Epidemia krótkowzroczności. Coraz więcej dzieci ma problemy ze wzrokiem

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2021 07:25
Pandemia sprzyja rozwojowi krótkowzroczności wśród dzieci. Jak wynika z najnowszych badań, od marca ubiegłego roku wzrok pogorszył się aż u 40 procent najmłodszych. Kłopoty mogą się szczególnie dać we znaki na początku roku szkolnego. Jak alarmują naukowcy, coraz więcej uczniów będzie miało trudności z odczytaniem tego, co znajduje się na tablicy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

W czasie pandemii znacząco wzrosła liczba osób, które mają problemy ze wzrokiem. Z krótkowzrocznością borykają się przede wszystkim dzieci i młodzież. 

Posłuchaj
02:40 PR3_MPLS 2021_08_25-07-17-03_Krótkowzroczność.mp3 Epidemia krótkowzroczności wśród dzieci (Pora na Trójkę)

 

Przyczyny

– Kiedyś okulary w szkole nosiły dzieci, które były molami książkowymi. Obecnie źródeł kłopotów ze wzrokiem doszukuję się w nowych technologiach – mówiła Małgorzata Musiorska, okulista dziecięcy.

Komputery i smartfony służą już nie tylko do rozrywki i zabawy. W dobie pandemii urządzenia wykorzystywane były także w edukacji zdalnej. Jak alarmują eksperci, jeśli młodzi ludzie nie ograniczą spędzanych przed ich ekranami godzin, za pięć lat aż 1/3 dzieci w wieku szkolnym będzie zmagać się z krótkowzrocznością. 

Na czym polega krótkowzroczność? / Dr Nowosielska Okulistyka i Chirurgia Oka

Jak zapobiegać wadom wzroku? 

– Zalecania są jasne. Należy zwiększyć liczbę godzin spędzanych na świeżym powietrzu. Dobrze jest także ustalić relację czasu spędzanego na zewnątrz z tym, poświęcanym na używanie telefonu. Czas na powietrzu powinien być dwa razy dłuższy niż ten przed ekranem – wyjaśniła okulista. – Warto też wprowadzić do swojego życia tzw. metodę dwudziestek. Mówi ona, że po każdych dwudziestu minutach pracy z bliżą na dwadzieścia sekund powinniśmy spojrzeć na obiekt znajdujący się w odległości większej niż dwadzieścia jardów, czyli dalej niż pięć metrów – dodała ekspert.

Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka? 

Przypadki dzieci, których wzrok znacząco ucierpiał podczas pandemii, nie są odosobnione. – Zaczęło się od bólów głowy, które nie powinny występować. Zauważyłam, że syn ma kłopoty z odczytywaniem tego, co znajduje się dalej. Do tego doszły problemy koordynacyjne. To był dla mnie dodatkowy przyczynek, żeby zastanowić się nad powodem. Muszę też oddać pani wychowawczyni, że dokładnie w tym samym momencie poinformowała mnie o swoich przemyśleniach na ten temat. Zbieżność naszych obserwacji spowodowała, że wybraliśmy się do okulisty. W ten sposób dowiedzieliśmy się o krótkowzroczności Tymka –  opowiadała pani Bogna, mama ośmiolatka.

Okres dojrzewania a wady wzroku / Portal Zdrowia Dziecka

Krótkowzroczność jest najbardziej powszechną wadą wzroku. Obecnie dotyka prawie połowy populacji. Wada często daje o sobie znać już w okresie wczesnoszkolnym i szybko postępuje. Zwykle narasta przez całe dorosłe życie.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 25.08.2021
Godziny emisji: 07.17

zch

Czytaj także

Epidemia niesamodzielności. Dlaczego rodzice odrabiają prace domowe za dziecko?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 07:26
Do rozpoczęcia wakacji zostało już tylko osiem dni. W mijającym, "pandemicznym" roku szkolnym wielu uczniów miało duże problemy z nauką. Tu do akcji wkraczają rodzice, którzy towarzyszą swoim dzieciom w odrabianiu pracy domowej, przygotowywaniu projektów i prezentacji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spektrum autyzmu – wielkie wyzwanie dla uczniów i szkoły

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 11:55
Do szkół trafia coraz więcej dzieci, które potrzebują edukacji specjalnej z powodu zaburzeń ze spektrum autyzmu. Placówki stoją przed wyzwaniem przyjęcia rosnącej liczby dzieci autystycznych, a same dzieci - przed wyzwaniem przystosowania się do programu szkolnego i nawiązania kontaktów z neurotypowymi rówieśnikami.
rozwiń zwiń