Jak bezboleśnie wrócić do pracy po urlopie? Warto zapytać o to swój mózg

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 07:28
Skończyły się wakacje, a wraz z nimi czas odpoczynku pracowników i uczniów. Powrót do pracy i szkolnej ławki nierzadko wywołuje ogólne zniechęcenie i niepokój, a to pogarsza naszą kondycję psychiczną. Jak temu zaradzić i oswoić się ze zmianą? Wystarczy odpowiednie nastawienie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Studio Romantic

Mózg jak komputer

"Wystarczy odpowiednie nastawienie" – czy to nie brzmi zbyt prosto? Najprostsze rozwiązania często okazują się najlepsze. Dr Piotr Pudło z Instytutu Psychologii i Rozwoju zdradza łatwy sposób na zmianę podejścia do powrotu do obowiązków, ludzki mózg porównuje on do komputera.

śmiech usmiech kobieta radość 1200.jpg
Uśmiech pod lupą. Jakie ma zalety i czy można się go nauczyć?

– Jeżeli zadamy komputerowi pytanie, ten zacznie szukać odpowiedzi. Jeżeli zadamy sobie pytanie brzmiące "jak wrócić do pracy?", możemy dostrzegać ukryte w kontekście niepożądane rzeczy. W związku z tym umysł od razu będzie szukał zagrożeń. Będą to tzw. jałowe zmartwienia, czyli szukanie odpowiedzi na pytania, na które tak naprawdę nie mają odpowiedzi, a które przyniosą same trudności – mówi terapeuta w rozmowie z Szymonem Tarandą z Radia Rzeszów. – Jeżeli przedefiniujemy tę samą sytuację i zadamy sobie pytanie: "co mogę zrobić, by po powrocie czuć się dobrze?", mózg również będzie szukał odpowiedzi, ale całkowicie innych – wyjaśnia.

Posłuchaj
03:34 Pora na trojke wrzesien powrot do szkoly i do pracy 2021_09_02-07-22-23.mp3 Powrót do szarej rzeczywistości po wakacjach? Do tego można się przygotować! (Pora na Trójkę)

 

Kreator czy odbiorca?

Wniosek jest następujący: kluczowe jest zadawanie sobie właściwych pytań, które zachęcą nasz mózg do konstruktywnego działania. Opisany przez doktora Pudło mechanizm działa bardzo podobnie w przypadku, gdy przytłacza nas perspektywa powrotu z home office do siedziby firmy. 

Grafika ilustracyjna   Foto: shutterstock/Black Salmon Grafika ilustracyjna Foto: shutterstock/Black Salmon

– Zachęcam do zastanowienia się, co zrobić, żeby to otoczenie, w którym funkcjonujemy, nam służyło i na tej podstawie podjąć działania, które zbudują to otoczenie. Warto zadbać o to, co się wydarzy, zanim to się wydarzy, przyjąć postawę kreatora swojej przyszłości, a nie odbiorcy. Jeżeli zaczniemy myśleć, że to, co będzie się nam przytrafiać, zależy od nas, będziemy mieć większe poczucie sprawczości – radzi ekspert.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Szymon Taranda (Radio Rzeszów)
Data emisji: 2.09.2021
Godzina emisji: 7.22

kr

Czytaj także

Leworęczność ma swoje zalety. Z czym na co dzień mierzą się leworęczni?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2021 08:40
Dziś Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych. Jak szacują eksperci, lewej ręki, jako dominującej, używa około 8–15 procent populacji. Z czym muszą na co dzień mierzyć się w świecie zdominowanym przez praworęcznych? Z jakimi trudnościami się spotykają? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Epidemia krótkowzroczności. Coraz więcej dzieci ma problemy ze wzrokiem

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2021 07:25
Pandemia sprzyja rozwojowi krótkowzroczności wśród dzieci. Jak wynika z najnowszych badań, od marca ubiegłego roku wzrok pogorszył się aż u 40 procent najmłodszych. Kłopoty mogą się szczególnie dać we znaki na początku roku szkolnego. Jak alarmują naukowcy, coraz więcej uczniów będzie miało trudności z odczytaniem tego, co znajduje się na tablicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rodzic swoich rodziców, czyli dziecko sparentyfikowane

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 07:44
Każdy rodzic cieszy się, gdy jego dziecko mimo młodego wieku cechuje się wyjątkową odpowiedzialnością i empatią. Istnieje jednak granica, po której przekroczeniu dziecko przestaje być dzieckiem, co prowadzi do dużych emocjonalnych obciążeń w późniejszym życiu. W psychologii takie maluchy są określane mianem dzieci sparentyfikowanych.
rozwiń zwiń