Co mówi o nas nasze imię i dlaczego jest tak ważne?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 07:22
Imię może decydować o tym, jak jesteśmy postrzegani przez innych i może determinować naszą przyszłość. – Imię jest elementem naszej autoprezentacji, więc może wpływać na to, że będziemy lubiani i postrzegani jako atrakcyjni lub na odwrót – mówi psycholog dziecięcy Agnieszka Gola. Co decyduje o tym, jak jesteśmy oceniani przez pryzmat naszego imienia?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Khosro

niemowlę dziecko F 1200.jpg
Czy warto nadać dziecku oryginalne imię?

Mariole, Janusze i Grażyny

Z imionami nierozerwalnie związane są stereotypy, najczęściej wyniesione z popkultury. Kilkanaście lat temu z takim stereotypem było łączone imię Mariola, a to za sprawą artysty kabaretowego Igora Kwiatkowskiego, który ze stworzonej na potrzeby skeczy postaci o tym imieniu, uczynił osobę dowcipną i zabawną, lecz niekoniecznie inteligentną. Dziś źródłem takich schematów myślowych jest internet i naśmiewające się z Januszy, Grażyn i "Karyn"  memy.

Stosunek do imion może wynikać także z naszych indywidualnych skojarzeń. – Na podstawie naszego doświadczenia ktoś kojarzy nam się dobrze albo źle. Przykładowo, można przejść fatalne rozstanie z kobietą o imieniu Małgorzata, a więc każda nowo poznana Gosia będzie budzić sygnały ostrzegawcze – tłumaczy Piotr Cielecki, trener rozwoju osobistego.

Posłuchaj
03:19 Pora na Trojke imiona 2021_09_07-07-17-38.mp3 Co innym mówi o nas nasze imię? (Pora na Trójkę)

 

Imię naszą wizytówką

Wybór imienia dla dziecka to jeden z najważniejszych wyborów, przed jakimi stoją rodzice. A ci często kierują się obowiązującą modą. Jednym z czołowych przykładów może być panująca w latach 80. moda na imię Isaura, na cześć tytułowej bohaterki uwielbianej wówczas brazylijskiej telenoweli.

Zanim wybierzemy się do urzędu stanu cywilnego, warto dobrze przemyśleć, jakie imię będzie nosiło nasze dziecko, prawdopodobnie do końca życia. – Najlepiej byłoby, gdyby rodzice wyobrazili sobie różne sytuacje życiowe, w których znajdzie się ich dziecko i pomyśleli nad wyborem imienia w trosce o nienarażanie go na śmieszność. Imię, które nadajemy dziecku w urzędzie to wizytówka w sytuacjach oficjalnych. W sytuacjach prywatnych zawsze można zwracać się do dziecka inaczej, niż przewiduje metryka – doradziła językoznawczyni dr Agata Hącia.

Imiona dla dziewczynek najpopularniejsze w latach 2001-2020/Statystycznie rzecz biorąc

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 7.09.2021
Godzina emisji: 7.17

kr

Czytaj także

Międzynarodowy Dzień Przyjaźni. Jak pandemia wpłynęła na nasze relacje?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 06:51
Od 2011 roku 30 lipca to Międzynarodowy Dzień Przyjaźni. Pandemia i spowodowany nią lockdown wystawiły nasze relacje z przyjaciółmi na ciężką próbę. W zmodyfikowaniu ich charakteru niebagatelną rolę odegrały komunikatory internetowe. – Pandemia domknęła etap cyfrowej rewolucji. Doszło do olbrzymich przeobrażeń – powiedział dr Jakub Kuś z Uniwersytetu SWPS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leworęczność ma swoje zalety. Z czym na co dzień mierzą się leworęczni?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2021 08:40
Dziś Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych. Jak szacują eksperci, lewej ręki, jako dominującej, używa około 8–15 procent populacji. Z czym muszą na co dzień mierzyć się w świecie zdominowanym przez praworęcznych? Z jakimi trudnościami się spotykają? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak bezboleśnie wrócić do pracy po urlopie? Warto zapytać o to swój mózg

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 07:28
Skończyły się wakacje, a wraz z nimi czas odpoczynku pracowników i uczniów. Powrót do pracy i szkolnej ławki nierzadko wywołuje ogólne zniechęcenie i niepokój, a to pogarsza naszą kondycję psychiczną. Jak temu zaradzić i oswoić się ze zmianą? Wystarczy odpowiednie nastawienie.
rozwiń zwiń