wywalczyć srebrny medal, jedyna w tym gronie debiutantka, Paulina Przywecka, oraz Marzena Zięba, która również zaprezentuje się po raz czwarty. Na swoim koncie ma srebrny medal, który przywiozła z Rio. Wśród męskiej reprezentacji znaleźli się: Sławomir Szymański, mój wychowanek i Mariusz Tomczyk, który już po raz szósty wystartuje w igrzyskach paraolimpijskich. Do tej pory zawsze zajmował czwartą lub piątą lokatę. Mam nadzieję, że tym razem to się zmieni – wyliczał gość "Pory na Trójkę".

Relacje z Igrzysk Paraolimpijskich 

Polskie Radio jest patronem medialnym Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.  Paraolimpijczycy, przy ogromnych trudnościach i przeciwnościach, które wydają się niemożliwe do pokonania, pokazują siłę. To są bohaterowie, herosi, wspaniali ludzie, którzy codzienną, wytężoną pracą udowadniają, że nie ma ograniczeń  mówiła prezes Polskiego Radia, Agnieszka Kamińska.

Prezes Polskiego Radia: będziemy bogato relacjonować zmagania paraolimpijczyków / Polskie Radio

Zmagania paraolimpijczyków będzie można śledzić na antenach Polskiego Radia oraz na portalu internetowym polskieradio.pl

Igrzyska Paraolimpijskie 2020 z Tokio relacjonować będzie Krzysztof Kuzak / Polskie Radio

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Gość: Ryszard Tomaszewski (sportowiec, wielokrotny medalista paraolimpijski, mistrzostw świata, Europy i Polski)
Data emisji: 20.08.2021
Godzina emisji: 08.19

zch/kr

Czytaj także

Powrót na olimpiadę po 29 latach. Sławomir Napłoszek: po prostu lubię wygrywać

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 07:50
We wtorek 64 łuczników z całego świata rozpoczęło treningi poprzedzające Igrzyska Olimpijskie w Tokio 2020. Wśród nich jest Sławomir Napłoszek, który powrócił do olimpijskiej rywalizacji po trwającej 29 lat przerwie. – Zawsze trzeba mierzyć w najwyższe cele, żeby móc zrealizować swoje marzenia – powiedział sportowiec w rozmowie z Pawłem Turskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tokio 2020: jaka jest kondycja polskiego sportu?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 23:15
W Tokio trwają igrzyska olimpijskie. To nie są igrzyska podobne do innych: koronawirus spowodował, że są rozgrywane rok później, w pandemicznym reżimie, a więc bez udziału lub z bardzo ograniczonym udziałem publiczności. Mimo to sportowe emocje są ogromne, a zdobyte medale, okupione latami treningów i wysiłków, są właściwie bezcenne. 
rozwiń zwiń