Księga Rekordów Guinnessa ma już 66 lat!

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 07:55
66 lat temu została wydana Księga Rekordów Guinnessa. Informator zawiera udokumentowane rekordy świata w wielu kategoriach. Jaka jest historia księgi? Co należy zrobić, by zapisać się na jej kartach?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Pierwotnie księga miała skupiać sensacyjno-humorystyczne informacje i bawić bywalców piwiarni. Z czasem stała się jednak prestiżową publikacją. Biuro Rekordów co roku odnotowuje osiągnięcia w wielu dziedzinach. Jego oddziały można znaleźć w 120 krajach, w tym w Polsce. 


Posłuchaj
04:49 PR3_MPLS 2021_08_27-07-48-51_guinness.mp3 Księga Rekordów Guinnessa. Jak zapisać się na jej kartach? (Pora na Trójkę)

 

Polskie biuro 

– Zajmujemy się koordynacją zgłoszeń. Jeśli ktoś chce pobić rekord, może wysłać do nas maila lub zadzwonić. Ustalamy wtedy odpowiednią kategorię i wysyłamy zgłoszenie. Guinness rządzi się swoją własną nomenklaturą. Z tego też powodu informacje przesyłane są do londyńskiego biura. Po złożeniu zgłoszenia należy oczekiwać na potwierdzenie jego przyjęcia. Procedura trwa od tygodnia do trzech miesięcy, w zależności od trybu – wyjaśniła Monika Skinder z polskiego Biura Rekordów.  To warunki, które zawsze trzeba spełnić  dodała.

10 rekordów, których nie da się pobić / Niesamowite Fakty

Procedura

– Kolejnym punktem są przygotowania oraz promocja danego rekordu. Następnie możemy przejść do próby jego pobicia. Zbierane są niezbędne dokumenty poświadczające przebieg procedury. Wszystkie z nich również przesyłamy do Londynu. Jeśli wszystko przebiegło pomyślnie, nowy rekordzista otrzyma certyfikat i wpis na listę rekordów – powiedziała gość "Pory na Trójkę".

Najdziwniejsze rekordy

– Najdziwniejsze rekordy związane są na ogół z anatomią człowieka. Guinness ma kategorię najwyższego człowieka na świecie, największej stopy czy najdłuższych paznokci. Mimo że niektóre z kategorii są kontrowersyjne, na pewno uchodzą za niecodzienne. O to waśnie chodziło Guinnessowi od samego początku – podkreśliła. 

Polacy – rekordziści 

Księga wydawana jest od 66 lat i stale uaktualniana. Najbliższe wydanie ukaże się już we wrześniu. Jak Polska wypada w niecodziennych zawodach? – Polacy dość wysoko stają w księdze. Mamy ponad dwustu aktualnych rekordzistów. Tych, którzy przez długi czas znajdowali się na szczycie, jest oczywiście znacznie więcej. Rekordy są jednak dla wszystkich i każdy może je pobić. Z czasem, gdy księga zaczęła być rozpoznawalna, ludzie bardzo chcieli ze sobą konkurować w przeróżnych kategoriach. Jeśli kogoś interesuje lista polskich rekordzistów, może znaleźć ją na naszej stronie internetowej – zaznaczyła Monika Skinder.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Gość: Monika Skinder (Biuro Rekordów)
Data emisji: 27.08.2021
Godzina emisji: 07.48

zch

 

Czytaj także

Armatką w gradowe chmury czyli o walce z anomaliami pogody

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 07:45
Niespodziewane i niezwykle gwałtowne zjawiska pogodowe zagrażają zarówno ludziom, jak i ich dobytkowi i uprawom. Niezbędne są więc działania, które zapewnią bezpieczeństwo, a przynajmniej zminimalizują straty. Takie, jak armatka przeciwgradowa, choć ona nie wszystkim się podoba. Przynajmniej na początku...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leworęczność ma swoje zalety. Z czym na co dzień mierzą się leworęczni?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2021 08:40
Dziś Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych. Jak szacują eksperci, lewej ręki, jako dominującej, używa około 8–15 procent populacji. Z czym muszą na co dzień mierzyć się w świecie zdominowanym przez praworęcznych? Z jakimi trudnościami się spotykają? 
rozwiń zwiń