Michał Kirmuć: Charlie Watts był perkusistą bardzo oryginalnym

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2021 06:25
We wtorek 25 sierpnia świat obiegła wiadomość o śmierci Charliego Wattsa, perkusisty grupy The Rolling Stones. Miał 80 lat, z czego 60 występował z gitarzystą formacji Keithem Richardsem i wokalistą Mickiem Jaggerem. – To jedna z tych informacji, których absolutnie nikt się nie spodziewał. Rolling Stonesi to zespół, który wydawał się wieczny – powiedział Michał Kirmuć, dziennikarz Trójki, a także gitarzysta i perkusista.
Lipiec 2018 roku. Charlie Watts w Warszawie
Lipiec 2018 roku. Charlie Watts w Warszawie Foto: shutterstock/Grand Warszawski

forum charlie watts 1200.jpg
Zmarł Charlie Watts. Trójka wspomina legendarnego perkusistę

Problemy zdrowotne

Jak przekazał jego agent Bernard Doherty, Charlie Watts odszedł w spokoju w szpitalu w Londynie w otoczeniu rodziny. Informacje o problemach zdrowotnych muzyka docierały do opinii publicznej już od jakiegoś czasu. W 2004 roku był leczony na raka krtani, natomiast w sierpniu tego roku informowaliśmy o niespodziewanej operacji artysty, przez co nie był on w stanie zagrać jednego z pierwszych koncertów po lockdownie.

Posłuchaj
05:54 2021_08_25 06_15_54_PR3_Pora_Na_Trojke.mp3 Zmarł Charlie Watts. Michał Kirmuć wspomina perkusistę The Rolling Stones (Pora na Trójkę)

 

Słynna technika gry na hi-hacie

Charlie Watts nagrał z The Rolling Stones 33 albumy koncertowe i 30 albumów studyjnych. Ostatnim z nich był wydany w grudniu 2016 roku "Blue & Lonesome". – To niewątpliwie jeden z najważniejszych perkusistów muzyki rockowej. Można się spierać, czy był zachwycający pod względem technicznym, czy wniósł do muzyki tak wiele, jak niektórzy z jego kolegów, ale jedno jest pewne – był perkusistą bardzo oryginalnym. Jego słynna technika gry na hi-hacie z odrywaniem ręki w momencie uderzenia w werbel jednych śmieszyła, a innym pokazywała, że można grać w sposób mniej przewidywalny i dzięki temu osiągać bardziej oryginalne brzmienie – mówił Michał Kirmuć.

The Rolling Stones - Blue & Lonesome - In the Studio/The Rolling Stones

Nie tylko The Rolling Stones

Poza The Rolling Stones Watts był znany ze swoich dokonań jako perkusista jazzowy w formacjach takich jak The Charlie Watts Orchestra, The Charlie Watts Quintet, The Charlie Watts-Jim Keltner Project, The Charlie Watts Tentet The ABC&D of Boogie Woogie.  Jeżeli ktoś nie docenia, co robił w The Rolling Stones, warto sięgnąć po jego działania pozazespołowe, bardziej jazzowe, gdzie można było zauważyć, że Charlie Watts to jednak wysokiej klasy perkusista – dodał dziennikarz Trójki.

Take The 'A' Train - Charlie Watts And The Tentet/ann3maria

Przyjazdy do Polski

Grupa The Rolling Stones wystąpiła w Polsce pięciokrotnie – w 1967 roku w Sali Kongresowej w Warszawie, gdzie koncertowała dwa razy jednego dnia, na Stadionie Śląskim w Chorzowie w 1998 roku, na warszawskim Służewcu w 2007 roku oraz na stadionie PGE Narodowy w 2018 roku.

Ponadto Charlie Watts odwiedzał Polskę prywatnie, co było związane z jego miłością do rasowych koni. Perkusista z żoną Shirley często odwiedzał polskie stadniny. Shirley Watts trzymała nawet swoje dwa konie w nieistniejącej już stadninie w Janowie. 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Data emisji: 25.08.2021
Godzina emisji: 06.15

kr

Czytaj także

Charlie Watts – pierwszy 80-latek w The Rolling Stones!

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 12:51
Choć rockandrollowy styl życia nie jest zalecany przez zdecydowaną większość lekarzy, perkusista największej rockandrollowej grupy na świecie właśnie kończy 80 lat. 2 czerwca "Happy Birthday" śpiewamy Charliemu Wattsowi z The Rolling Stones!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Charlie Watts po operacji. Opuści pierwszy koncert Stonesów od 58 lat!

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 11:18
Po przerwie spowodowanej pandemią zespół The Rolling Stones wznawia trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych. W jego składzie zabraknie jednak perkusisty Charliego Wattsa, który przeszedł niespodziewaną operację.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmarł Charlie Watts. Wspomnienia i muzyka na antenie Trójki

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2021 07:11
Zmarł Charlie Watts – perkusista The Rolling Stones. W środę (25 sierpnia) przez cały dzień Trójka wspominała tego wspaniałego muzyka.   
rozwiń zwiń